Eredetileg szerdán jelent volna meg a bíróság előtt, de ügyvédei szerint végül csütörtökre rakták át a meghallgatását. (CNN)
Fontosabb részletek:
Azt a lehetőséget is vizsgálják, hogy a reptéren az egyik helyszínen egy öngyilkos merénylő robbantotta fel magát, a másikon viszont egy táskába rejtett bomba léphetett működésbe, írja a CNN a nyomozás eddigi állására rálátó amerikai tisztviselőre hivatkozva.
Az American Airlines közben tagadta, hogy a kezdeti híreknek megfelelően az ő pultjuk lett volna a legközelebb az egyik robbanáshoz.
Sky airing new video from inside Brussels airport shortly after explosion - https://t.co/VkyoK6Nt8O pic.twitter.com/Vgtx3HHam4
— Matthew Keys (@MatthewKeysLive) 2016. március 22.
Schiffer András, az LMP társelnöke, aki a reggeli járattal érkezett Brüsszelbe, az MTI-nek azt mondta, hogy rendőri felvezetéssel, buszokkal szállítják el a reptéren rekedt utasokat. Zaventem városába viszik őket, amely közel esik Charleroi repülőteréhez. Másokat - kérésre - Leuvenbe szállítanak. A Zaventem szerda reggel 6 óráig biztosan zárva marad.
Korábban tudósítók arról írtak, hogy miután leállították a tömegközlekedést egész Brüsszelben, az emberek bőröndjükkel indultak el a körgyűrűn gyalog a város felé.
A hatóságok kérésére állítólag kiürítik a Brüsszeli Egyetemet (ULB) is, írta az RTBF. Később azonban a BBC azt írta, hogy konkrét fenyegetés érkezett, ezért pont arra kértek mindenkit, hogy maradjon az épületekben.
Kósa Lajos, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke a bizottság zárt ülése után azt mondta a brüsszeli robbantásoknak két magyar sérültje is van.
Ők magyar kormányalkalmazottak, akik Brüsszelben dolgoznak.
Korábban írtuk, hogy a magyar Állandó Képviselethez éppen a felrobbantott Maelbeek metrómegálló van a legközelebb. Szijjártó Péter tájékoztatása szerint nem szenvedtek súlyos sérüléseket.
Federica Mogherini Jordániában tárgyalt az ország külügyminiszterével. "Nagyon szomorú nap, amikor Európának, a fővárosának ugyanazt a fájdalmat kell elszenvednie, amelyet ez a térség minden egyes nap ismert és ismer" - mondta a közös sajtótájékoztatójukon, aminek a végére nem bírt könnyeivel.
"Nemcsak a szenvedésünk egyesít minket, hanem az is, hogy közösen válaszolunk a hasonló tettekre, hogy együtt előzzük meg a radikalizálódást és az erőszakot. Az, hogy itt vagyunk együtt, a népeink közti barátság legerőteljesebb üzenete, amelyet át tudunk adni a minket megosztani akaróknak. Össze fogunk tartani" – mondta.
"Europe, its capital suffer from same violence as rest of region. They will not divide us" @FedericaMog #Brusselshttps://t.co/PP83k8kI4R
— EU External Action (@eu_eeas) March 22, 2016
A belga krízisközpont arra kéri az összes brüsszeli vállalatot, hogy tartsák a dolgozóikat bent a munkahelyükön.
TEK-es egységek védik a metrót a Deák téren:
A 2-es fokozatú terrorkészültséget léptette életbe a magyar kormány. Hogy ez mit jelent, arról részletesen a kapcsolódó cikkünkben olvashat.
A belga krízisközpont arra kéri az embereket, hogy fogják vissza a videók és zenék streamelését a túlterhelődést megelőzendő.
A brüsszeli ügyészség több korábbi brüsszeli rendőri akcióhoz hasonlóan arra kérte a belga sajtót, hogy ne számoljanak be folyamatban lévő műveletekről. A Daily Mail közben azt írta, hogy a rendőrök átnézik a reptéri térfigyelők több órányi felvételét, amiken állítólag az is látható, ahogy az egyik merénylő működésbe hozza a robbanómellényét.
Ahmet Davutoglu török kormányfő közölte, hogy Törökország elítéli a Brüsszelben történt robbantásos merényleteket. Davutoglu részvétét fejezte ki Belgium kormánynak és az áldozatok családjainak. Mint mondta, a terrorizmus globális problémává vált.
Trump után egy másik republikánus elnökjelölt is felkelt, és kiöntötte szívét a közösségi oldalára. Ted Cruz sajnálatának kifejezése után leszögezte, hogy a támadás "egy összehangolt támadássorozat része", mellyel a radikális iszlám háborút visel mindazok ellen, akik nem fogadják el szélsőséges nézeteiket. Cruz azt is kijelentette, hogy ő "nem fél nevén nevezni az ellenséget", és le is fogja azt győzni. A néven nevezés jelentősége magyar fejjel nehezen érthető, a háttérben az a megdöbbentő jelenség áll, hogy az amerikai kormányzatban az "iszlám radikalizmus"-ra kizárólag az "erőszakos szélsőségesség" (angolul: violent extremism) elnevezést szabad használni.
A belga napilap, a Le Soir szerint jelenleg folyamatban vannak rajtaütéses akciók Brüsszelben, de egyelőre semmilyen részletet ezekről nem tudni.
Közben a Daily Mail bulvárlap már azt írja, hogy két férfit le is tepertek Brüsszel központjában.
Fülöp király és Mathilde királyné együttérzéséről biztosította az áldozatok hozzátartozóit. Az RTBF szerint egy gyanús csomag miatt a királyi palotát is ki kellett üríteni, de ezt aztán hivatalosan cáfolták. A holland, a spanyol, a marokkói és a jordán király is telefonon hívta Fülöpöt a támadások után.
Egy ott dolgozó olvasónk írta:
40 perce írt e-mailt az összes kollégának Mario Draghi elnök, hogy minden Brüsszelben tartózkodó kollégánk és az EKB brüsszeli képviseletén dolgozó kollégák is mind biztonságban vannak és a mai nap folyamán intézkednek a biztonságos visszaszállításukról Frankfurtba, valamint kérik a kollégákat akik a héten Büsszelbe utaznának, hogy mondják le az útjukat.
Már korábban is érkeztek arról hírek, hogy lövéseket lehetett hallani a robbanások előtt a reptéren, de most az RTBF arról számolt be, hogy a hatóságok találtak is egy Kalasnyikovot.
A német belügyminiszter, Thomas de Maiziere szerint a terrortámadás a szabadságunk ellen irányult és mindenki ellen, aki az EU része. Ezt jelzi, hogy a célpont a nemzetközi repülőtér és egy olyan metróállomás volt, amely az uniós intézmények közelében fekszik.
A miniszter elmondta, hogy a német hatóságok szoros kapcsolatban állnak a belga hatóságokkal és az uniós intézményekkel, a biztonsági szervek pedig felkészültek arra, hogy a helyzettől függően látható, robosztus jelenléttel őrködjenek a kritikus infrastruktúra.
A részvét mellett a nemzetközi együttműködés hangsúlyozása a legfontosabb az orosz nyilatkozatokban a brüsszeli merénylettel kapocslatban. Vlagyimir Putyin is erről szólt a belga királynak címzett részvétnyilvánításakor és néhány órával később a parlament külügyi bizottságának elnöke okította kicsit az EU-t.
Alekszej Puskov szerint a támadások "kijózanítják a nyugati politikai köröket" és másképp fognak ezután viszonyulni a nemzetközi együttműködéshez – írta a Ria Novosztyi.
A kelet-ukrajnai konfliktus, a Krím annektálása miatt nemzetközi izolációba került Oroszország minden alkalmat megragad, hogy ebből kitörjön. Ez volt a célja a szíriai beavatkozásnak is – e tekintetben nem is mondható eredménytelennek a hirtelen befejezett, de mégsem annyira befejezett akció – és most ez az elsődleges üzenet a brüsszeli merényletek kapcsán is.
A terrorizmus nem győzheti le a demokráciát és a szabadságot
- közölte Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a brüsszeli merényletekre reagálva. A főtitkár szerint gyáva, közös értékeink és nyitott társadalmunk elleni támadás történt. Mint mondta, együttérez az áldozatok hozzátartozóival, és kiáll a nehézségekkel küzdő Belgium mellett.
Ez a legnevesebb muszlim egyetem, a 970-ben alapított kairói al-Azhar állásfoglalása. A mérsékeltebb szunnita jogi iskolákat képviselő al-Azhar az iszlamista terrorszervezetek eszmei alapjául szolgáló szalafita/vahabita tanok közismert ellenfelének számít. (AFP)
A tűzoltók szóvivője szerint 15-en haltak meg a metróban, 70-en pedig megsérültek. A reptéren 81 sérültről tudni.
Külföldről a +322 2 753 7300 telefonszámon érdeklődhet arról, hogy a brüsszeli repülőtéren járhatott-e az ön rokona a merénylet idején.
Az évente 23,5 millió utast fogadó repülőtéren kedden minden járatot töröltek.
Krétával fejezik ki együttérzésüket:
Les messages spontanes fleurissent sur le pietonnier de bxl #lesoir #attentatbruxelles pic.twitter.com/22u6imppie
— J-F Munster (@jfmunster) 2016. március 22.
A magyar Állandó Képviselethez – amelynek az egyik munkatársa sérülhetett meg – éppen a felrobbantott Maelbeek/Maalbeek metrómegálló van a legközelebb, azaz pont ott érdemes leszállnia, ha tömegközlekedéssel megy oda.
Evakuálják a Tour du Midi nevű felhőkarcolót Brüsszelben, miután két gyanús csomagot is találtak a parkolóházban. (VTM)
Brüsszelben és több közeli településen is arra kérték a szülőket, hogy csak nap végén jöjjenek a gyerekeikért, akiknek addig bent kell maradniuk. Viszont a hatóságok azt ígérik, hogy délutánra kiemelten megerősítik az iskolák védelmét.
Mostani állás szerint akkor:
Sikerült a brüsszeli merénylet kapcsán is egy kis csörtét lenyomnia Ukrajnának és Oroszországnak. Az ukrán nemzetbiztonsági szolgálat vezetője azt bírta mondani, hogy a robbantások mögött Moszkva állhat.
Az orosz kormányfő, Dmitrij Medvegyev a nyilatkozat miatt egyszerűen ostoba hülyének nevezte az orosz szálat felvető Vaszilij Gricakot – írta a Ria Novosztyi.
Az Európai Bizottság szóvivője egyelőre nem tudta megmondani, hány dolgozójuk sérülhetett meg a támadásokban. A felrobbantott metrómegálló egyik kijárata felett van a Bizottság mezőgazdasági főigazgatósága, és mindössze egy megállóval arrébb a bizottsági központ. "Továbbra is nyugodtan és hatékonyan fogunk dolgozni" - bizonygatta Margaritisz Szkinasz a kérdésre, hogy az uniós intézmények elleni támadásnak is lehet-e venni az EU-negyedben történt terrorakciót.
A bizottsági épületeken félárbócra engedik az uniós zászlókat, de a rendes programnak megfelelően holnap összeülnek az uniós biztosok. Nem volt hajlandó válaszolni rá, hogy Angela Merkel német kancellár és Jean-Claude Juncker bizottsági elnök beszélt-e egy újabb, soron kívüli EU-csúcsról.