Egymillió videót törölt a YoutTube a pandémia kezdete óta, mert koronavírussal kapcsolatos dezinformációkat tartalmaztak, a vállalat közlése szerint. Az Infostart a TechXplore alapján azt írja, hogy az egészségügyi szervezetek közti konszenzus alapján döntenek arról, mit tart káros tartalomnak a koronavírus vonatkozásában, ugyanakkor nem mindig könnyű szelektálni, hogy valamit töröljenek, vagy sem. „A legfontosabb dolog, amit tehetünk, hogy növeljük a jót és csökkentjük a rosszat” – foglalták össze a videómegosztónál.
Koronavírusban halt meg egy maszkellenes aktivista Mexikóban, miután egy hónapon keresztül küzdöttek az életéért a intenzív osztályon − írja a Guardian.
A harmincéves Caleb Wallace halálát felesége jelentette be. A férfi három gyerek apja volt, párja most várja a negyedik közös gyermeküket.
Több mint két hónap után először ismét meghaladja az ezret az új típusú koronavírussal (SARS-CoV-2) fertőzöttek száma a németországi kórházak intenzív osztályain egy vasárnap közölt kimutatás szerint.
Az MTI azt írja, hogy az 1257 kórházban 1008 fertőzöttet ápolnak az intenzív terápiás osztályokon, 34-gyel többet a szombatinál. A betegek 48 százaléka szorul lélegeztetésre. Számuk egy nap alatt héttel emelkedett.
Az intenzív osztályokra nehezedő teher egyelőre messze elmarad a tavaly év végén, a második hullám legnehezebb szakaszában regisztrált csúcstól, amikor 5762 beteg szorult intenzív ellátásra.
Több tartományi kormány mérlegeli, hogy szigorúbb előírást vezetnek be, ha felerősödik a negyedik hullám. A tervek szerint a 3G helyett az úgynevezett 2G-szabályt alkalmazzák, amely szerint csak a teljes oltással rendelkezők és a gyógyultak tartózkodhatnak fertőzésveszélyes környezetben, például szállodában, fodrászatban, színházban vagy sportrendezvényen, és az oltatlanok még friss negatív teszttel sem.
Minden 12 évesnél idősebb izraeli kérheti a harmadik oltást, ha a második felvétele óta legalább öt hónap telt el.
Nachman As professzor, az egészségügyi minisztérium főigazgatója bejelentette, hogy a tapasztalatok alapján a vakcinák hatékonysága fél év után csökken, és a védelem fenntartása érdekében megerősítő oltásra van szükség.
Az izraeli egészségügyi minisztérium illetékesei a harmadik oltás felvételére biztatják a régebben oltottakat, és ennek érdekében szeptember 3-tól mentesülnek külföldről visszatérésük után a kötelező karantén alól például a harmadik oltással védettek és a gyógyultak. A központi döntések után
AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÓ PÉNZTÁRAK MEGNYITOTTÁK MINDEN 12 ÉVNÉL IDŐSEBB IZRAELI SZÁMÁRA AZ IDŐPONTOK FOGLALÁSÁNAK LEHETŐSÉGÉT A HARMADIK OLTÁSRA.
Összesen 1906 új koronavírusos megbetegedést azonosítottak Ukrajnában az elmúlt napon, 34-en meghaltak − derült ki a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács vasárnapi adataiból.
A fertőzöttek száma így 2 284 191-re emelkedett, míg a járvány kezdete óta 53 720 áldozatot követelt a vírus. Jelenleg 24 079 az aktív fertőzöttek száma.
A legtöbb új fertőzöttet Kijevben jelentették, miközben Kárpátalján az egész országban a legkevesebb, mindössze 11 fertőzöttről számoltak be.
A szlovén kormány újabb egy héttel elhalasztotta azt a rendeletét, amely szerint védettségi igazolást kell felmutatniuk a határon azoknak a külföldi állampolgároknak, akik átutaznak az országon. Hétfő helyett az új jogszabály csak szeptember 6-án lép életbe – írja az MTI a helyi sajtóra hivatkozva.
A kabinet további határátlépési könnyítésekről is döntött: a szomszédos országok határmentén élő diákjainak sem lesz szükségük védettségi igazolásra, ha Szlovéniában járnak iskolába, és két órán belül elhagyják az országot.
Ljubljana ugyanakkor újabb járványügyi szabályokat hozott: tizenöt év felett csak azok sportolhatnak, járhatnak edzésekre, akik be vannak oltva, átestek a fertőzésen vagy negatív tesztet tudnak felmutatni.
Janez Jansa szlovén kormányfő hétvégén Twitter-bejegyzésében azt írta: amint elérik Szlovéniában a 70 százalékos átoltottságot, Dániához és az Egyesült Királysághoz hasonlóan megszüntetnek minden korlátozást, beleértve a védettségi igazolások szükségességét is.
Aki ily módon biztosítja saját és más egészségét, fontos lépést tesz a korlátok nélküli élet felé
– hangsúlyozta.
A kormány hétfőn dönt az új ütemterv feltételeiről is, amelyben színkódos rendszer alapján határozzák meg, hogy milyen korlátozásokat vezetnek be. Az őszi járványhullám mércéje az egészségügyi rendszer leterheltsége lesz.
Vasárnapra 273 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki, halálos áldozata az elmúlt 24 órában nem volt a járványnak Szlovéniában. A koronavírusos betegek közül 129-en vannak kórházban, 23-an intenzív osztályon.
A valamivel több mint kétmillió lakosú Szlovéniában eddig 986 631-en kaptak védőoltást, közülük 899 943-an már a második adagot is felvették. Ez az oltásra jogosult lakosság 47, illetve 43 százaléka.
A cseh kormány már nem számol azzal, hogy az ősszel szükség lenne az üzletek és a szolgáltatások olyan korlátozására, mint ahogy az a járvány előző hullámaiban történt − írja az MTI.
Adam Vojtech cseh egészségügyi miniszter szerint ősszel várhatóan romlani fog a járványhelyzet, de nem lesz olyan súlyos, mint korábban. A prognózisok a cseh lakosság átoltottságának növekedésén alapulnak.
Az Egészségügyi Információk és Statisztikák Intézetének (ÚZIS) legkockázatosabb forgatókönyve szerint
szeptember közepén mintegy ötszázra nőhet a betegséggel kezelt személyek száma a cseh kórházakban, közülük legfeljebb száznak lehet szüksége intenzív terápiára.
Jelenleg az új napi fertőzések száma 150-200 között mozog, már több hete nincs haláleset. Ennek ellenére továbbra is kötelező az arcmaszk használata a zárt termekben, a tömegközlekedésben, tömegrendezvényeken. Vojtech úgy vélte, hogy ezek az óvintézkedések még fennmaradnak, és szükség esetén korlátozni fogják a tömegrendezvényeken való részvételt is.
Kína három csoportnak írta elő az emlékeztető oltások beadását, írja a Global Times.
Az első csoportba tartoznak a kereskedelmi dolgozók, a határőrök, valamint bizonyos egészségügyi intézmények dolgozói.
Szintén ajánlják a harmadik oltás felvételét a 60 év felettieknek, valamint azoknak, akik külföldön dolgoznak vagy tanulnak.
Egyre többen, egyre hangosabban próbálják jelezni: baj lesz belőle, ha a terepbiológusok nem lepik el a bolygót azt kutatva, honnan, melyik kórokozó formájában várható a következő világjárvány. Mert, hogy lesz még belőlük, az nem kérdés, a szakemberek szerint egyre sűrűbben találkozhatunk olyan típusú pandémiákkal, mint a Covid-19. Az Index az Ökológiai Kutatóintézet munkatársával beszélgetett.
Az intenzív osztályok telítettsége miatt a brüsszeli kórházak hétfőtől más régiók egészségügyi intézményeibe szállíthatják át a koronavírussal fertőzött betegeket; a vírus okozta szövődményekben elhunytak száma meredeken, 83 százalékkal emelkedett – tudósítja az MTI.
A belga fővároshoz tartozó régió kórházainak intenzív osztályain fekvő betegek legalább fele koronavírus-fertőzés miatt került az intézményekbe.
A betegek más régiók közötti elosztását az intenzív osztályok telítettsége mellett az is indokolja, hogy „különböző okok miatt nincs elegendő személyzet” a betegek ellátására.
Belgium többi tartományában jobb az ellátottsági helyzet, a rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint körülbelül 80 olyan kórház van még az országban, ahol alig vannak betegek az intenzív osztályokon.
Brüsszel járványügyi szempontból Európa legrosszabb helyzetben lévő régiói közé tartozik.
A fővárosi régió a legkockázatosabb, sötétvörös besorolást kapott az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) vonatkozó térképén csütörtökön. A legutóbbi adatok szerint Brüsszelben 100 ezer lakosra 518 új fertőzéses eset jut. Az ország déli, francia nyelvű régiója, Vallónia piros, az északi, flamand nyelvű régió, Flandria narancssárga besorolású maradt.
A belga közegészségügyi hatóság legfrissebb tájékoztatása szerint a koronavírus-fertőzés terjedése az elmúlt hét nap viszonylatában kettő százalékos növekedést mutat. Az elmúlt hétnapos periódusban 1971-re emelkedett az újonnan fertőzöttek átlagos napi száma.
Naponta átlagosan több mint 58 embert szállítanak kórházba a koronavírus-fertőzés miatt, arányuk stabil maradt az előző hétnapos időszakhoz képest. Jelenleg 597 beteget ápolnak belga kórházakban, kettő százalékkal többet, mint egy hete. Köztük 182-en részesülnek intenzív ellátásban, arányuk egy hét alatt szintén kettő százalékkal emelkedett. A vírus okozta betegség (Covid-19) szövődményeiben az előző időszakhoz képest 83 százalékkal többen, naponta átlagosan hatan haltak meg.
A járvány megjelenése óta 25 360 haláleset köthető az új típusú koronavírushoz és 1 millió 177 ezer 909-en fertőződtek meg Belgiumban.
Csak júliusban 64 ezer több halálesetet jegyeztek fel Oroszországban a koronavírus-járvánnyal összefüggésben, mint az utóbbi 15 év bármely azonos időszakában. Ezt szakértők a lakosság alacsony átoltottságával és a harmadik hullámmal magyaráznak.
A Roszsztat állami statisztikai hivatal friss jelentése szerint a múlt hónapban 215 ezer ember halt meg, ami a legmagasabb szám az utóbbi másfél évtizedre visszamenőleg.
A Moscow Times elemzése szerint a járvány kezdete óta Oroszországban 596 ezerre rúgott a többlethalálozások száma, ami a világon a második legnagyobb arány, az Egyesült Államok után. Lakosságarányosan pedig világon az ötödik helyen áll e tragikus számok tekintetében.
A moszkvai lap kiemeli, hogy az ország állítólag igyekezett megkozmetikázni a halálos áldozatokról szóló adatokat, ami annak fényében, hogy Oroszországban parlamenti választások lesznek, és Vlagyimir Putyin orosz elnök pártja meg akarja tartani többségét a törvényhozás alsó házában, a dumában.
Ahhoz képest, hogy Oroszország a világon először jegyezte be a Covid-19 elleni, Szptunyik V nevet viselő vakcináját, és továbbiak fejlesztésén fáradozik, az orosz lakosság csupán 25 százaléka van átoltva. Közvéleménykutatások szerint az emberek több mint fele pedig nem bízik a vakcinában, ellenzi az oltást.
Thaiföldi tudósok olyan gépet fejlesztettek, amelyek gazdaságosabban nyerik ki a fiolákból az oltóanyagot, így optimálisabban tudják felhasználni az országban szűkösen rendelkezésre álló vakcinákat, írja a Guardian.
A robotkarokat használó AutoVacc rendszer 12 adagnyi AstraZeneca oltást tud kinyerni egy fiolából négy perc alatt. Ez húsz százalékkal több, mint kézzel kivehető 10 dózis.
Szicíliában augusztus 30-tól újra bevezetik a nyár elején feloldott szigorításokat, miután a delta variáns terjedésével megteltek betegekkel a kórházak - jelentette vasárnap az olasz sajtó.
Szicília teljes területén hétfőtől kötelező a maszk viselése hatéves kortól. A védőeszközt nemcsak belső térben, hanem a szabadban, tehát az utcákon is viselni kell. A vendéglátóhelyeken egy asztalnál csak négyen ülhetnek, a stadionokban, színházakban, koncerttermekben ismét 25 százalékra korlátozzák a jelenlévők számát, írja az MTI.
Szigorítást korábban már ötvenöt szicíliai városban bevezettek, de az egészségügyi minisztérium mostani rendelete értelmében az ötmilliós dél-olaszországi sziget egésze - egyedüli régióként - visszalép az úgynevezett sárga színű övezetbe, mely a szigorítások legalacsonyabb fokozatát jelenti. A járványintézkedések egyelőre két hétig érvényesek.
Az intézkedést a kórházak telítettsége tette szükségessé: az osztályokon a Covid 19 betegek aránya jóval meghaladta a veszélyességi küszöbnek tartott 15 százalékot. A lélegeztetőgépre kapcsolt betegek aránya pedig túllépte az alsó határnak tartott tízszázalékos arányt, ami miatt a szicíliai egészségügy egyre nehezebben tudja ellátni a pácienseket. Ha a járványadatok nem javulnak, a következő hetekben a narancssárga, vagyis közepes fokozatú térségnek nyilváníthatják a szigetet. A betegek nyolcvan százaléka nem kapta meg még az első védőoltást sem - nyilatkozta Ruggero Razza tartományi egészségügyi tanácsos.
A kaliforniai Marin megye általános iskolájában egy beoltatlan tanár óráján néhány percre levette a maszkját, amíg egy rövid történetet felolvasott az osztályának.
Miután két nap múlva megtudta, hogy koronavírus-tesztje pozitívnak bizonyult, kiderült, hogy a huszonnégy fős osztály fele megfertőződött, és tovább is adták a vírust jó néhány családtagjuknak és diáktársuknak, néhány olyannak is, aki teljesen be volt oltva, írta meg a The Washington Post.
Baden-Württemberg lehet az első szövetségi állam Németországban, amely komoly korlátozásokat helyez kilátásba az oltatlanok számára – írja a Bild am Sonntag.
Uwe Lahl (Zöldek), a helyi szociális minisztérium vezetője elmondta, ha 200-250 intenzív ágyat foglalnak el a koronavírusos betegek, akkor fontolóra veszik a kapcsolattartási korlátozásokat az oltatlan felnőttek számára. A korábbi intézkedésekből ezek már jól ismert szabályok egyébként.
Ha az intenzíven ápoltak száma eléri a háromszázat, akkor újabb szigorításokat vezetnének be, még negatív teszttel sem lehetne belépni étterembe vagy koncertre.
Thomas Strobl, Baden-Württembergben a CDU első embere is osztja a véleményt, miszerint ha nő az incidencia az oltatlanok körében, cselekedni kell.
Helytelen lenne mindenkit közös felelősségre vonni, beleértve a beoltottakat is, ezért más szabályok vonatkoznának a nem oltottakra, mint az oltottakra
– mondta.
A nyári olimpiának otthont adó Japánban a fejlett országokhoz képest még viszonylag olyan alacsony a lakosság átoltottsága, hogy a vakcinálási kampány felpörgetése érdekében a szigetország egészségügyi hatóságai már a brit-svéd AstraZeneca készítményének keverését fontolgatják más gyógyszervállalatok szereivel.
Az elképzelés az, hogy a Vaxzerviát, az AstraZeneca oltóanyagát az amerikai Pfizer vagy Moderna készítményeivel kombinálnák, és mivel a brit-svéd fejlesztésű, kétkomponensű szernél átlagosan nyolc hét időintervallumot irányoznak elő a két adag beadása között, ezt is le lehetne csökkenteni egy másik vakcina beadásával – fejtegette Kono Taro egészségügyi miniszter.
A Japan Times emlékeztet: több tanulmány szerint is két különböző vakcina keverésével egyenlő értékű, de akár hatékony védelmet lehetne biztosítani az új típusú koronavírus okozta Covid-19-el szemben. Jóllehet, vannak arra utaló jelek is, hogy két különböző szer keverésével súlyosabb mellékhatások léphetnek fel az oltást követően.
A szigetországban viszonylag későn indult meg az oltási kampány, s bár a nyár eleje óta sikerült a lakosság átoltottságát 44 százalékra emelve, a fiatalság nagy része védelem nélkül van, és pont őket sújtja az utóbbi időben erőre kapott vírus.
A gazdag országok már véglegesítik terveiket a harmadik oltások beadásáról, ahogy idővel csökken a vakcinák hatásossága, írja a Financial Times.
Franciaország ezen héten csatlakozott az Egyesült államokhoz és ahhoz a majd kéttucat országhoz, amelyek már megerősítették, hogy megkezdik az emlékeztető oltások kiosztását.
Ezen országok közül három, Izrael, Törökország és Chile tízmillió dózis oltóanyagot fog erre a célra felhasználni, ami több, mint amit féltucat afrikai országban összesen beadtak.
Afrika két legnépesebb országa, Nigéria és Etiópia, valamint Csád, Kamerun, Kongó és Kenya eddig összesen együttvéve 9,37 millió embert oltott be.
Az afrikai kontinens teljes lakosságának eddig mindössze két százaléka kapta meg mindkét oltását.
A vakcinagyártók már készülnek a kemény marketingháborúra, ahogy közeledik a negyedik hullám, írja a Financial Times.
A Pfizer már megkezdte sales-osztályának kibővítését, felkészülve a versenyre a többi vállalattal az emlékeztető oltások kiosztására az Egyesült Államokban.
A cég már múlt héten megkezdte különböző pozíciók meghirdetését a LinkedIn-en. Többek között keresnek senior directort az amerikai oltási kampány vezetésére, valamint senior managert a koronavírussal kapcsolatos fogyasztói marketing irányításához.
A világon 215 933 160 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 4 493 955 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint vasárnap reggeli adatai szerint
Egy nappal korábban 215 452 283 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 4 486 039 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 nevű betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 38 756 840 fő eddig a napig. A halálos áldozatok száma 637 244.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Berlinben a koronavírus-járvány megfékezése érdekében hozott korlátozó intézkedések ellen és azok mellett is tiltakozók vonultak az utcákra, sokan közülük annak ellenére, hogy a rendőrség nem engedélyezte felvonulásukat. A megmozdulásra több mint kétezer rendőrt vezényeltek ki, akik a belvárosban paprikasprayvel kergették szét a tömeget, miután a rendezvény végeztével sem oszlottak fel az emberek.
Franciaországban ez már a hetedik olyan hétvége, amikor a védettségi igazolás használatát szabadságjogi okokból ellenzőkön kívül a védőoltást ellenzők, vírustagadók és olyan radikális pártok hívei is utcára vonultak, akik Emmanuel Macron államfő politikájával nem értenek egyet. A párizsi belügyminisztérium összesítése szerint a több mint kétszáz felvonuláson az ország különböző városaiban 160 ezren vettek részt, néhány helyen könnygázzal kellett feloszlatni a tömeget a menet végén.
Egymillió videót törölt a YoutTube a pandémia kezdete óta, mert koronavírussal kapcsolatos dezinformációkat tartalmaztak, a vállalat közlése szerint. Az Infostart a TechXplore alapján azt írja, hogy az egészségügyi szervezetek közti konszenzus alapján döntenek arról, mit tart káros tartalomnak a koronavírus vonatkozásában, ugyanakkor nem mindig könnyű szelektálni, hogy valamit töröljenek, vagy sem. „A legfontosabb dolog, amit tehetünk, hogy növeljük a jót és csökkentjük a rosszat” – foglalták össze a videómegosztónál.
Ötmilliárd adag oltást adtak be világszerte, de ebből 15 milliónál alig több került a fejlődő országokba – írja a CNBC. A világgazdaság vesztesége 2,3 trillió dollár is lehet a vakcinaelosztás egyenlőtlensége miatt, az Economist Intelligence Unit (EIU) számítása szerint a fejlődő országok viselik a teher kétharmadát.
Ázsia esetében 1,7 trilló dolláros veszteséggel kalkulálnak, ami a GDP 1,3 százaléka, a szub-szaharai régióban ez három százalék is lehet, így tovább nyílik az olló a gazdag és a szegényebb országok között.
A szegény államokban lassan haladnak az oltási programok, az okok között szerepel a termelési kapacitás szűkössége, az oltásgyártáshoz szükséges alapanyagok globális hiánya, a vakcinák szállításnak és tárolásának logisztikai nehézségei, valamint az oltásokkal szembeni bizalmatlanság.
Meghosszabbította a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozásokat Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök a fővárosi régióban és több tartományban, miközben rekordot döntött a koronavírus-fertőzöttek napi száma.
Harry Roque elnöki szóvivő elmondása szerint a főváros, Manila több mint 13 millió lakosú régiójára vonatkozó korlátozásokat egy héttel, szeptember 7-éig hosszabbították meg.
Az érvényben lévő korlátozások értelmében az üzletek nagyobb kapacitást kihasználva működhetnek, de különféle beltéri rendezvények, vallási összejövetelek vagy éppen szépségápolási szolgáltatások továbbra is tiltottak.
Maria Rosario Vergeire egészségügyi államtitkár arra számít, hogy az esetszámok továbbra is nőni fognak a következő napokban.
Az egészségügyi minisztérium szombatra 19 441 újabb koronavírus-fertőzöttet jegyzett fel, ezzel a harmadszor dőlt meg a napi esetszámok rekordja az elmúlt kilenc napban. A Fülöp-szigeteken eddig 1,93 millió koronavírus-fertőzöttet, és a fertőzéshez köthető több mint 33 ezer halálesetet jegyeztek fel.
A hivatalos adatok szerint az elmúlt 24 órában 1015 új fertőzéses esetet regisztráltak Romániában, a szombati adat hetven százalékkal nagyobb az elmúlt két hét napi átlagánál (698).
Legutóbb május 17-én, a betegség harmadik hullámának a leszálló ágában rögzítettek egy nap alatt ezernél több új fertőzést. A mostani adatokból azonban azt lehet leszűrni, hogy negyedik hullám felívelő ágában van a járvány. Míg augusztus első hetében 1730 új esetet regisztráltak, a másodikban már 2512-őt, a harmadikban pedig 4025-öt. A negyedik hét még be sem fejeződött, máris 4960 új esetet diagnosztizáltak.
Hasonló ütemben növekszik a kórházba beutalt koronavírusos betegek, az intenzív osztályokon kezelt súlyos esetek és a kórnak tulajdonított elhalálozások száma is. Az elmúlt 24 órában 19-en vesztették életüket a járvány következtében, míg az elmúlt két hétben átlagosan napi tizenegy ember életét követelte a koronavírus-fertőzés.
A romániai kórházakban jelenleg 1815 beteget ápolnak, közülük 243-at intenzív osztályon. További 6190 fertőzött otthon, 1849 pedig intézményi elkülönítésben várja gyógyulását.
Ioana Mihaila egyészségügyi miniszter szombaton kijelentette: ha tovább nő az esetszám, a hatóságok arra kényszerülnek, hogy megelőző és korlátozó intézkedéseket vezessenek be. Hozzátette: fel szeretnék gyorsítani az oltási kampányt, hogy minél többen szerezzenek védettséget. Azt is megjegyezte, hogy a két hét múlva kezdődő tanévben nem szeretnének abba a helyzetbe jutni, hogy be kelljen zárni az iskolákat – írja az MTI.
A szlovákiai laboratóriumokban pénteken elvégzett 6542 PCR-teszt segítségével 122 új koronavírus-fertőzöttet azonosítottak.
Ezen a héten már nem először van száz fölött a napi új fertőzöttek száma, hétfőn 111, szerdán 161 volt pozitív minták száma.
A reprodukciós szám jelenleg 1,05 és 1,15 között van - tehát minden fertőzött ennyi további embernek adja át a koronavírust.
Pénteken egyetlen személy halálát sem okozta a COVID-19, így a szlovákiai áldozatok száma (12 548) stagnál, viszont a kórházban kezeltek száma hárommal nőtt. Jelenleg országszerte 84 páciens szorul kórházi kezelésre a koronavírus miatt, intenzív osztályon kilenc személyt ápolnak, közülük pedig négyen szorulnak gépi lélegeztetésre.
Pénteken a koronavírus elleni vakcina első adagját 3275-en kapták meg Szlovákiában, a védőoltás második adagját tegnap 6070 személynek adták be az oltópontokon – írja a Paraméter.
Szlovéniában romlik a járványhelyzet, a beazonosított fertőzöttek száma ugrásszerűen nő, s a hét végére már a vörös fázisba kerülhet az ország. Az új tanév jelenléti formában, buborék-jelleggel, a B modell szerint indul az oktatók heti – számukra egyelőre ingyenes – gyorstesztelésével. Az újabb változások szeptember 6-ától várhatók.
A hét eleji adatok szerint egy nap alatt a másikra 258-cal nőtt a fertőzöttek száma. A delta vírusmutáns terjedése fokozott odafigyelést és minden egyén felelős viselkedését követeli meg – hangsúlyozzák az illetékesek. Szlovéniában a felnőttek átoltottsági aránya a múlt héten elérte az 50 százalékot. Folytatódik az oltási kampány, hiszen ez az arány korántsem elegendő a nyájimmunitás eléréséhez. Egyre több esetben kötelező a PCT igazolás felmutatása.
Az új tanév kezdete előtt biztosnak látszik, hogy az oktatás jelenléti formában indul a B modell szerint. A PCT feltételek igazolása az iskolai, óvodai személyzeten kívül kötelező a gyerekek kísérői (szülők, nagyszülők...) számára is, különben nem léphetnek be az épületbe. Kivételt jelentenek az óvodás korú és az első harmadot látogató iskolások kísérői, de szülői értekezletre például szükséges a PCT igazolás. A 3. harmad feletti általános iskolások és a középiskolások öntesztelése szeptember 1-jével indul díjmentesen.
Augusztus 23-ától a gyorstesztek önköltségesek, illetve a munkaadó költségére történnek. A teszt ára a muravidéki egészségházakban egységesen 10 euró, a muraszombati kórházban 12 euró. A tesztelések órarendje Lendván nem változik. A gyorstesztek (heti egy alkalommal) fizetése alól mentesülnek az oktatásban, az egészségügyben, a szociális területen dolgozók, a boltosok, a fodrászok, a kozmetikusok, a rendezvényszervezők, esetükben a költségeket az állam a közpénzekből fedezi. Szeptember 6-tól újabb változások várhatók, feltehetően a határátlépést illetően is, de várhatóan továbbra is kivételt jelentenek majd a napi ingázók és a kettősbirtokosok – írja a szlovéniai magyarság lapja, a Népújság.
Egy izraeli kutatás alapján az amerikai, mRNS-alapú vakcinának négy igazolható mellékhatása van. Ezek az alábbiak:
A kutatás a klinikai szempontból jelentőséggel bíró, rövid és középtávon megjelenő mellékhatásokkal foglalkozott, az olyan, bármilyen oltás utáni általános mellékhatásokat, mint a láz vagy az injekció helyének pirosodása, nem vették figyelembe.
Az első oltást követő hat héten belül – mindegyik oltásadag után három héttel számolva – megjelenő tüneteket tekintették mellékhatásnak, amennyiben az gyakrabban fordult elő az oltottak körében, mint az oltatlanoknál – írja az Infostart.
Az ukrajnai Vinnyicában autót, tévét és kerékpárt is kisorsolnak azok között, aki beoltatták magukat koronavírus ellen. A 370 ezres lélekszámú város a fővárostól, Kijevtől 260 kilométerre keletre fekszik.
A sorsoláson azok a 16 év feletti vinnyicai lakosok vehetnek részt, akiknek megvan mind a két védőoltása – írja a Korrespondent.net hírportál a Vinnyiciai Városi Tanács sajtószolgálata nyomán.
Az akció szeptember elejétől december 31-ig tart.
Annak érdekében, hogy mindenki részt vehessen rajta, a nyereményjátékokat háromszor sorsolják ki: október 19 -én, november 15-én és december 17-én.
Október 19-én és november 15-én 15 tévét és 15 kerékpárt sorsolnak ki.
December 17-én pedig 20 tévét, 20 kerékpárt és egy Toyota Corolla típusú gépkocsit, ami a főnyeremény.
Ahhoz, hogy részt vegyen az akcióban, regisztrálnia kell a Vinnyicai Városi Tanács hivatalos honlapján.
A résztvevők regisztrációját szeptember 1-jén kell megkezdeni.
A promóció nyerteseit elektronikus szolgáltatás segítségével, a regisztrált résztvevők közül véletlenszerű számok kiválasztásával határozzák meg – írja a Kárpátinfo.
Oroszországban szombaton 19 492 új esetet jelentettek. A vírus következtében 799 ember halt meg, írja a Guardian.
Az orosz statisztikai hivatal, a Rosstat adatai szerint a vírus kitörése óta nem volt annyi halálos áldozat, mint idén júliusban. Múlt hónapban 50 421 ember halt meg koronavírus következtében az országban.
Indiában az elmúlt nap több mint tíz millió adag vakcinát adtak be, írta meg a Guardian.
A helyi hatóságok szerint ez az országban egy nap alatt beadott legtöbb oltás, mióta elindult az oltási program.
Indiában eddig több mint 622 adag vakcinát adtak be, a 994 milliós felnőtt lakosság több mint fele kapott már legalább egy oltást.
Két ember meghalt Japánban, miután beoltották őket abból a Moderna-szállítmányból származó oltással, amelyet szennyezettség miatt ideiglenesen visszahívtak – közölte szombaton a japán egészségügyi minisztérium, de szakértők szerint egyelőre nem lehet közvetlen összefüggésbe hozni a két halálesetet az oltással.
A halálesetek ebben a hónapban történtek, két, harmincas években járó férfi halt meg néhány nap leforgása alatt. Mindketten abból az 1,63 millió adagos vakcinaszállítmányból kaptak oltást, amelynek alkalmazását a minap függesztették fel a hatóságok, miután néhány oltásban szennyezést találtak. Szerte Japánban 863 oltóközpontba juttattak el oltásokat ebből a szállítmányból, és a használatukat egy héttel azután függesztették fel, hogy a Takeda gyógyszergyár jelentette a szennyezést egyes adagokban.
Az NHK közszolgálati televízió értesülése szerint feltehetően fémrészecskék okozták a szennyeződést. Egyelőre még vizsgálják, hogy pontosan mi okozta a két férfi halálát. Mindketten a második adag beadása után két nappal lázasodtak be, majd két napra rá haltak meg. Arra nincs bizonyíték, hogy a nekik beadott oltás is szennyezett volt. A Moderna és a kormány is hangsúlyozta, hogy az oltással kapcsolatban nem azonosítottak semmilyen biztonsági vagy hatékonysági problémát, a felfüggesztés csupán elővigyázatosságból történt.
A Moderna szerint a szennyeződés gyártási hiba következménye lehet az egyik spanyolországi üzemben. Szakamoto Fumie, a tokiói Szent Lukács Nemzetközi Kórház járványügyi ellenőre óva intett attól, hogy összefüggésbe hozzák az oltásokkal a két halálesettel. Mint mondta, csak időbeli összefüggés lehet, és még sok dolgot kell tisztázni a következtetések levonásához. Az elmúlt hetekben jelentősen romlott a járványügyi helyzet Japánban főleg a koronavírus jóval fertőzőbb, delta variánsának terjedése miatt.
A baltimore-i Johns Hopkins egyetem szombati összesítése szerint a járvány kitörése óta a fertőzöttek száma Japánban meghaladja az 1,43 milliót, és 15 880-an haltak bele a fertőzés okozta Covid-19 betegség szövődményeibe. A 126 millió lakosú szigetországban a Moderna vakcinájából eddig több mint tízmillió adagot használtak fel a májusi vészhelyzeti engedélyezése óta.
A japán kormány az amerikai gyógyszeripari céggel 50 millió adag leszállításáról kötött szerződést szeptember végéig. Szuga Josihide miniszterelnök a minap azt mondta, hogy a kormányzati elképzelések szerint szeptember végére a lakosság hatvan százalékát immunizálni tudják. Jelenleg a lakosság 44 százaléka esett át rajta.