Repubblica.it (Róma): Új csata a Közép-Nyugaton. Most várják, hogy kiértékeljék a postán érkező szavazatokat, ez három napig is eltarthat.
The Times (London): Trump korai győzelmei megakadályozzák, hogy Biden besétálhasson a Fehér Házba.
SZ.de (München): Szélsőségesen szoros a verseny.
Választási őrültség: leállnak a szavazatszámlálással?
WSJ: Szoros a verseny Trump és Biden között, kulcsállamokban továbbra is számolnak.
Magas részvétel, felfokozott bizonytalanság
Most kezdődik a várakozás. Órákról vagy napokról van-e szó? Ezt sem lehet tudni.
Az amerikai elnök a Fehér Házban bejelentette, hogy a republikánusok győztek a választásokon.
Arra készültünk, hogy megnyerjük ezt a választást. Őszintén: megnyertük a választást
– mondta, hozzátéve, hogy a demokraták tudták azt is, hogy nem fognak nyerni, és ezért majd a bíróságokon fogják megóvni az eredményt.
A CNN előrejelzése a demokrata elnökjelöltet hozta ki a kis tagállam győzteseként. Négy évvel ezelőtt itt Trump kihívója, Hillary Clinton is nyerni tudott.
„Nagyok vagyunk! De ők megpróbálják elcsalni a választásokat. Nem fogjuk hagyni nekik! Nem lehet szavazatokat leadni a szavazóhelyiség bezárta után"
– ezt írta a Twitteren Trump.
A közösségi oldal szerint azonban a posztban található tartalom
„vitatott, és előfordulhat, hogy félrevezető a választásokon vagy egyéb polgári tevékenységekben való részvétellel kapcsolatban”.
Egy, a Twitteren közzétett videó tanúsága szerint Los Angelesben megyében helikopterrel szállították át a szavazócédulákat a szavazatszámlálókhoz.
Az amerikai portál előrejelzése szerint Trump két kis államot is behúzhat, ezek három és öt elektori voksot érnének. Nebraska annyiban különleges állam a választásokon, hogy az itt, illetve egy másik államban, Maine-ben fennálló különleges választási szabályozás értelmében
itt nem a „győztes mindent visz elve" alapján osztják le az elektori voksokat.
Ezáltal az előrejelzés szerint Bidennek lesz majd innen egy szavazata és Trump csak négyet tehet zsebre.
Gyors beszédet mondott a demokrata jelölt Delaware államban, összegzésétől azonban nem lettünk okosabbak. Biden elmondta: lehet, hogy holnap, vagy még később fog kiderülni, ki lesz a befutó.
Tudtuk, hogy sokáig fog tartani. De jók vagyunk azzal, ahol most állunk
– lelkesítette híveit a demokrata jelölt, hozzátéve, szerinte meg tudják nyerni a választásokat.
Az elnök személyének választása mellett több államban népszavazásokat is tartottak. Oregonban arról döntöttek a voksolók, hogy dekriminalizálják a csekély mennyiségű kábítószer birtoklását, tehát nem fognak kapásból börtönbe dobni valakit, ha kis mennyiségű keménydrogot találnak nála. Ez vonatkozik a kokainra és a heroinra is.
Ha valakit elcsípnek némi kábítószerrel, választhat: 100 dollár bírságot fizet, vagy bejelentkezik egy elvonóközpontba egészségügyi felmérés céljából.
Ez nem azt jelenti, hogy legalizálják a keménydrogokat. A marihuána viszont már legális, a megszavazott intézkedés – amely találóan a 110-es intézkedés nevet kapta – keretében pedig az észak-nyugati állam a fűre kivetett adópénzek egy részét elvonó és rehabilitációs programokra különíti el.
Emellett a pszilocibin orvosi felhasználását is jóváhagyták Oregon lakosai. Ezt úgy kell érteni, hogy a jövőben felügyelet mellett varázsgomba-terápiát alkalmazhatnak az orvoslásban.
Arizonában eközben kedvezően szavaztak a marihuána legalizálásáról.
Der Standard, bécsi liberális lap: Elmaradt Biden földcsuszamlásszerű győzelme, de Trump (még) nem nyert
Sok elektor mondjuk nem jár vele (6), de mégis csak egy újabb billegő államban nyert. A verseny még tovább szűkült, egészen pontosan fél tucat államra: Georgia, Észak-Karolina, Pennsylvania, Michigan, Wisconsin és Nevada.
... a jelek szerint nincs veszélyben. Mármint ha eredménynek azt tekintjük, hogy az elnök hosszú évtizedek jobbos vágyát valósította meg, amikor 6-3-as konzervatív többséget alakított ki a legfelsőbb bíróságban.
A demokraták valószínűleg nem nyernek elég szenátusi helyet ahhoz, hogy bármit is tehessenek ez ellen, például a bíróság létszámának felemelésével és új, hozzájuk hajló tagok jelölésével. Vagyis a konzervatív bírósági többség marad, még akkor is ha Trumpnak végül mennie kell.
A szavazatösszesítés 78 százalékos feldolgozottságánál. Ez további 38 elektori voks Trumpnak. A Fox előrejelzése szerint jelen pillanatban 223-204 Biden javára. Trump folyamatosan jön fel.
Éppen ellenkezően alakulnak a csatatér államok, mint ahogyan a közvéleménykutatók (több felmérés, több hét átlagában) még pár napja is jelezték. Arizonát nem Trump, hanem Biden nyerte, a többiben viszont nem Biden, hanem Trump áll jobban. Floridát és Ohiót meg is nyerte az előrejelzések szerint.
Legalábbis a Fox News szerint, amely mindeddig tartózkodott a vonatkozó előrejelzés elhamarkodásával. Ohio 18 elektori szavazatot jelentene a hivatalban lévő elnöknek.
...az utolsó csatatér államban, Nevadában is. Rajta kívül továbbra is Georgia, Észak-Karolina, Pennsylvania, Michigan, Wisconsin és Iowa áll a középpontban. Mindegyikben Trump vezet - egyelőre.
Ohio nagyon fontos állam. 2004-ben Ohio mentette meg egy másik republikánus elnök, George W. Bush újraválasztási esélyeit. Déja vu?
A Fox előrejelzése szerint Mark Kelly űrhajós, demokrata szenátorjelölt legyőzte republikánus ellenfelét Arizonában. Ez valamikor John McCain mandátuma volt. Kelly pedig annak a Gabrielle Giffords volt képviselőnek a férje, aki ellen csaknem tíz éve merényletet követtek el. Giffords az agysérülése miatt visszavonult a Capitoliumról. Most férje készül oda.
Az eleve hiperoptimista forgatókönyv volt, hogy reggelre eldőljön a választás és megnyugodjék Amerika meg a világ, de most már az sem tűnik valószínűnek, hogy ma estére eredmény legyen. Floridát ugyan minden bizonnyal elvitte Trump, Arizonát meg Biden, de van egy csomó állam, ahol vezet a hivatalban lévő elnök, de nem annyival, hogy azt ne lehessen még megfordítani. Három kulcsfontosságú északi államban, Pennsylvaniaban, Michiganben és Wisconsinban csak csütörtök-péntekre várnak végeredményt.
A Foxnál Biden már 223 elektori szavazatnál jár, a következő államnál túlléphet Hillary Clinton 2016-os teljesítményén (227). Kérdés, mit jelent mindez a végelszámolásnál.
A Fox előrejelzése szerint csaknem teljes feldolgozottságnál Trump nyeri Floridát, Biden Arizonát. Nagggyon fontos csatatérállamok. 29, ill. 11 elektori szavazat.
Trump behúzza Mississippit. Nem sok elektori szavazattal jár ez, csak hattal. De az ötven állam közül Mississippiben a legnagyobb a feketék aránya, majdnem 40 százalék. Emlékszünk még George Floydra...?
Kezd a matek érdekes lenni, mondja John King a CNN-en. Valóban: lassan beszínezik azokat az államokat, amelyeket nagyjából előre lehetett sejteni. Most fordul igazán élesbe a dolog.
Bidennek jelzik előre mind a három nyugati parti államot, Kaliforniát, Oregont és Washingtont. Nem nagy meglepetés. A nagy kékség. De idáig még Clinton is jó volt.
Verekedésbe torkolló tüntetések kezdődtek az amerikai fővárosban Washingtonban kedd este. A tüntetők a Fehér Háztól néhány háztömbnyire vonultak fel. Valaki elkezdett ütni valaki mást, A CBS News riportere, Christina Ruffini szerint előkerült egy füstbomba is, aztán vége lett a lökdösődésnek. Mutatjuk. A Fehér Ház köré egyébként már nappal kordont vontak a tüntetők miatt.
Now people are just fighting. This is not tear gas. Some sort of smoke bomb. Likely not police. #ElectionNight #BLMPlaza pic.twitter.com/pFugz67cCs
— Christina Ruffini (@EenaRuffini) November 4, 2020