Az Egyesület a Római-partért újfent megszólította Karácsony Gergely főpolgármestert, akitől most azt kérik számon – mint Budapest „első számú árvízvédelmi felelősétől” –, hogy „2000 embernek és rengeteg vállalkozásnak a Rómain fel kellett adnia nyugodt és emberhez méltó életét, és szembenézni emberi tragédiákkal”.
Az egyesület azt írja, hogy sokan vannak, akik anyagi és emberi erőforrások nélkül meg sem tudták kezdeni a védekezést.
Szeretnénk a figyelmébe ajánlani, hogy a partiak magánerős védekezése tehermentesíti a Királyok–Nánási úton lévő, semmire nem alkalmas nyúlgátat a ráterhelődő víznyomás alól, mivel az előtte lévő és védekező tulajdonosok enyhítik a nyúlgátra nehezedő víznyomást
– írták.
Az Egyesület a Római-partért azt írja a közleményben, hogy 55 ezer ember nagyobb biztonságához járulnak önerőből.
Majd azt a kérdést tették fel Karácsony Gergelynek, hogy hogyan juthat el munkába Óbuda és a Dunakanyar mintegy 500 ezer lakosa, miközben a Királyok útja–Nánási utat lezárták.
A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség közölte, hogy a makádi árvízvédelmi töltés lezárása megtörtént, az állatok védelme érdekében a Makádi Vadásztársaság a teljes partszakaszon több száz kilogramm kukoricát szórt szét, hogy a kimerülten menekülő vadak minél hamarabb erőre kaphassanak.
A Makádi Tógazdaság árvízvédelmi munkálatai közben az RDHSZ halászai az elöntött erdőben
egy kimerült vadmalacot és egy őzgidát mentettek meg a fulladásos halál elől az őket már jócskán ellepő megáradt Dunából.
A két kis jószágot átadták a Makádi Vadásztársaság munkatársainak, akik a biztosan szárazon maradó távolabbi erdőrészletbe szállították őket. A vadcsemeték magukhoz tértek. A plató lenyitásakor a vadmalacka egyszerűen leugrott és bevágtatott az erdőbe, így róla nem sikerült a „Free Vadmalacka” videót elkészíteni – írták.
Az őzike – akit saját érdekében le kellett „béklyózni” – kicsivel tovább lábadozott, de később erőre kapva ő is bevette magát a növényzetbe. Felhívták a figyelmet, hogy ha menekülő állatot látunk, ne közelítsünk felé, mert megijedve visszafordulhat az ártérre, ami akár a pusztulását is okozhatja!
Győrnél már tetőzött a Duna Nagybajcsot és Gönyűt érintve. A víz nagy iramban halad a főváros irányába. A Mosoni-Duna tetőzését még ezután várják, akkor még megközelítőleg tíz centiméterrel emelkedik a vízszint, az előrejelzések szerint ez nagyjából jövő hét elején következik majd be – derül ki az M1 Híradó adásából.
Gönyűnél az árhullám elhaladását követően megkezdődött az apadás, erről a város önkormányzata osztott meg egy galériát.
Különleges segítséget kaptak az Országos Vízügyi Főigazgatóság munkatársai.
És akkor induljon a nap Daisyvel, a bátor árvízi kutyával, aki ismét segíti a kollégákat
– írták a közösségi oldalukon.
Az árvízi kutyáról egy fényképet is csatoltak, a négylábú segítség láthatóan felkészült a pénteki eseményekre.
Saját Facebook-oldalán jelentkezett be az éjszaka Pilismarótról Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. A tárcavezető arról írt, hogy a településen a területvédelmi tartalékosok, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rendvédelmi szakos hallgatói „lelkesen és fegyelmezetten dolgoznak a gátakon, hogy megvédjék a településeket a víz betörésétől”.
A miniszter közlése szerint Pilismaróton, Mosonmagyaróváron, Szentendrén, Vácon és Hegyeshalmon zajlott éjszakai katonai védekezés.
Minden olyan területen, ahol az árvízvédelmi előrejelzések alapján fennáll a veszélye, hogy nem lesz megközelíthető a település, a Magyar Posta előbb kézbesíti a nyugdíjakat – közölte a vállalat.
A társaság 20 településen hozott árvízvédelmi intézkedéseket a küldemények biztonságos kézbesítése érdekében, és egyes településeken közel 300 nyugdíjas számára kézbesítette előre a nyugdíjat.
Az érintett települések listája a Posta oldalán megtekinthető.
A Duna áradása, illetve a védekezési munkák miatt egyre több helyen kell forgalomkorlátozásokat bevezetni – közölte az Útinform.
Pest vármegyében:
A fentieken kívül Pest vármegyében a Duna menti kerékpárutak és komphoz vezető utak nem járhatók, így
Nem használható a Dunakeszi–Horányi komphoz vezető út,
Szintén Pest vármegyei hír, hogy az Ipolydamásd országhatárhoz vezető utat egy 500 méteres szakaszon árvízi védekezés miatt kellett lezárni. Ennek folytán a Helemba határátkelőhely sem használható, a határátlépés nem lehetséges. Ott a kerékpárút sem használható.
Komárom-Esztergom vármegyében:
Győr-Moson-Sopron vármegyében:
Bács-Kiskun vármegyében:
Fejér vármegyében:
A Dunán levonuló árhullám miatt szükségessé vált a gemenci vadállomány védelme.
A közúti balesetek megelőzése érdekében az alábbi forgalomkorlátozásokra számítsanak:
Bács-Kiskun vármegyében:
Tolna vármegyében, az 55-ös főúton, Baja térségében, a 104-es és a 111-es kilométer között 60 kilométer per órás sebességkorlátozás van érvényben.
A Duna vonalán az árvízvédelmi területeken élénk a vadmozgás, így a közutakon közlekedők fokozott figyelemmel és óvatossággal közlekedjenek.
„Területvédelmi tartalékos katonák és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rendvédelmi szakos hallgatói lelkesen és fegyelmezetten dolgoznak a gátakon, hogy megvédjék a településeket a víz betörésétől” – írja Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Facebook-oldalán.
A miniszter a katonákkal együtt a „fronton” töltötte az éjszakát.
A Duna magas vízállása miatt az M2-es metró nem áll meg a Batthyány téren, illetve a 19-es és a 41-es villamosok közlekedése is megváltozott. Az árvíz miatti lezárások aktuális helyzete nyomon követhető a bkk.hu/arviz oldalon.
Ahogy azt korábban a BKK már jelezte, szeptember 20-án, pénteken üzemkezdettől lezárták az M2-es metró Batthyány téri állomását. A vonatok ma már csak áthaladnak az állomáson, le- és felszállni nem lehet. A Batthyány téri metróállomás lezárásának idején a 39-es busz a Széll Kálmán tér és a Batthyány tér között sűrűbben és nagyobb befogadóképességű, csuklós autóbuszokkal közlekedik.
Mától korlátozták a 19-es és a 41-es villamos közlekedését is a Széchenyi Lánchíd térségében. A 41-es villamos a Krisztina körút felé, az 56-os villamos vonalán közlekedik, a 19-es villamos pedig két szakaszon jár: a Bécsi út felől csak a Batthyány téri, illetve a Clark Ádám téri ideiglenes végállomásig (felváltva), Kelenföld felől pedig a Clark Ádám tér megállóhelyig.
Mindeközben a BKK sűrűbben indítja a nagykörúti 4-es és 6-os villamosokat, illetve több járat közlekedik az 1-es villamos vonalán is.
„Lassú emelkedés várható Budapestnél, szombat estig még körülbelül ötven centiméterrel fog emelkedni a Duna vízszintje, ezt követően lassú apadásnak indul a folyó” – mondta Láng István országos vízügyi főigazgató az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorának csütörtöki élő adásában.
Láng István hangsúlyozta, hogy nagy az árvíz és nehéz a védekezés. Elmondta, hogy a Duna átlagos vízszintje ugyan mintegy ötven centivel elmarad a 2013-as áradás vízszintjétől, de a védvonalak terhelése így is igen jelentős. Arról tájékoztatott, hogy jelenleg tetőzésközeli állapotban van a Duna Nagybajcsnál, de péntektől már várhatóan elindul az apadás a folyó északi szakaszán.
Arról is beszélt, hogy a védekezés ideje hosszabb lesz, mint ahogy azt korábban tervezték, mert a vártnál lassabb az apadás. Ennek oka, hogy a Borisz ciklon kitörését követően Németországban jelentős eső esett, így az árhullám „kétpúpú” volt.
A főigazgató elárulta, hogy arra méretezik a védekezést, „ami száz évben egyszer fordul elő”, vagyis a 2013-as árvíz után felülvizsgálták és megemelték a „mértékadó árvízi hozamot”, a korábbi, másodpercenkénti 10 500 köbméterről 11 200-ra és azóta ennek megfelelően építik ki a védvonalakat.
A szakértő azt is elárulta, hogy Kisoroszi jövő hét kedd–szerda magasságában „szabadul fel”.
Üzenőfalat csináltak a Tahitótfaluban található homokzsákokon – tette közzé Vitályos Eszter kormányszóvivő a Facebook-oldalán.
Hétfőn még arról írtunk, hogy Gergő nem kapott segítséget, ezért szombatra biztos elönti házát a víz. A segítség ugyan megérkezett, otthona egy része viszont már szerdán víz alá került. Gergő viszont már nem érzi magát egyedül a küzdelemben, ezért reménykedik abban, hogy a telken található többi ingatlant meg tudja védeni.
Az erről készült beszámolónkat az alábbi linken olvashatja el.
Hamarosan Budapesten is tetőzhet a Duna, amelynek vízszintje már 8 méter felett van, azonban a főváros már készen áll az évtized legnagyobb árvízére. A Margit-szigeten komoly fejtörést okozott az áradás, ugyanis a déli lejtés miatt a homokzsákok nem mindenhol egyforma magasak.
Kismaroson a legkritikusabb a helyzet, az ott lakók már csónakkal közlekednek az utcákon is, míg Baján az elmúlt 11 év legnagyobb árvizére készülnek. Csütörtök reggel az Árvízinfo címmel tartott sajtótájékoztatón Orbán Viktor elmondta, hogy mikor hagyhatja el az árvíz az országot.
Az elmúlt nap összefoglalóját az alábbi linken olvashatja el.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a Facebook-oldalán írt arról, hogy jóval a tetőzés előtt befejeződtek a munkálatok. A fővédvonalon 9 méteres magasságig épültek ki a szükséges helyeken az ideiglenes gátak. A védművek kiegészítő megerősítését is elvégezték kollégáink a biztonság fokozása érdekében.
Eddig minden a terv szerint halad, de a neheze még csak most jön. Vigyázzunk egymásra, vigyázzunk Budapestre!
– fogalmazott.
A budapesti rendőrök a polgárőrökkel közösen biztosítják az árvízzel veszélyeztetett és a védelmi munkálatokkal érintett területeket – írja a Rendőrség a saját honlapján.
Budapest rendőrfőkapitánya és a BRFK vezetői csütörtökön is személyesen győződtek meg az árvízvédelmi felkészültségről.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság egy videóban üzent a katasztrófaturistáknak.
Két árvízvédelmi kapu is védi az Országházat – mondta Horváth Gábor, az Országgyűlés Hivatala gépész művezetője az Országház épületének hivatalos Instagram-oldalán közzétett videóban.
A szakember elmondta, hogy a kapuk 2013-ban, a mélygarázzsal és a látogatóközponttal egy időben épültek. Mindkettő vasszerkezetű, az egyik 8,5 méter hosszú, 3,5 méter magas, míg a másik 5,5 méter hosszú és szintén 3,5 méter magas.
Horváth Gábor tájékoztatása szerint a kapukat görgőkön húzták be, majd nekifeszítették egy gumi tömítőszerkezetnek, így nem tud átjutni rajtuk a víz.
A mögöttük lévő másodlagos kapu – egy alumíniumszerkezetű, a Római-partihoz hasonló árvízvédelmi létesítmény – azt szolgálja, hogy ha véletlen beszivárogna a víz, legyen, ami megállítja. Ha ez sem lenne elég, a két kapu közé szivattyúkat is el tudnak helyezni – tette hozzá. A gépész művezető jelezte, hogy a kapukat élesben még nem próbálták, de a tűzoltók már nagy nyomású vízzel tesztelték azokat.
Köszöntjük olvasóinkat!
Az elmúlt napokban elérte Európát a Borisz ciklon, ami hatalmas mennyiségű csapadékot hozott magával. Az Alpokban lezúduló csapadékmennyiség miatt több folyó vízszintje is megemelkedett, a készültség a Duna, a Lajta, a Rába és a Répce folyók vízgyűjtő területeire is érvényes.
Csütörtökön is egy percről percre közvetítésben követtük nyomon az eseményeket. Alábbi hírfolyamunkban ma is figyelemmel kísérjük az áradásokkal kapcsolatos európai történéseket, minden fontos hírt megtalál egy helyen.
Tartsanak velünk!