Marjorie Taylor Greene republikánus üzletasszony képviselő lesz Georgiában. Finoman szólva is excentrikus. Nem nagyon hisz a szeptember 11-i terrortámadásokban sem.
Közben 90 százalékos feldolgozottságnál Trump átvette a vezetést Észak-Karolinában is. A csatatér államok közül most egyedül Arizonában áll az élen Biden.
A Fox News adatai szerint Florida mellett Georgia, Ohio, Pennsylvania, Michigan és Wisconsin is Trumpnak áll. Észak-Karolina pedig gyakorlatilag holtversenynek néz ki jelenleg. Még simán lehet elnök Bidenből, de az látszik, hogy a közvélemény-kutatások által jósolt korai és elsöprő demokrata győzelemnek semmi jele.
Sarah McBride Delaware államban nyert, és lett az Egyesült Államok első transznemű szenátora. A demokrata politikus egyúttal az ország legmagasabb rangú transznemű tisztségviselője is.
Gardner szenátor (republikánus) veszített Coloradóban. A demeknek már csak három mandátumot kellene elszedniük a repektől, hogy irányíthassák a világ legfontosabb parlamentjének fontosabbik kamaráját.
Ohióban sokáig Joe Biden vezetett, Donald Trump nemrég, 70 százalékos feldolgozottságnál vette át a vezetést. Most 25 ezer voks az előnye a 18 elektorért folyó versenyben. Republikánus politikus emberemlékezet óta nem nyert elnökválasztást ohiói győzelem nélkül.
Korai még bármit mondani Michiganről, de azt latolgatják az elemzők, hogy az összeszámolt szavazatok közül hány lehet előszavazóé (őket inkább demokratának valószínűsítik.) Miért lényeges ez? Mert 2016-ban Trump Michigant nyerte meg a legkevesebb, 11 ezer voksnyi fölénnyel.
A CNN előrejelzése egyelőre 89 elektori szavazatot jósol Bidennek Trump 54 voksával szemben. A Fox News eközben már 129-et adott a demokrata jelöltnek az elnök 94 szavazatával szemben.
Ez is jelzi, hogy még semmi sem biztos. Például a CNN egyelőre Trumpnak jósolja Virginiát, a Fox pedig Bidennek.
Látszólag idegen arcokat mutatnak. Kevés szó esik róla, de a szenátusi mandátumok durván egyharmada is kiadó. Ennek később nagy lehetősége lehet, főleg, ha a demokraták vissza tudják venni a felsőházat a republikánusoktól. Az egyik legismertebb szenátor, Mitch McConnell (republikánus) egyelőre nyerésre áll Kentuckyban. A demokratáknak négy mandátumot kellene elszedniük a repektől.
Az előrejelzés szerint meg is kapja a szövetségi állam 9 elektorát.
Ez összesen hat elektort jelent Donald Trump számára.
Több mint 100 millió amerikai adta le voksát a választások napja előtt, köszönhetően a levélszavazatoknak. Egy amerikai férfinak azonban majdnem 1300 kilométert kellett autóznia Massachusettsből Georgiába, hogy személyesen leadhassa a voksát, mivel nem érkezett meg a lakcímére a levélszavazat.
Az 52 éves Joe LaMuraglia bejegyzett demokrata hivatalosan Georgiában, Savannah-ban él, de a koronavírus-járvány ideje alatt Bostonba költözött a párjával. Habár szeptember elején kérte, hogy levélben szavazhasson, az nem érkezett meg a címére, ugyanis azt Virginia államba küldték, ahol egyébként soha nem volt hivatalos lakcíme.
A férfi múlt hét kedden már tudta, hogy el kell utaznia Georgiába, hogy személyesen adja le szavazatát. LaMuraglia nagyjából tizenöt órát vezetett, és a szavazóhelyiség előtt még sorban kellett állnia egy órát, hogy csütörtökön leadhassa szavazatát Joe Bidenre. Akkor azt mondta, hogy az elnökválasztás számára nem a demokratákról és a republikánusokról, hanem az ország jövőjéről szól.
Georgia egyébként egy olyan állam, ahol nagyon szoros versenyre számítanak, és amelyben a demokraták a választások napjáig kampányoltak. Barack Obama volt elnök hétfőn itt kampányolt hétfőn Biden mellett.
Összesen 43 elektori szavazatot szerezhet így a demokrata elnökjelölt.
Ez további 6 elektori szavazatot jelent.
Mind a 29-et.
A republikánus elnök a szavazatok 50,7 százalékával vezet 91 százalékos feldolgozottságnál. Ez csaknem 300 ezer szavazattal többet jelent, mint amennyit Joe Biden magáénak tudhat.
A keddi amerikai elnökválasztáson egyébként erőszaktól és rendbontástól tartottak, miután a választás előtti napon szépen nőtt a fegyvereladások száma.
Csak néhány incidens történt a szavazóhelyiségekben vagy az utcákon.
Chicagóban egy férfi azt mondta a rendőrségnek, hogy egy embercsoport baseball ütőkkel támadta meg autóját egy szavazóhelyiség közelében – erről a New York Times írt.
Az észak-karolinai Charlotte-ban pedig letartóztattak egy fegyverest, aki Trump-sapkát viselt, miután állítólag megfélemlítette az embereket egy szavazóhelyiségben.
A szavazást egyébként nem igazán zavarta meg semmi. A BBC korábban arról számolt be, hogy az FBI automatizált hívások sorozatát vizsgálja, amelyek téves információkat terjesztettek. Dana Nessel, a Michigani főügyész elmondta, hogy flinti lakosoktól kapott jelentéseket olyan telefonhívásokról, amelyek hamisan azt állították, hogy az embereknek a szavazóhelyiségek előtt kialakult hosszú sorok miatt szerdán kellene szavazniuk.
Letitia James, a New York-i főügyész szintén vizsgálatot jelentett be államában az automatikus hívások miatt.
Az AP amerikai hírügynökség előrejelzése szerint a hivatalban lévő elnök nyerte meg Wyoming, Nebraska, Dél-Dakota, Észak-Dakota és Louisiana államokat. Összesen 23 elektori szavazatot szerezhet így.
Ha a déli állam a regnáló elnöké, további 5 elektori szavazattal kerül közelebb az újraválasztásához.
Észak-Karolinában letartóztattak egy férfit, aki a választás napján fegyverrel egy szavazóhelyiségben lézengett.
A harminchat éves Justin Dunn legálisan hordott lőfegyvert, de miután leadta szavazatát kedd reggel, csak mászkált a helyszínen, ezért aztán a körzet tisztviselője értesítette a rendőrséget. A férfit aztán kikísérték, és ki is tiltották a helyszínről.
A rendőrség szerint Dunn elhagyta a körzetet, de körülbelül két órával később visszatért. A férfit őrizetbe vették és másodrendű szabálysértéssel vádolták.
Egy riporter kedden megpróbálta felhívni a férfit, de nem sikerült elérnie.
A CNN a republikánus elnök győzelmét jósolja a 11 elektori szavazatot érő déli államban.
Az utolsó napokban is dübörgött a negatív kampány. Az elnök-jelöltek szorgosan ásták a lövészárkokat, robbantották a hidakat a szakadék felett, és festették az ördögöt a falra.
Ön melyik jelölt félelmeit osztja? Szavazzon!
Donald Trump nyert nyolc elektort.
A 38 elektort tudhat magáénak Biden, ha a CNN előrejelzése szerint megnyeri Texast.
A republikánus elnöké lett még hét elektor.
Helyi idő szerint este nyolckor, magyar idő szerint hajnal kettőkor több szövetségi államban is bezártak a szavazóhelyiségek:
Ezek a szövetségi államok összesen 238 elektori szavazatot érnek.
Pennsylvania olyan szövetségi államnak számít, amelyre figyelni kell, egyrészt a maga 20 elektori szavazata miatt, másrészt mert mindkét jelölt kapcsolatban állt vele, Joe Biden tíz éves koráig ott élt, Donald Trump Philadelphiában járt egyetemre. Négy éve a jelenlegi republikánus elnök nyert a demokrata Hillary Clintonnal szemben.
Nagy harc zajlik a spanyol ajkú választók voksaiért: spanyolul is ki van írva, hogy hol lehet szavazni.
A harc azonban nem csak az elnökjelöltek között zajlik, hanem a szenátusi székekért is, ahogy több törvényjavaslatról is ítéletet mondhatnak ma a választópolgárok. Arizonában egyébként most délután 6 óra van, este 7-ig lehet voksolni.
A CNN előrejelzése szerint a demokrata elnökjelölt nyeri meg a 10 elektori szavazattal bíró Marylandet, a 3 elektori vokssal rendelkező Delaware-t és a 3 elektori szavazatot érő Washington D.C.-t.
Vitte is a szövetségi állam 10 elektorát.
A projektált eredmény szerint az északkeleti szövetségi államban a demokrta jelölt nyert.