Index Vakbarát Hírportál

The Guardian: a hétfői párizsi csúcson Ukrajna automatikus NATO-tagságáról tárgyalnak majd

Oroszország háborúja Ukrajnában – az Index vasárnapi hírösszefoglalója

Index
2025.02.16. 21:50
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Tisztelt olvasó!

    Véget ért az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A nap legfontosabb történései a következők voltak:

    Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk vasárnap is!

  • Volodimir Zelenszkij elnök az NBC News-nak adott, vasárnap megjelent interjújában felsorolta azokat a biztonsági garanciákat, amelyeket Ukrajna „megkövetel” szövetségeseitől.

    Ukrajna államfője a biztonsági garanciák részeként említett meg

    • egy erős rakétacsomagot,
    • egy jelentős hadsereget,
    • befektetéseket,
    • uniós tagságot,
    • valamint az Izrael és partnerei között fennálló védelmi együttműködésekhez hasonló megállapodásokat.

    „Az Európai Unió nagyon fontos, mert ez egy különleges piac számunkra, és az EU nagyon érdeklődik a termékeink iránt. Az Európai Unióval azonos feltételekkel kell rendelkeznünk. Tagok akarunk lenni. Ugyanazok az értékeink, hasonló törvényeink vannak és a többi. Része a gazdasági biztonsági garanciáinknak, hogy azonnal az EU tagjává váljunk” – jelentette ki az ukrán elnök.

  • The Guardian szerint az európai vezetők hétfői párizsi találkozójukon többek között arról a lehetőségről is tárgyalnak majd, hogy Ukrajna automatikusan NATO-taggá váljon, ha Oroszország megsérti a tűzszünetet egy esetleges megállapodás után.

    Az Unian által szemlézett cikk szerint a találkozón megvitatják, hogy Európa milyen védelmi képességeket tudna biztosítani Ukrajnának a biztonsági garanciák biztosítása érdekében, beleértve egy állítólagos tervet az ország automatikus NATO-tagságáról. A javaslatot amerikai szenátorok terjesztették elő, amit már most támogat néhány európai vezető, közöttük Alexander Stubb finn miniszterelnök.

    Európai diplomáciai források szerint a hétfői csúcstalálkozón részt vesz Németország, Nagy-Britannia, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Hollandia és Dánia, valamint az Európai Bizottság elnöke és a NATO főtitkára.

  • A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) közleményt adott ki a csernobili atomerőmű egyik bizalmas létesítményét ért orosz dróncsapás következményeiről, amelyben megjegyzi, hogy a jelentős károk ellenére a sugárzás szintje a helyszínen nem változott, közölte az Unian.

    A közlemény megjegyzi, hogy a helyszínen tartózkodó NAÜ-csoport korlátlan hozzáférést kapott a robbanás helyszínén, és részletes vizsgálatot végzett a létesítményben keletkezett károk felmérése érdekében, amelynek boltozatát érte egy orosz dróncsapás.

    Az ukrán tűzoltók éjjel-nappal, fagyos időben dolgoztak, hogy teljesen eloltsák a még mindig parázsló kisebb tüzeket, amelyek az 1986-os csernobili atomerőmű-balesetben megsemmisült reaktor maradványait tartalmazó épületre mért pénteki dróntámadás után keletkeztek

    – mondta Raphael Grossi, a NAÜ igazgatója, majd hangsúlyozta, hogy egy nukleáris létesítmény elleni támadás teljesen elfogadhatatlan.

    Az ügynökség megerősítette, hogy a létesítmény boltozatának külső és belső burkolata is megsérült, aminek következtében egy körülbelül hat méter átmérőjű lyuk keletkezett, valamint egyes berendezések és elektromos kábelek is megsérültek.

  • Több mint százezren maradtak vasárnap távhőszolgáltatás nélkül a dél-ukrajnai Mikolajiv nagyvárosában egy hőerőművet ért orosz csapás nyomán – jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az X-en. „Ez újabb világos bizonyítéka annak, hogy Oroszország a lakosságunk, illetve általában véve az élet ellen folytat háborút” – írta az ukrán elnök.

    Nem tesznek ilyet olyanok, akik helyre szeretnék állítani a békét és tárgyalásokra készülnek

    – fogalmazott Ukrajna államfője.

    Denisz Smihal kormányfő az MTI beszámolója szerint azt írta a vasárnapi csapásról, hogy célzott támadásról van szó, amelynek valódi célja, hogy „az emberek a mínuszokban távhő nélkül maradjanak, humanitárius katasztrófát előidézve ezzel”. Hozzátette, hogy vasárnapra virradóra végrehajtott támadás okozta károkat még nem tudták elhárítani.

    Vitalij Kim, Mikolajiv megye kormányzója arról tájékoztatott korábban, hogy tűz keletkezett a támadás következtében az egyik helyi hőerőműben, amit időközben sikerült megfékezni. Az orosz csapások következtében egy 64 éves férfi megsebesült, s öt lakóépületben is károk keletkeztek.

  • „Miért várják el az EU képviselői, hogy helyet kapjanak az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos tárgyalóasztalnál, ha hivatalos álláspontként hazugságokat kérdeznek?” – így reagált Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője Kaja Kallas azon kijelentésére, miszerint az Európai Unió diplomáciai vezetője nem tudott arról, hogy orosz civilek is meghaltak ukrán fegyverek által.

    „Az elmúlt napokban az összes EU-vezető hangosan kiabálta, hogy feltétlenül helyet kell kapniuk a tárgyalóasztalnál. Kallas gyökerestül elvágta a reményeiket” – idézi a TASZSZ orosz állami hírügynökség Zaharova szavait.

    Zaharova szerint egy ilyen pozícióban lévő személynek tudnia kellene, hogy „a kijevi rezsim terrortámadásokat követ el civilek, gyermekek, nők, szociálisan kiszolgáltatott csoportok ellen”.

  • Vlagyimir Putyin orosz elnök egy gyilkos, és ez nem változik – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a NBC News-nak pénteken Münchenben adott, vasárnap megjelent interjújában. Ukrajna államfője arra a kérdésre, hogy mit mondana Oroszország elnökének, ha egy lehetséges béketárgyalás alkalmával találkoznának, „gyilkosnak” és „terroristának” nevezte az orosz vezetőt.

    Ő egy gyilkos, és soha nem fog megváltozni. Ez egy terroristával, egy gyilkossal folytatott párbeszéd. Nekem nincs hatalmam, nincs erőm arra, hogy kiszorítsam őt Ukrajna területéről, ezért kell tárgyalnom vele. De a szövetségeseink meg adhatnak akkora erőt nekem, hogy kiszorítsam őt

    – fogalmazott Volodimir Zelenszkij, aki egyértelművé tette, hogy soha nem fogadna el egy, az Egyesült Államok és Oroszország által megtárgyalt békemegállapodást Ukrajna nélkül.

    Soha nem fogadok el semmilyen döntést az Egyesült Államok és Oroszország között Ukrajnával kapcsolatban, soha. Ez a háború Ukrajnában ellenünk zajlik, és ezek a mi emberveszteségeink

    – mondta az ukrán elnök, megjegyezve, hogy fennáll annak a kockázata, hogy orosz támadás érheti Európát, Lengyelországot vagy Litvániát, ugyanis úgy látja, Vlagyimir Putyin még háborút fog indítani a NATO ellen.

  • A hat ukrajnai frontszakasz közül négyen tudott előrenyomulni az orosz hadsereg az elmúlt nap folyamán – közölte vasárnap a moszkvai védelmi minisztérium az MTI beszámolója szerint. A moszkvai összegzés szerint a „különleges hadművelet” övezetében több mint ezer, a kurszki régióban pedig több mint 230 ukrán katona esett el vagy sebesült meg súlyosan.

    A moszkvai katonai tárca az elmúlt nap során az Ukrajnában megsemmisített vagy eltalált katonai célpontok és haditechnikai eszközök között sorolta fel több katonai repülőtér infrastruktúráját, továbbá egy csapásmérő drónokat összeszerelő létesítményt, egy, az ukrán hadiipart ellátó energetikai létesítményt, két lőszer- és egy hadianyagraktárt, egy harckocsit és nyolc egyéb páncélozott harcjárművet, két HIMARS-rakétát, továbbá 50 repülőgép típusú távirányítású repülőszerkezetet.

    A Harkiv megyébe kinevezett orosz „katonai-polgári adminisztráció” közölte, hogy Kupjanszkban az ukrán hadsereg a lakóházak lövetésével kényszeríti a polgári lakosokat otthonaik elhagyására, ahol állásokat szándékozik kialakítani.

    Az oroszországi Kurszk megyében folyó harcokkal kapcsolatban az orosz védelmi tárca egyebek között két ukrán harckocsi és 15 egyéb páncélozott harcjármű megsemmisítéséről számolt be, három ellentámadás visszaverése mellett. Moszkva szerint a kurszki régióba augusztus 6-án betört ukrán erők eddig több mint 61 010 embert, 365 harckocsit, 273 gyalogsági harcjárművet, 219 páncélozott szállítójárművet, 1886 páncélozott harcjárművet, 1994 gépkocsit, 441 tüzérségi löveget és 48 sorozatvetőt veszítettek.

    A helyi hatóságok az orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területek és az Ukrajnával határos orosz régiók településeiről is jelentettek vasárnap tüzérségi és dróntámadást. Belgorod megyében, ahol egy személyautót támadott egy pilóta nélküli repülőszerkezet, egy civil megsebesült. Alekszandr Hinstejn, Kurszk megye ügyvivő kormányzója közölte, hogy a régió több mint 1900 lakosát eltűntnek nyilvánították. A vonatkozó listát a jövő héten fogják közzétenni a helyi önkormányzat honlapján.

  • Rogyion Mirosnyik, az orosz külügyminisztériumnak „a kijevi rezsim háborús bűnei” ügyében illetékes nagykövete reagált Kaja Kallasnak, az uniós diplomácia vezetőjének a müncheni biztonsági konferencián tett kijelentésére, miszerint az ukrajnai konfliktusban „orosz civilek nem halnak meg”.

    Kaja Kallas nyilatkozata a müncheni konferencián a kóros oroszgyűlölő őrjöngés megnyilvánulása

    – fogalmazott az orosz nagykövet az MTI beszámolója szerint.

    Rogyion Mirosnyik az álláspont legkeményebb politikai és jogi értékelését sürgette. Kifejezte meggyőződését, miszerint Kallas egyszerűen nem akar tudomást venni arról, hogy az ukránok civileket öltek meg Ruszkoje Porecsnoje és Szelidove településen, valamint rendszeresen tűz alatt tartják Horlivkát, Belgorodot és más városokat.

    Egy ilyen pozíciót betöltő és +szelektív vakságot+ tanúsító személyt aligha lehet beszámíthatónak és a nemzetközi humanitárius jog normái követőjének tekinteni

    – jelentette ki az orosz diplomata.

  • Az ukrán hadsereg visszavert egy páncélos támadást a kurszki régióban, ahol a Szovjetunió vörös zászlói lobogtak több orosz harckocsin – adta hírül az rbc.ua.

    A Telegramon közzétett felvételeken az látszik, ahogy nagyméretű nyílt terepszakaszon haladnak páncélosok, több harcjármű tornyán a Szovjetunió zászlajára kísértetiesen hasonlító lobogóval, miközben az ukrán drónok sorra találják el őket.

    A portál forrásai szerint a felvételeken az ukrán 47. motorizált lövészdandár akciója látható, akik a kurszki régióban található Nikolszkoje közelében állítottak meg egy orosz páncélos támadást, amiben több mint egy tucat harckocsi vett részt.

  • Ha Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia biztonságáért, akkor ott kell lennie az ukrajnai háború befejezéséről folytatandó tárgyalásokon – jelentette ki Petr Pavel cseh köztársasági elnök vasárnap a közszolgálati Cseh Televízióban az MTI beszámolója szerint. Az államfő ismételten figyelmeztetett, Ukrajna esetében nem szabad megengedni az 1938-ban aláírt müncheni egyezmény forgatókönyvének megismétlését, amikor a nagyhatalmak Csehszlovákia sorsáról, feldarabolásáról annak megkérdezése nélkül döntöttek.

    Petr Pavel Keith Kellogg, az ukrán és orosz ügyek kezelésével megbízott amerikai diplomata szavaira reagált, aki a müncheni biztonsági konferencián azt mondta, hogy az európaiaknak nem lesz helyük az Egyesült Államok, Ukrajna és Oroszország tárgyalásain a háború lezárásáról. A cseh elnök szerint ezeket a kijelentéseket nem kell szó szerint érteni.

    Amit mondanak, azt komolyan kell vennünk, de nem feltétlenül szó szerint

    – mondta a cseh köztelevízióban Petr Pavel, aki Münchenben személyesen is tárgyalt Keith Kelloggal. „Teljesen logikus, és ez az érdeke az Egyesült Államoknak is, hogy Európa érdekei képviselve legyenek a tárgyalóasztalnál” – tette hozzá a cseh politikus.

    Az Egyesült Államok követelését úgy kell értelmezni – fejtette ki Petr Pavel –, hogy a tárgyalóasztalnál nem kellene sok embernek ülnie, mert akkor nagyon nehéz lesz megegyezni. „Az olyan fontos tárgyalásokat, mint az ukrajnai háború lezárása, nem lehet elsietni. Amennyiben ilyen tárgyalásokra sor kerül, akkor további tárgyalásokkal és további konzultációkkal kell számolni” – tette hozzá a cseh politikus.

    A televízió kérdésére, hogy kapott-e meghívót Emmanuel Macron francia elnöktől a vezető európai politikusok Ukrajnáról szóló hétfői rendkívüli párizsi tárgyalásaira, Petr Pavel azt válaszolta, hogy még nem. Szerinte azonban nem európai csúcstalálkozóról, hanem csak néhány európai ország vezetőjének nemhivatalos találkozójáról van szó.

  • Pontosan egy évvel ezelőtt, 2024. február 16-án jelentette be az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat, hogy Alekszej Navalnij, Vlagyimir Putyin egyik legfőbb politikai riválisa meghalt egy büntetőtelepen, miután már három éve börtönben raboskodott.

    Navalnij halálának egyéves évfordulóján kora reggel óta tömegek visznek virágot az ellenzéki politikus sírjára a moszkvai Boriszovszkoje temetőbe. A Meduza körképe szerint a fővároson kívül több orosz településen is megemlékeznek Navalnijra, a rendőrség igazoltatja az embereket, sőt, Novoszibirszkben letartóztattak öt személyt, akik a Narimszkij téren a politikai elnyomás áldozatainak emlékművénél helyeztek el virágokat.

    Szentpéterváron szintén a – rendőrség által egyébként részben elkerített – politikai elnyomás áldozatainak emlékművénél helyeztek el virágokat az emlékezők, amiket az önkormányzat munkatársai folyamatosan eltávolítanak.

    Ha ma különös fájdalmat érzel, nem vagy egyedül. Alekszej szíve értünk dobogott

    – ez a szöveg állt azon a táblán, amit egy megemlékező tartott Perm városában. A férfit a rendőrség őrizetbe vette.

    Olaf Scholz is megemlékezett az ellenzéki politikusra: „Alekszej Navalnij ma egy éve halt meg, mert a demokráciáért és a szabadságért harcolt Oroszországban. Putyin brutálisan harcol a szabadság és annak védelmezői ellen. Navalnij munkája annál bátrabb volt. Bátorsága változást hozott, és messze túlmutat a halálán – írta a német kancellár az X-en.

  • Interjút adott Dimitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, amelyben kifejtette, ha Ukrajna betartotta volna a minszki megállapodásokat akkor a mostani konfliktus sosem robban ki – adta hírül a TASZSZ orosz állami hírügynökség.

    Úgy véli, ezek az egyezmények olyan logikus láncolatot alkottak amelyek megtételével mindenki egyetértett. Hangsúlyozta, ekkor sikerült egy olyan dokumentumot tető alá hozni, ami alkalmas volt arra, hogy rendezze a problémát, és ha Ukrajna az abban foglaltakat végrehajtja, akkor nem veszített volna el területeket. 

    A szóvivő szerint ahogy elkezdtek telni a határidők, egyre nyilvánvalóbb lett számukra, hogy becsapták őket, és Ukrajnának, valamint a mögötte álló nyugati országoknak nem áll szándékukban végrehajtani azokat.

    Ha Kijev teljesítette volna a megállapodásban foglaltakat, akkor a donbaszi orosz népnek nem lenne vágya elszakadni attól az országtól, amelyik tankokról és katonai repülőgépekről lő rájuk

    – mondta Peszkov.

  • Felszabadították a Pokrovszktól mintegy 5 kilométerre található Piscsane falut az ukrán csapatok, de több közeli településen is sikerült kiszorítaniuk az oroszokat, számolt be róla a RIA Novosztyi.

    Viktor Trebukov, a Horticja hadműveleti és stratégia csoportosulás vezetője arról beszélt, hogy az ukránok számára kiemelt jelentőséggel bíró Pokrovszk régióban ezzel bekövetkezett a fordulópont.

    Az oroszoknak komoly szándékuk volt Pokrovszk városának a körbekerítésére, de az elmúlt hónapban jelentős veszteségeket szenvedtek el a területen. Az utóbbi időben felfüggesztették, sőt, teljesen felhagytak az erőfeszítéseikkel néhány településen

    – fogalmazott Trebukov.

    Pokrovszk az ukrán csapatok egyik fő védelmi pontja, a frontvonal a város közelében húzódik. Az ukrán fegyveres erők szerint az oroszok megpróbálják bekeríteni Pokrovszkot, hogy elkerüljék a városi harcokat.

  • Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke is részt vesz az európai vezetők párizsi „válságcsúcstalálkozóján”, amelyet Emmanuel Macron francia elnök kezdeményezett a Trump-kormányzat kijelentései miatt – közölte szombaton a The Guardian

    A várhatóan február 17-én, hétfőn megrendezendő találkozó középpontjában az Egyesült Államok kormányának azon lehetséges lépése áll, hogy kizárják Európát az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos tárgyalásokból, elvetik Ukrajna NATO-tagságának ötletét, valamint az európai vezetők által felajánlható biztonsági garanciákat is.

    A Downing Street megerősítette, hogy tud Franciaország elnökének javaslatáról, és közölte, hogy Keir Starmer részt kíván venni a találkozón. A brit kormányfő várhatóan továbbítja a találkozó üzeneteit Trumpnak, akivel a jövő héten Washingtonban találkozik.

  • Alexander Stubb finn elnök három szakaszt jelölt meg az ukrajnai háború békés lezárásához. Az első lépés Ukrajna erősítése a tárgyalásokhoz – hangsúlyozta Alexander Stubb finn elnök. 

    Az első szakasz az előzetes tárgyalások, és ez az a pillanat, amikor újra fel kell fegyvereznünk Ukrajnát és maximális nyomást kell gyakorolnunk Oroszországra. Ez magában foglalja a szankciókat és a befagyasztott vagyon felhasználását, hogy Ukrajna erőhelyzetből kezdje meg ezeket a tárgyalásokat

    – idézi az elnököt az RBK Ukraine.

    Szerinte a második szakasz a közvetlen tűzszüneti megállapodás. Stubb úgy véli, hogy a tűzszünetnek a kapcsolati vonal mentén, nemzetközi ellenőrzés alatt kell létrejönnie. Finnország elnöke szerint ebben a szakaszban is meg kell beszélni a békefolyamat paramétereit, valamint a foglyok, gyerekek visszaküldését és a szankciók kérdését. 

    A harmadik szakasz Stubb szerint az újjáépítési és területi kérdéseket érintő béketárgyalások lesznek. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem alku tárgya, hogy Ukrajna maga dönt az uniós és a NATO-csatlakozás kérdésében. Továbbá Oroszországnak nem szabad befolyást gyakorolnia arra, hogy milyen lesz a jövőbeli európai biztonsági architektúra.

  • Vasárnap virradóra az oroszok megtámadták a mikolajivi hőerőművet, melynek következtében 46 ezren maradtak fűtés nélkül. Denisz Szmihal ukrán miniszterelnök megjegyezte, hogy minden illetékes szolgálat foglalkozik a csapás következményeivel, és dolgozik a hőellátás mielőbbi helyreállításán − írta az Ukrajinszka Pravda.

    Ezért 67 központot hoztak létre, valamint három kazánházat kapcsoltak össze a helyi egészségügyi létesítményekkel. A központok olyan fűtött helyiségek, amelyekben élelmiszert is tárolnak, hogy segítsék áram- és távhőkimaradás esetén a lakosságot.

  • Az ukrán hadsereg felszabadította a Pokrovszk melletti Piscsane falut – jelentették az Ukrán Fegyveres Erők egy kijevi televíziós csatornán. 

    Az ukrán erők alacsony szintű ellentámadása némi sikerrel járt. Beszélhetünk Piscsane falu felszabadításáról, amely Pokrovszktól körülbelül 5 kilométerre délre található. Az orosz csapatokat néhány más közeli településről is kiszorították

    – idézi a helyi önkormányzat szóvívőjét, Viktor Tregubovot az Interfax

    Tregubov szerint ezzel „bizonyos fordulópont” történt Pokrovszkij irányában.

    „Az oroszoknak  komoly szándékuk volt Pokrovszk városának körülkerítésére. A múlt hónapban azonban komoly veszteségeket szenvedtek ezen a területen. Ebben a hónapban felfüggesztették bekerítési kísérleteiket, sőt egyes településeken el is vesztettek” – tette hozzá Tregubov. 

    Tregubov február 10-én arról számolt be, hogy az orosz hadsereg nyugatról próbálja megkerülni Pokrovszkot. 

  • A belorusz hadsereg integrációja az oroszba veszélyes Ukrajnára és Európára nézve Pavel Lakijcsuk, a Stratégia XXI Globalisztikai Központ biztonsági vezető szerint.

    Emlékeztetett arra, hogy a belorusz választások előtt újabb megállapodást írtak alá Oroszországgal, ugyanakkor hozzátette, hogy már orosz ügynökök lehetnek a belorusz hadseregben. Lakijcsuk szerint Putyin már régen szemet vetett rá, valamint abban érdekelt, hogy azt bevessék a háborúban. A szakértő úgy véli, hogy a két elnök közti harc tovább folytatódik.

    Lakijcsuk hangsúlyozta, hogy a két hadsereg összeolvadása veszélyt jelent Ukrajnára, mely új front létrejöttével fenyeget, de Európa számára sem kecsegtet túl sok jóval, hiszen Belaruszból a balti államok ellen is indítható támadás, vagyis „a jelek nem túl jók” − írta az Unian.

  • Olha Stefaniscsina, Ukrajna európai integrációért felelős miniszterelnök-helyettese és igazságügyi minisztere megerősítette az RMF lengyel hírcsatorna értesülését, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatát, írta az Ukrajinszka Pravda.

    Kijevnek két követelménynek kell megfelelni a tárgyalások első szakaszában, a jogállamisági és a közigazgatási reformnak. Ehhez egy harmadikat is hozzátett a magyar fél, a nemzeti kisebbségek védelmét.

    Emiatt megakadtak a tárgyalások, azonban Stefaniscsina nem kívánt jóslásokba bocsátkozni, de bízik abban, hogy folytatódnak az egyezkedések, egyelőre várják a részleteket, és készek bizonyítani Magyarországnak, milyen lépéseket tett már Ukrajna a magyar kisebbségért.

  • A The Wall Street Journal nyugati hírszerzőkre hivatkozva arról számolt be, hogy az orosz titkosszolgálat olyan új egységet hozott létre, amely titkos támadásokat hajt végre Európában és más országokban. Feladatai közé tartoznak a szabotázsakciók és a merényletek − írta az Ukrajinszka Pravda.

    A források szerint a csoportot 2023-ban hozták létre, válaszul az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatásra, valamint azt írták, hogy Moszkva úgy véli, a Nyugat bűnrészes az Ukrajna által Oroszország ellen elkövetett támadásokban, különösen az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantásában, a magas rangú moszkvai tisztviselők elleni merényletekben és a nagy hatótávolságú nyugati rakétákkal végrehajtott csapásokban.

    Hírszerzési információk alapján SSD rövidítéssel szerepel az új orosz egység, amelynek egy német fegyvergyártó cég vezérigazgatója elleni támadást tulajdonítanak. Az SSD több feladatkört vett az FSZB-től, de a 29155-ös egységet is magában foglalja.

    A csoport három fő céllal rendelkezik: merényletek és szabotázsakciók végrehajtása külföldön, beszivárgás nyugati vállalatokba és egyetemekre, valamint külföldi ügynökök toborzása és kiképzése.

    Ezekhez más országokból toboroznak embereket, többek között Ukrajnából, fejlődő országokból és Oroszországgal szoros kapcsolatban álló országokból, például Szerbiából.

  • Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter elutasította Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azon felhívását, hogy az orosz fenyegetésekre válaszul európai hadsereget hozzanak létre, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

    Sikorski egy televíziós interjúban azt mondta, hogy az „európai hadsereg” kifejezést óvatosan kell használni, mivel azt különbözőképpen értelmezik. Támogatta azonban, hogy az Európai Unió fejlessze saját védelmi képességeit.

    Ha az USA azt szeretné, hogy Európa előrelépést tegyen a védelem terén, akkor ennek kell hogy legyen egy nemzeti összetevője, egy NATO-összetevője, de egy európai uniós összetevője is. Ennek magában kellene foglalnia a védelmi iparnak nyújtott uniós támogatásokat a termelési kapacitások növelése érdekében

    – mondta Sikorski.

    Hangsúlyozta, hogy a lengyel csapatok ukrajnai állomásoztatása nem vita tárgya, mivel Lengyelország NATO-ban betöltött szerepe a keleti szárny védelme, tehát saját területének védelme is.

  • Amerikai és orosz tisztviselők Szaúd-Arábiába utaznak, hogy tárgyalásokba fogjanak Ukrajnáról. A találkozó az elkövetkező napokban valósul meg az RBK Ukraine információi szerint. 

    A lap a Reuters cikke alapján azt írja, hogy a téma a tárgyalásokon az ukrajnai háború lezárása lesz. A lap Michael McCaul amerikai képviselő, és egy, a terveket ismerő forrás beszámolóira hivatkozik. 

    Michael McCaul amerikai képviselő arról számolt be a Reutersnek, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter, Mike Walz nemzetbiztonsági tanácsadó és Steve Witkoff , a Fehér Ház közel-keleti különleges képviselője is Szaúd-Arábiába utazik.

    Azt írták, az még nem világos, hogy Oroszország kiket delegál. McCaul elmondta, hogy a megbeszélések célja egy találkozó megszervezése Donald Trump amerikai elnök, Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között, „hogy végre békét teremtsünk, és véget vessünk ennek a konfliktusnak”.

    Legelőször a Politico számolt be február 15-én arról, hogy Donald Trump amerikai elnök csapata orosz–ukrán béketárgyalásokat kezdeményez Szaúd-Arábiában. 

  • Oroszország 858 390 katonát vesztett Ukrajnában a háború kezdete óta – jelentette az ukrán fegyveres erők vezérkara február 16-án.

    Ez a szám magában foglalja az orosz erők csak szombaton elvesztett mintegy 1730 fős élőerő-veszteségét is.

    A jelentés szerint Oroszország emellett 10 073 harckocsit, 21 011 páncélozott harcjárművet, 37 456 járművet és üzemanyagtartályt, 23 185 tüzérségi rendszert, 1283 rakéta-sorozatvető rendszert, 1067 légvédelmi rendszert, 370 repülőgépet, 331 helikoptert, 25 377 drónt, 28 hajót és csónakot, valamint egy tengeralattjárót veszített – idézi a jelentést a The Kyiv Independent

  • Vasárnap virradóra az orosz légvédelem lelőtt egy ukrán drónt Kurszknál, emellett további negyvenet semmisítettek meg négy orosz régió felett, ezek közül 17-et a Volgográdi, 12-t a Kalugai, kilencet a Rosztovi, és kettőt a Szaratovi terület felett találtak el.

    Jurij Szljusar, a Rosztovi terület megbízott kormányzója elmondta, hogy a légvédelmi egységek visszaverték a dróntámadást − írta az mk.ru.

  • Robbanás történt Belgorod-Dnyesztrovszkijban az ukrán TSN tévécsatorna szerint, emellett emlékeztettek, hogy február 14-én a csernobili atomerőművet dróntámadás érte, melynek következtében tűz keletkezett a létesítményben.

    Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-Ügynökség vezetője szerint fennáll a nukleáris fenyegetés veszélye, ezért figyelemmel kísérik az atomerőművet érintő eseményeket, ahova a pénteki csapást követően a tűzoltók perceken belül a helyszínre érkeztek − írta az mk.ru.

  • A kijevi vezetés kész nagy mennyiségű tojást eljuttatni az Egyesült Államokba a katonai és pénzügyi segélyek fenntartásáért a Washington Post értesülése szerint, amely egy ukrán tisztviselőre hivatkozik, bár megjegyezték, hogy ironikus megjegyzésnek tűnik.

    Az amerikai lap szerint az ukrán hatóságok tisztában vannak azzal, hogy az Egyesült Államokban hiánytermék a tojás, és jelentősen emelkedett az ára az infláció miatt. A drágulás okait a magas megélhetési költségekkel és a három százalékot meghaladó inflációval magyarázták − szemlézte az mk.ru.

  • Magyarország területére 2025. február 15-én az ukrán–magyar határszakaszon 5032 fő lépett be.

    A beléptetettek közül a rendőrség 18 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – közölte a rendőrség. 

  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ukrán frontra hívta Keith Kelloggot, Donald Trump ukrajnai különmegbízottját – számolt be a Jevropejszka Pravda.

    A müncheni biztonsági konferencia végén tartott sajtótájékoztatón az ukrán elnök kifejtette, hogy az Egyesült Államokkal folytatott párbeszédben az a fő feladata, hogy Washington megértse, mi történik Ukrajnában.

    Az amerikai félnek meg kell értenie a realitásokat, meg kell értenie és saját szemével kell látnia

    – fogalmazott Zelenszkij, aki hozzátette, hogy ha Kellogg készen áll, vele megy a frontra. Szerinte ezek után az amerikai fél is világosan látná, hogy milyen lépéseket kell tennie.

  • Kétszázötven harci összecsapás történt az orosz−ukrán fronton február 15-én − írta jelentésében a DeepState, amely szerint ez volt 2025 legnehezebb napja a háborúban.

    Kiemelik, ezek nem teljes körű adatok, de az biztos, hogy az orosz támadások rendkívüli intenzitását jelzik a számok. A fő összecsapások Pokrovszk, Kurahivszk és Velikonovoszilszk környékén történtek − teszi hozzá a közlemény.

Rovatok