Hollandia szombattól enyhíti a koronavírus miatt meghozott korlátozásokat annak ellenére, hogy az omikron-variáns terjedése miatt minden eddiginél több a fertőzött az országban – jelentette be pénteken Mark Rutte miniszterelnök a Guardian híradása szerint.
December óta először kinyithatnak a boltok, fodrászatok, szépségszalonok, és egyéb szolgáltatók.
A vendéglátóipari egységek, éttermek, kávézók és kulturális intézmények még legalább január 25-ig zárva maradnak.
Hollandia pénteken rekordszámú, 35 521 új esetet jelentett, a kórházban ápoltak száma azonban 74 napja nem volt ilyen alacsonyan.
A román oltási kampány koordinátora, Valeriu Gheorghita több fontos hírről is beszámolt, melyek az országának immunizálódó lakosait érintik. Elsőként tudatta, hogy január 17-től már négy hónap után be lehet adatni a harmadik (emlékeztető/booster) oltást, emellett pedig kifejtette, hogy az 5 és 11 év közöttiek számára január 26-án kezdődik el az oltáskampány, a korosztály számára kifejlesztett vakcinák két nappal korábban már megérkeznek Romániába – adta hírül a Főtér.
A szakember a határidő lerövidítését megindokolta és, azzal magyarázta, hogy a szakértői felmérések szerint a vakcina második adagjának a beadatása után 4 hónappal csökken az oltás által nyújtott védelem. A hivatalos adatok szerint tavaly szeptember 28. óta már 2,1 millió személy kapta meg az emlékeztető oltást.
Arról is beszélt a kampány koordinátor, hogy az 5 és 11 évesek számára 219 oltópontot biztosítanak, jelentkezni a már ismert honlapon lehet, de nem kötelező, regisztráció nélkül is be lehet sétálni a kiszemelt oltásközpontba.
A bejelentés után nem sokkal az online regisztráció oldal megbénult, mert nem bírta a túlterhelést, a felületen a kijelölt központoknál nulla szabad helyet mutatott, ha időpontot akart valaki foglalni.
(via Főtér)
Manapság, egyesek szerint, nincs is nagyobb kincs, mint egy kiváló maszk. Vagy egy megbízható antigén gyorsteszt. Valószínűleg Spanyolországban is hasonlóképpen gondolkodhatnak, maximálták ugyanis az utóbbi árát.
Szombattól legfeljebb 2,94 eurót, vagyis ezer forintot kérhetnek Spanyolországban az antigén gyorstesztekért. Erről a madridi kormány döntött. Azt mondták, olyan összeget akartak meghatározni, ami egyszerre megfizethető, és garantálja, hogy a tesztek elérhetők legyenek a gyógyszertárakban, közölte a Telex.
Eddig 5-10 euróba kerültek Spanyolországban a gyorstesztek, így a legdrágábbak között voltak Európában. Spanyol sajtóorgánumok például Belgiumot említik, ahol hasonló összeget kell fizetni, de Magyarországon is elkérhetnek ekkora összeget például egy gyorstesztért.
A világon 319 994 792 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 520 468 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint péntek reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban a világon 315 390 402 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 510 327 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 64 061 989. A halálos áldozatok száma 846 463.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) politikai és gazdasági okokból nem engedélyezi az orosz vakcina alkalmazását. A Szputnyik V-t már régen jóváhagyták volna az EU-ban, ha az EMA pusztán orvosi szempontból értékelné az oltásokat – vélekedik Petr Bystron (Alternatíva Németországért), a Bundestag nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottság tagja.
Az EMA védi a piacot, hogy a nagy nyugati gyógyszergyártók verseny nélkül értékesíthessék gyógyszereiket
– idézi Bystront a TASZSZ orosz hírügynökség.
A párizsi közigazgatási bíróság felfüggesztette csütörtökön a párizsi prefektúrának azt a határozatát, amely alapján a koronavírus-járvány megfékezése céljából december 31. óta kötelező a maszkviselés a kültereken a francia fővárosban – tudta meg az AFP hírügynökség hivatalos forrásokból.
Csütörtökön a versailles-i adminisztratív bíróság hozott olyan döntést, amely felfüggesztett egy hasonló helyi határozatot a Versailles körüli Yvelines megyében, arra hivatkozva, hogy az intézkedés „szélsőséges, aránytalan és nem megfelelő megsértése az egyéni szabadságnak.
A párizsi közigazgatási bíróság pénteken teszi közzé hivatalosan a döntését. A párizsi prefektúra addig nem kívánta kommentálni döntést, amíg nem kapja kézhez a felfüggesztésről szóló ítéletet.
Miután se nem szükséges, sem nem szigorúan arányos, a közigazgatási bíróság a felfüggesztés mellett döntött
– mondta az AFP-nek Jean-Baptiste Soufron ügyvéd, aki a határozat felfüggesztését kérte a bíróságtól.
Franciaországban az új típusú koronavírus omikron változatának futótűzszerű terjedése miatt a kormány a hónap elején szigorításokat léptett életbe a maszkviselést illetően: minden nyilvános zárt helyen, a tömegközlekedési járműveken, vasúton, repülőn és taxikban 6 éves kortól kötelező a maszkviselés, a korábbi 11 év helyett. Eközben több nagyváros és megye prefektúrája a kültéri maszkviselést is kötelezővé tette.