Ukrajna legfelsőbb katonai és politikai vezetése közölte, hogy 5 millió ukrán férfi közül 500 ezret terveztek mozgósítani, ám ezzel kapcsolatban több ellentmondásos állítás is született – számolt be a Kárpáti Igaz Szó.
A becslések szerint a háború előtt 10,5 millió hadköteles korú férfi élt az országban. A texty.org adatai szerint jelenleg több mint 812 ezer férfi tartózkodik külföldön, és a fogyatékkal élő férfiak számát is kivonták a mozgósítási tartalékból, ami több mint 1 millió fő – írta a lap.
Továbbá a nyilvántartásban 125 ezren rokkant személyek eltartójaként szerepelnek, 123 ezren pedig többgyermekes apák. A Forbes becslései szerint Ukrajnában 528 ezer férfi van felmentve a mozgósítás alól.
A lap arról is említést tett, hogy a mozgósítási tartalékból körülbelül 107 ezer olyan embert vontak még ki, aki az oktatási szférában dolgozik, valamint 400 ezer nappali tagozatos hallgatót tartanak számon, akik ideiglenesen fel vannak mentve a katonai szolgálat alól.
Hozzátették, további 570 ezer férfi él a megszállt területeken, és az Európa Tanács adatai szerint 26,6 ezer elítélt férfi van az országban, de többségük alkalmatlan a katonai szolgálatra.
Az ukrán katonák már az orosz Lancet drónokhoz hasonló, hazai gyártású harci drónokat használnak a fronton – írja a The Kyiv Independent. A drónt április 13-án mutatták be Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek.
Kijev fokozta erőfeszítéseit a harctéren kulcsfontosságú eszköznek számító drónok hazai gyártásának felfuttatására, és 2024-ben 1 millió drón gyártását tűzte ki célul. Február elején Ukrajna az orosz Lancet drónok megfelelőjének tömeggyártását készítette elő.
A Lancet egy 40 kilométeres hatótávolságú kamikaze drón, amelyet a ZALA Aero Group, az orosz fegyveróriás Kalasnyikov Konszern leányvállalata gyárt. Amióta Oroszország 2022 végén nagy számban elkezdte használni a Lancetet a harctéren, az egyik leghatékonyabb orosz fegyvernek bizonyult a frontvonal mögött több tucat kilométerre lévő célpontok ellen.
Az ukrán gyártmányú drón a hírek szerint több mint 100 kilométeres távolságból képes célpontokat támadni, és legfeljebb három kilogrammos robbanófejjel van felszerelve. A 180 kilométer per óra maximális sebességgel rendelkező drón álló és mozgó célpontokat egyaránt képes támadni.
Volodimir Zelenszkij szombaton megtekintette a haditechnikai eszközök és fegyverek legújabb modelljeit, valamint tájékoztatást kapott a gyártásukról és a fronton való felhasználásukról is.
Az ukrán elnök szerint Ukrajnában összesen 500 védelmi ipari vállalat működik, amelyek lövedékeket, aknavetőket, páncélozott járműveket, páncéltörő rendszereket, elektronikus hadviselési rendszereket gyártanak.
Magyarország területére 2024. április 15-én az ukrán–magyar határszakaszon 5359 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 3851 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 20 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes.
Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – írták.
Ukrajna megkezdte az együttműködést a TikTok közösségi hálózat adminisztrációjával, amire az orosz propaganda terjedése elleni küzdelem érdekében van szükség – írja az RBK-Ukrajna a dezinformáció elleni központra hivatkozva.
A központ mellett felhívást intézett a TikTokot használó ukránokhoz, hogy jelentsék az Ukrajna ellen „felforgató tevékenységet” folytató csatornákról.
Ha tud olyan TikTok-csatornákról, amelyek Ukrajna ellen felforgató tevékenységet folytatnak, és szeretne csatlakozni az ukrán információs tér megtisztításához az orosz szeméttől, küldje el az ellenséges forrásokra mutató linket a cpd@rnbo.gov.ua e-mail-címre
– hangsúlyozták.
Az orosz elit mintegy száz tagja szerkesztette életrajzát a Wikipédia orosz és angol változatában annak érdekében, hogy elhatárolódjanak Vlagyimir Putyin elnöktől és az úgynevezett „különleges katonai művelettől” azáltal, hogy eltávolítják orosz állampolgárságukra, tulajdonukra, szankcióikra és a rendszerhez fűződő kapcsolatukra való hivatkozásokat – írja a Kyiv Post.
2024 márciusában az EU feloldotta az Arkagyij Volozs, a Yandex társalapítója elleni szankciókat, cserébe lemondott vezérigazgatói posztjáról, eladta az üzletrészét és nyilvánosan elítélte a háborút. Jelenleg Izraelben él, ahol honlapján azt írja, hogy kazah születésű izraeli technológiai vállalkozó.
A Wikiganda azt állítja, hogy egy tel-avivi IP-cím többször is megpróbálta eltávolítani a múltjára vonatkozó hivatkozásokat a Wikipédiáról.
Egy másik példa Dmitrij Pumpjanszkij milliárdos, aki esetében megpróbálták eltávolítani az ellene irányuló uniós és amerikai szankciókkal kapcsolatos információkat, valamint 72 méteres szuperjachtjának lefoglalását.
Kísérleteket tettek a Wikipédia azon bejegyzéseinek tisztázására is, amelyek Putyin lányai, Marija Putyina és Jekatyerina Putyina személyes életének kellemetlen aspektusairól szóltak.
Putyinhoz még közelebb kerültek azok a kísérletek, amelyek eltávolították az utalást Alekszej Navalnij Korrupció Elleni Küzdelem Alapítványának (FBK) vizsgálatára, amely Nyikolaj Choles – Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkárának fia – fényűző életmódját mutatja.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!