Index Vakbarát Hírportál

Megtelt a Kossuth tér az elégedetlen pedagógusokkal

A Parlament előtt tüntetnek a tanárok

Vége
HUS 0190
Index
2016.02.13. 11:22
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Egy most közölt kutatás szerint a tanárok által kezdeményezett tüntetéssorozatról tíz megkérdezettből kilenc hallott, és háromnegyedük összességében egyetért a követelésekkel. Még a fideszesek kétharmada is elismeri a pedagógusok követeléseit.

  • Nem hagyjuk

    - skandálja a tömeg, és közben szólnak a trombiták.

  • Az ATV felvételén jól látszik, hogy telis tele van a Kossuth tér. Színes esernyők mindenütt.

  • Ott aztán tudják bombázni ezüst-jodiddal a felhőket, hogy május 9-én napsütésben élvezhesse a világ a katonai parádét. Soros György még ezt sem tudta elintézni. Vagy megtette, de más erők bekapcsolták az esőfelhőgyártó gépet? Ki áll a borús idő mögött?

    Ki hát az idő ura?

    • 812
      Ezt is Soros műve, nagy tételben shortolt a napsütésre
    • 785
      Orbán Viktor
    • 784
      Az ellenzék csinálta véletlenül, mert elkúrták Brüsszelből hozott felhőoszlatót
  • Mintha az ég is a magyar oktatást siratná - mondta az egyik szervező.

    Nem kizárt, hogy akadnak a tömegben olyanok, akik nem értenek egyet a céljainkkal. Ne reagáljanak a támadásokra, hagyják magukra a provokátorokat.

  • "Egyelőre tartható az állomás, de nem tudom meddig" - kaptam el egy rendőr mondatát a felettesével beszélve a Kossuth téri metróállomásnál. A tömeg áramlása attól függetlenül, hogy 3-5 percenként érkezik szerelvény, folyamatos, miközben a metró előtti tér is megtelt.

    Nagy a tömeg a metróállomáson a Kossuth téren
  • Nézze meg térképen, hogy lesz egy nyílt levélből országos tiltakozás

    Iskolák, tantestületek korábban is fogalmaztak meg meg nyílt leveleket az oktatási rendszer problémái miatt, a miskolci Herman Ottó Gimnázium nevelőtestületének nyílt levele azonban valamiért beletalált a közhangulatba. Az iskola már novemberben megírta a levelet, de az akkor visszhangtalan maradt, az Emberi Erőforrások Minisztériumától sem kaptak választ. A levél januárban fölkerült a Tanítnék.com-ra és egy hónap alatt több mint 30 ezer tanár és szülő, és több mint 700 iskola biztosította támogatásáról a miskolciakat. Térképen ábrázoltuk, hogy vált országos tiltakozássá egy bátor iskola kiállása.

  • Így gyülekeznek a tüntetők a Kossuth téren a pedagógustüntetés előtt
  • A környező utcákból ötven-száz fős csoportokban érkeznek az emberek. A Kossuth tér gyakorlatilag megtelt, és megállás nélkül hömpölyög a tömeg a metróból is. A rendőrök folyamatosan hajtják a metrókijáratnál várakozó embereket. 

  • Online pedig ezen a linken nézhető.

  • Rétvári Bence, az Emmi államtitkára pénteken jelentette be, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) is bekapcsolódik szakértőként a köznevelési kerekasztal munkájába a jövőben. Az egyeztetések alapján az OECD szakértői már valószínűleg jelen lesznek a kerekasztal két hét múlva esedékes és azt követő ülésein. A szakértők elsősorban a szervezet korábbi kutatásai alapján a többi ország adataival összehasonlítva mutatják be a magyar oktatási rendszer erősségeit és gyengeségeit.

    Ezeket mi is megnéztük, és hát az eredmények nem éppen szivet melengetőek. Novemberben arról írtunk, hogy Magyarország a legtöbb OECD-országnál kevesebbet költ az oktatásra, és a kiadások a 2012 előtti években csökkentek. Az oktatási intézmények egy tanulóra jutó éves kiadása Magyarországon az általános iskolától a felsőfokú oktatásig terjedően az egyik legalacsonyabb az OECD-országok viszonylatában: 5564 dollárt költünk egy diákra, míg az OECD-átlag 10 220 dollár.

  • Folyamatosan érkeznek újabb tüntetők
  • Tömött sorokban vonulnak a tüntetők a Kossuth térre
  • - tette fel a kérdést Horn Gábor. Az egykori SZDSZ egykori politikusa civilként jött ki a tüntetésre. Megérti a civileket, de nem fogadja el, hogy az ellenzéki pártoknak ne volna itt nyiltan helyük. "Azért van egyharmadnál is több ellenzéki párt a parlamentben, mert az embereknek fontos a különböző vélemények megnyilvánulása" - mondta. Horn emlékszik még arra, 2006-ban hogyan állt Orbán Viktor a tüntetők élére a parlamentnél azzal, hogy addig nem megy el, amig a kormány nem mond le. 

    A volt politikus szerint nagyon is fontos lenne, hogy az ellenzék nyiltan a tüntetők követelései mellé álljon, például a parlamentben benyújtva a Pedagógusok Szakszervezete által megfogalmazott 25 pontot.

  • Az egész Klik hibás alapelvre épült

    Senki nem merte még felvállalni, hogy ő akarta a Klik létrejöttét, és általában az egész mostani oktatási reformpróbálkozást. Az oktatással foglalkozó kormányzati embereink sok szépet és sok teljesen értelmetlen dolgot is mondtak eddig, de nem lehet tudni, hogy valójában hogyan születnek a döntések a témában.

  • A Kossuth teret már rég elérte a tömeg, de a Fehér Házat a vége csak most hagyta el. De a Jászai Mari tér felől továbbra is folyamatosan jönnek újabb tüntetők. Pártlogók nincsenek, csak iskolai és szakszervezeti transzparensek. A szervezők korábban is kérték és a tüntetők többször elmondták: politikamentes, pártoktól független tüntetést akarnak, egy mindenki számára egyformán fontos ügyben.

  • A pénteki sztrájkbizottsági ülésről is kérdezik Palkovics államtitkárt. Szerinte a PSZ 25 pontja szerepel a Kerekasztal napirendjén, és beteszik a Kerekasztal "struktúrájába". Vagyis az államtitkár nagyon szeretné, ha a szakszervezet részt venne a kerekasztal munkájában. Ezt ugye a PSZ, aztán később a PDSZ is elutasította.

  • Ki áll a hátuk mögött?

    A Népszabadság szerint Orbán Viktor háromnapos, zártkörű lilafüredi frakcióülésen azt mondta, hogy külső erők által gerjesztett akciónak tartja a pedagógusok tiltakozási hullámát. "Lássuk be, nem életszerű, hogy egy szép reggel Miskolcon Pilz Olivér felkel, rájön, hogy rendkívül elégedetlen és elkezd levelet írni, tiltakozni" - idézte a lap a kormányfő állítólagos mondatot.

    Havasi Bertalan, a kormányfő sajtósa viszont cáfolta, hogy Orbán ilyet mondott volna. Pilz Olivér ugyanakkor úgy kommentálta a hírt, hogy mögötte csak egy valami áll: a tábla.

  • Állnak külső erők a tanárok mögött? Erről kapott egy kérdést Palkovics államtitkár. Ugyanis Orbán Viktor állítólag erről beszélt a Fidesz zárt frakcióülésén, bbár a miniszterelnök sajtófőnöke ezt cáfolta. Palkovics államtitkár erre annyit mondott:

    szakmai egyeztetéseket kell folytatni, a politikát nem célszerű bevinni az iskolákba.

  • A sor eleje már a Kossuth téren van, de a vége még az Olimpiai parknál jár és a Jászai felé tart. A Kossuth téren már eleve 1000-1500 ember várta a vonuló tömeget. A téren a tömeg már most a villamossínekig ér, és még mindig érkeznek az emberek. Most kérték meg a szervezők az embereket, hogy húzódjanak össze, mert nem férnek be az Alkotmány utcából.

  • Palkovics ezután elkezdi sorolni, milyen változásokat tervez a kormány a közoktatás területén:

    • elkezdjük a Klik átalakítását, javaslatot teszünk, hogyan tudjuk az iskolákhoz közelebb hozni a döntési folyamatot. A szervezetmódosítás után megoldódnak a "működéi anomáliák".
    • Módosítjuk a pedagógusok értékelési rendszerét.
    • Csökkentjük a tanulók terhelését, a tananyag tartalmi részének áttekintését megkezdjük.
    • A tanárok munkaterhelését is átalakítjuk.
  • Gyülekezik a tömeg a pedagógustüntetés előtt a Dunaparton
  • A pedagógusokkal és más szervezetekkel a héten tartott egyeztetésekről beszél Palkovics László államtitkár az Emmi épületében. "Nem volt tabutéma, mindenről tárgyaltunk, és mindenről tárgyalni is fogunk."

    Jövő héten összeülnek az úgynevezett szakmai bizottságok, mindekitől várnak szakértőket. Két hét múlva pedig újabb Köznevelési Kerekasztal lesz. 

    A mai tüntetés okafogyottá vált.

    Itt nagyon nehéz a problémákat megoldani, arról beszélni, milyen legyen a tananyag.

  • Csökkenteni kell az óraszámot és visszaadni a szabad tankönyv választást, adta meg a két legfontosabb pontot egy tanítónő, aki szerint abnormális, hogy az elsősöknek hat órájuk van, fél kettő előtt nem is tudnak menni ebédelni, a felsősöknek pedig előfordul, hogy 38 órájuk van egy héten.

    A tüntetést elindító miskolci Herman Ottó Gimnázium egyik oktatója még szerényebb követeléssel állt elő, "legalább kezdjünk el tárgyalni egy olyan tárgyaláson, ahol nem söpörnek le minket, hanem meghallgatnak".

  • Önt milyen külső erő küldte ki a tüntetésre? - szegeztem a kérdést egy zenetanárnak. De az egyenes választ megkerülve azt mondta, hogy bízik abban, hogy győzedelmeskedik a józan ész és sikerül orvosolni az oktatás bajait, amihez az elmúlt évek átalakítása csak hozzátett. "Külön óraadóként is dolgozom az abból járó novemberi fizetésemet csak most kaptam meg, a Klik előtt ilyen nem fordult elő" - mondta a fiatal tanár. Azt is gondnak tartja, hogy a nagy óraszám miatt a kisiskolásokkal nem tudja elkezdeni a foglalkozásokat. Én egyébként fideszes szavazó vagyok, de ami rossz, az rossz, politikától függetlenül és meg kell változtatni.

  • Palkovics László oktatási államtitkár fura módon már a tüntetés kezdete előtt reagál a tüntetésre, fél tizenegyre hirdetett sajtótájékoztatót. Az esemény viszont csúszik, lehet, hogy mégis megvárja a tüntetés kezdetét?

  • Lázár: Ne balhézzon a PSZ!

    Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón azt mondta, hogy a kormány tárgyalni szeretni az oktatás helyzetéről a tanárok képviselőivel, ezt azonban nehezíti, hogy a pedagógusok Szakszervezete nem ül tárgyalóasztalhoz. Mint mondta, 

    ha a PSZ felelősen gondolkodik, akkor nem balhéval, hanem tárgyalásokkal tudja elérni, hogy a gyermekek helyzete, az oktatás minősége javuljon!

  • Bőven kétezer feletti tömeg gyűlt össze a rossz idő ellenére a Jászai Mari téren és indult el a Parlament felé. VDSZ, KKDSZ, MKKSZ, PSZ, Vasutasok Szakszervezete valamilyen külső erő hatására ma mind eljött. Egy esernyős asszony mielőtt a tömeghez csatlakozott volna a bankjegy automatához lépett - véletlen? Aligha!

  • Kisokos: ki tüntet és miért?

    Miközben a miskolci Herman Ottó Gimnázium igazgatója részt vett a kormány kerekasztal tanácskozásán, a gimnázium által indított országos tiltakozáshoz csatlakozott nem fogadják el a kerekasztalt. A Tanítanék Mozgalmat támogató 737 iskola képviselői valódi rendszerszintű változást akarnak és teljesen új közoktatási törvényt.

Rovatok