Az LMP vasárnap 24 pontból álló javaslatcsomagot mutatott be a menekülthelyzet javításáért, amelyek egyebek mellett lehetővé tennék, hogy válsághelyzet esetén nyomkövető berendezéssel figyeljék meg azon menedékkérőket (az első verzióban menekültek szerepeltek), akiknek egy hónap alatt nem sikerült lefolytatni a menekültügyi eljárását, írja az MTI.
Schiffer András, a párt társelnöke és frakcióvezetője vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette, javaslataik közül 15 vonatkozik a probléma belföldi kezelésére, egy részük a rendőrség, valamint a menekültügyi intézményrendszer kapacitásainak növelését célozza, míg a továbbiak a jelenleginél szélesebb tájékoztatási kötelezettséget írnak elő az államnak, valamint lehetővé teszik a menedékkérők hatékonyabb nyomon követését.
A párt vezetője azt mondta: az LMP javaslatainak a kormány lépéseivel szemben nem a káosz további növelése a céljuk, hanem olyan nemzeti minimum kialakítására törekednek, amely valóban segíthet megoldani a menekültügyi válsághelyzetet.
Javaslataikat hétfőn a parlament elé terjesztik. Az MTI rövidhírében ennyi szerepelt, nagyon várjuk a bővebb kifejtést, főleg a nyomkövetős rész miatt.
Időközben a Fidesz kiadott egy közleményt a biztonság kedvéért, amleyben azt írják, hogy „az LMP-nek nincs önálló bevándorláspolitikája, és egyértelműen a baloldal bevándorláspárti politikája mellé állt". Őrület!
Ez már nem szokványos. Bár a tömeg sorban áll, és nyugodtan várakozik, kezd túl hosszúra nyúlni a szünet.
Ez nem azt jelenti, hogy leengedjük a sorompót
- magyarázta a német rendőrség szóvivője Rosenheimben a Focus magazinnak. Az ellenőrzésnél elsősorban a "balkáni útvonalnak" nevezett A8-as autópályára koncentrálnak. Az itteni határátkelőt már ellenőrzi a rendőrség. Az ellenőrzés azonban nem olyan lesz, mint a Schengen előtti időkben. Nem lesz sorompó, a rendőrök csak éberen figyelik az érkező járműveket, és szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végeznek. (Focus)
Juhász Péterék pár ezren tüntettek a Kossuth téren, alapvetően a kormány menekültpolitikája ellen, de szóba került, hogy szétosszák-e Orbánt Európában, illetve hogy megbaszódjon-e a KDNP.
A zöldhatár szerbiai oldalán rengetegen várakoznak - mondta az M1 helyszíni tudósítója. Senki nem tudja mire várnak. De Röszkén még nem hallottak róla, hogy a szerbek áttolnának migránsokat. Információink szerint ezért mozgósították a magyar rendőröket>>
Az osztrák vasutak (ÖBB) továbbra is szünetelteti a vonatközlekedést Magyarország és Ausztria között. A közlekedés megindításáról legkorábban holnap délelőtt születik döntés.
Az MTI fotója egy határ melletti magaslesről:
Csákánnyal kapálnak a sínnél, pár perccel ezelőtt kezdődtek a munkálatok:
Még nagyon az elején vannak:
A Bayerische Rundfunk szerint több kilométeres dugó alakult ki az A3-as autópályán a subeni határátkelőnél Passau felé, miután a németek bevezették a határellenőrzést.
A röszkei gyűjtőpontnál folyamatosan töltenek fel 50 fős volánbuszokat. A röszkei vasútállomásra megy az épp bent álló busz, onnan viszik majd tovább a bevándorlókat.
Egyre többször zúdul fel a várakozó tömeg, ideges kiabálás hallatszik.
Úgy tudjuk a magyar hatóságokhoz az az információ szivárgott át Szerbiából, hogy hétfőn - egy nappal a keményebb magyar szabályozás életbe lépése előtt - a szerb rendőrök megpróbálják a náluk tartózkodó menekültek nagy részét az utolsó pillanatban "átnyomni" Magyarországra, és buszokkal fogják szállítani az embereket a gyorsítás érdekében. Rendőri körökben arra számítanak, hogy hétfőn minden eddigi rekord megdőlhet, és akár 25-30 ezer menekült is átlépheti a határt.
A német határellenőrzés bevezetése miatt több mint 10 ezer menekült rekedhetett Ausztriában. A múlt héten 60 ezer ember érkezett Ausztriába, akiknek a nagy része tovább tudott utazni Németországba. Csak vasárnap azonban újabb 10 ezer menekült léphetett be Ausztriába Magyarország irányából. Az ő ellátásuk komoly kihívás elé állítja Ausztriát. A számuk folyamatosan növekedhet, hiszen Magyarország felől folyamatosan érkeznek újabb csoportok. Az osztrák kancellár azt mondta: ők egyelőre nem gondolkoznak a határellenőrzés szigorításán. (Die Presse)
A menekültválság megoldásához szükség van Magyarországra, a schengeni határállamokat pedig segíteni kell, és nem démonizálni őket - mondta Horst Seehofer bajor miniszterelnök vasárnap este Münchenben, miután a német szövetségi belügyminiszter bejelentette, hogy Németország ideiglenesen visszaállítja a határellenőrzést.
A politikus szerint mindenkinek ki kell szabadulnia az álomgyárból, mert szükségünk van Orbánra a téma megoldásához - írja az MTI.
Ez becsült adat az MTI tudósítója szerint, két-háromezerrel több is lehet. A vonatokkal együtt folyamatosan érkeznek a migránsok. Tolmácsok is vannak a helyszínen, akik tájékoztatják a migránsokat.
Az osztrákok azokat a migránsokat, akiket nem tudják elszállítani, a Nova Rock fesztivál helyszínére kísérik gyalog, Nickelsdorf mellett.
Este hat óra után egy bombakereső kutya jelzett egy gyanús csomagnál, ezért teljesen kiürítették a müncheni főpályaudvart. A zárást azóta feloldották. Semmilyen veszély nem fenyegette az utasokat, mondta Simon Hegewald, a német rendőrség egyik szóvivője.
Tudósítónk szerint nem ez a legutolsó busz, még érkeznek újabbak Röszkére. Egyelőre nincs probléma, a rendőröknek sikerül egy sorba állítaniuk a felszállókat, akik várnak a következő buszra.
Az időleges határellenőrzés bevezetése világos jelzés az embercsempészeknek, de a menekültek jogait nem sérti, mondta Werner Faymann osztrák kancellár. Az osztrák kancellár azonban óvott attól, hogy bárki hamis reményeket tápláljon Németországban, ha biztonságosnak minősített országból származik.
Azután, hogy nemrég elment az utolsó, és nem lehetett tudni, mi lesz, előkerültek új buszok a röszkei gyűjtőpontnál. Egyszerre csak egy tűnik fel, de ez elég ahhoz, hogy ne legyen baj.
A röszkeinél lényegesen kisebb létszámban, de Ásotthalomnál is érkeznek a migránsok a magyar-szerb határon keresztül - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója. Az Ásotthalmot Mórahalommal összekötő Kissori út és az átkelőhöz vezető út csomópontjánál is kialakult egy gyűjtőtábor.
Az érkezők néhány tucat sátrat vertek föl az út mellett, és mobil illemhelyeket is kihelyeztek. A migránsok ellátásáról a Magna jótékonysági szervezet gondoskodik, enni- és innivalót, tisztálkodáshoz szükséges eszközöket osztanak, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) pedig fölállított néhány nagyobb sátrat.
Vasárnap késő délután mintegy százan várakoztak itt, hogy buszokkal elszállítsák őket valamelyik Röszkén működő idegenrendészeti előállítóhelyre vagy az ország más pontjára egy befogadóállomásra.
A migránsok többsége a határátkelőhelyet megkerülve lép magyar területre. Az Ásotthalom-Királyhalom határátkelőhely épületeit magyar oldalon alakították ki, a szerb rendőrök is itt ellenőrzik az utasok okmányait. A határzár azonban - ahogy másutt is - a magyar-szerb határvonal közvetlen közelében épült ki, így az átkelő előtt megkerülhető.
Az Orbán Viktort meghívó, és az Angela Merkel menekültpolitikáját bíráló bajorországi keresztényszociális unió (CSU) kezdeményezése volt, hogy Németország vezessen be határellenőrzést az osztrák határon. Horst Seehofer, Bajorország CSU-s tartományi kormányfője javasolta a szövetségi kormánynak a kemény intézkedés bevezetését, miután szombaton telefonon egyeztetett Angela Merkellel és Sigmar Gabriel alkancellárral. Seehofer vasárnap este Münchenben ezt mondta:
Jelenleg rendkívüli állapot van a menekültpolitikában. A legtöbb szabály többé-kevésbé hatályon kívül helyeződött. Nincs rend, nincs rendszer. Ez elgondolkodtató dolog egy jogállamban.
A határellenőrzés bevezetése a német-osztrák határon nem jelenti azt, hogy Németország nem engedi be innentől a menekülteket. A menekülteket a határon fogják regisztrálni a német hatóságok, majd egy németországi menekültszállásra szállítják őket. Aki menekültkérelmet nyújt be, annál megvizsgálják, jogosult-e Németországban a menedékjogra. Ha kiderül, hogy nem, az illetőt a Dublin III. rendelet alapján abba az EU-s országba küldik vissza, ahol először regisztrálták. Ez az érkezők jelentős részénél Magyarországot jelenti. (Bild)
A gyűjtőpontnál egyelőre elfogytak a buszok, az utolsó most gördül ki, de még mindig százak várnak továbbutazásra. A rendőrök szavaiból úgy tűnik, valamikor jön még busz, de bizonytalan ideig most várni kell. "Türelem és fokozott figyelem" - mondta egy rendőr a többieknek, mit kell tenni addig.
Ezt nyilatkozta Milan Chovanec belügyminiszter a Cseh Tévének (CT). A további lépések attól függnek, mennyien jönnek. A határra egyelőre rendőröket vezényelnek.
Vasárnap este 6 órától hétfő reggel 6 óráig egyetlen vonat sem léphet be Ausztriából Németországba, olvasható a német vasutak (DB) honlapján. Németországból ugyanakkor a vonatok járnak Ausztria irányába.
Az Együtt alelnöke, Juhász Péter a Baszódjál meg, KDNP! című dalból idézett, Semjén Zsoltnak is címezve. Miniszterelnök-helyettesnek még nem üzentek ilyet egy ellenzéki tüntetés színpadáról.
Hat megyében riadókészültséget rendeltek el a rendőrségnél, ez azt jelenti, hogy két órán belül készen kell állniuk a bevetésre a rendőröknek - erősítette meg a rendőrség az M1 híradójának.
Hiába volt megvett jegyük. Az utasoknak újra kellett foglalniuk más vonatokra.
A német rendőrség vasárnap 17:30 óta már ellenőrzi a ki- és belépést az osztrák-német határon. Minden utazótól elkérik az útlevelét vagy a személyi igazolványát. Később születik döntés arról, hogy az ellenőrzést más határszakaszokon is bevezetik-e. (Bild)
A buszra váró tömegben, de már rendeződött a helyzet.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter sajtótájékoztatót tartott német határzár témájában Dunakeszin. Az mondta, Magyarország szolidaritást vállal Németországgal, és megérti a döntésüket. Azt is bejelentette, hogy kezdeményezték Brüsszelben, hogy az EU-s országok közösen védjék meg határaikat.
"Messzemenőkig megértjük Németország döntését, és teljes szolidaritásunkat fejezzük ki" - mondta a német Bildnek Orbán Viktor az osztrák-német határellenőrzés bevezetéséről .
Megértjük, hogy szükség volt erre a lépésre, hogy Németország és Európa alapvető értékeit megvédjük. Magától értetődő módon készek vagyunk minden együttműködésre.
Orbán meggyőződése szerint ez csak az első lépés. Ezután amilyen gyorsan csak lehet, Görögországban is meg kell védeni Európa határait. Ehhez közös európai összefogásra, minden tagállamra és szervezetre szükség van. Ezt Magyarország már a legutóbbi uniós külügyminiszteri találkozón is javasolta.