Amerikai Szamoán egyetlen körzetben lehetett kaukuszolni a demokratáknak - még nincs idei adat, de 2008-ban összesen 285-en mentek el -, Clinton pedig délután még oda is telefonált a szigetre. Bejött, az ABC News szerint nyert is. Itt is 6 delegált sorsa volt a tét.
A szuperkedden szavazó 12 államból 2012-ben az elnökválasztáson hetet Mitt Romney, ötöt Barack Obama nyert meg úgy, hogy Virginia és Colorado szűken lett csak meg a demokratáknak (3,87% és 5,37% volt a különbség):
Megnyerte hazai államot, Vermontot, úgyhogy máris beszél támogatói előtt, bár azt még nem tudni, mi lesz a helyzet a többi olyan államban, ahol lehet esélye. „Jó itthon lenni" – mondta az ujjongó tömegnek. Mint mondta, az ország minden pontján nyerni akarnak, de sokat jelent neki, hogy akik a legjobban ismerik, azok ilyen nagy arányban támogatták.
„Nem fogjuk engedni, hogy milliárdosok és Super PAC-ek rombolják le az amerikai demokráciát" – mondta Sanders Vermontban. Olyan gazdaságra van szükség, ami mindenkiért van, nemcsak a felső 1 százalékért, mondta.
A vermonti Ben & Jerry's cég vezetői nem túl meglepő módon a vermonti szenátor mögé álltak be. Jerry Greenfield sanderses pulcsiban lelkesítette a tömeget, jelenti a BBC embere.
Jerry Greenfield of Ben & Jerry's firing up the crowd for @BernieSanders #SuperTuesday @cherrygarcia pic.twitter.com/p42PA4wK7i
— Lindle Markwell (@LindleM) 2016. március 1.
A CNN-nél, túl nagy meglepetés nincs benne. Azonban mindkét oldalon figyelni kell majd az arányokat is, hiszen ne felejtsük, delegáltakért megy a küzdelem. Az is fontos lesz, Rubio vagy Cruz jön be második helyen.
Az állam szűzies nevét I. Erzsébetről kapta. Virginia igazi alapító állam, az első öt elnökből négy itt született. Ezután még négy elnököt adott, ezzel az első helyen áll. Igaz, utoljára száz éve volt virginiai elnöke az országnak, Wodrow Wilson személyében.
Bár a nemzet bölcsője hangzatos címét is Virginiára akasztják, a polgárháborúban a Konföderáció oldalára állt, olyannyira, hogy központja, Richmond volt a rebellis déliek fővárosa is.
Itt a szuperkedden a republikánusok és a demokraták is előválasztást tartanak.
A republikánus mezőny egyelőre még mindig elég zsúfolt, Donald Trumpon, Marco Rubión és Ted Cruzon kívül ugyanis versenyben van még John Kasich ohiói kormányzó és Ben Carson nyugdíjas idegsebész is. Ez azonban reggelre jó eséllyel már nem így lesz.
Thank you Georgia!#SuperTuesday #Trump2016
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2016. március 2.
Donald Trump mellett Hillary Clintonnak is nagy pillanata lehet ez a mai, sőt, ő akár el is döntheti most a versenyt, ha Sanders Vermonton kívül szinte mindenhol elvérzik. A FiveThirtyEighten felmérések átlagai alapján
A republikánusoknál sokkal szorosabban alakulhat a három állam. A CNN exit polljai alapján:
Georgiában
Donald Trump 40
Cruz 24
Rubio pedig 23 százalékot szerezhet.
Virginiában
Trump 34
Rubio 31
Cruz 16 százalékkal végezhet.
Vermont
Egyelőre az derült ki, hogy Trump és John Kasich ohiói kormányzó elhúzott a többiektől.
Georgia – II. Györgyről nevezték el, aki egyébként az utolsó brit uralkodó volt, aki külföldön született. Történetesen Alsó-Szászországban. A Floridától északra fekvő Georgia tagja volt az Egyesült Államokat létrehozó 13 gyarmatnak, de a polgárháború alatt a Konföderáció tagjaként 1861-ben kilépett. Tagságát utolsóként, öt évvel a polgárháború vége után, csak 1870-ben állította vissza.
Itt a szuperkedden a republikánusok és a demokraták is előválasztást tartanak.
Ahogy várható volt, a CNN már oda is adta Georgiát és Virginiát Clintonnak, míg Sanders természetesen behúzta hazai államát, Vermontot.
Akkor zártak is a szavazóhelyiségek a szuperkedd államainak első csokrában. Hamarosan jönnek az exit pollok, és az amerikai tévék győzteseket is hirdethetnek.
Exit poll adatok szerint a republikánus szavazóknak Texasban, Virginiában és Georgiában a kétharmada, Tennessee-ben 70 százaléka, Alabamában közel 80 százaléka támogatja Trumpnak azt a felvetését, hogy átmenetileg tiltsák meg az összes nem amerikai állampolgár muszlim belépését az Egyesült Államokba, írja a BBC.
Trump bevándorlókkal kapcsolatos másik ötlete már sokkal megosztóbb: hét államban tették fel a kérdést, de egyedül Alabamában szerzett többséget a republikánusoknál az az elképzelés, hogy deportálják azokat az illegális bevándorlókat, akik már Amerikában vannak.
A győztes mindent visz elven delegáltakat osztó államok majd csak március 15-től jönnek, de már a szuperkedden is van több olyan állam a republikánusoknál, ahol akár a delegáltak nagyon nagy többségét besöpörheti a győztes. Ehhez az kell, hogy egy jelölt 50 százalék felett végezzen, vagy legalábbis elég átütően szerepeljen a körzetek szintjén is. Trumpot sem mérték 50 százalék közvetlen közelébe sehol, de a FiveThirtyEight szerint Alabamában és Vermontban akár be is húzhatja az 50 és a 16 elnyerhető delegált nagy részét.
Vermontban perceken belül zárnak a szavazóhelyiségek. Vermont az egyike az USA öt államának, amely független országként is létezett. Igaz, nem sokáig, 1777-től 1791-ig,amikor csatlakozott az Egyesült Államokhoz, elsőként az létrehozók mellé.
Az egész államban 40 ezerrel kevesebben laknak, mint a 667 ezres Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. És nincs ám nekik Miskolcuk, legnagyobb városuk a 42 ezres Burlington, de az állam központja a mindössze nyolcezer lakosú Montpelier. Ez a város az tagállami központok között a legkisebb település.
Itt a szuperkedden a republikánusok és a demokraták is előválasztást tartanak.
Omahában. És nyilván közös fotó is készült.
Loved meeting 95-year-old Ms. Thomas in Omaha today! Her enthusiasm & commitment to my mom’s campaign is inspiring! pic.twitter.com/KG2ir0DEqA
— Chelsea Clinton (@ChelseaClinton) 2016. március 1.
Mert már van egy hasonlója:
A BBC és a CNN előállt néhány új exit poll adattal:
Abból kiindulva, hogy Magyarországon 2018-ig marad az Orbán-kormány, és jó eséllyel utána is, azt már most meg lehet mondani, kinek örülnének, és kinek nem Budapesten.
Rubio kampánycsapatában is meg lennének lepődve, ha a floridai szenátor elcsípne egy államot, és ennek fényében készülnek üzenetekkel a támogatók felé. Rubio legfontosabb tanácsadója, Terry Sullivan arról beszélt támogatóknak, hogy Trump matematikailag nem juthat el a szükséges 1237 delegáltig április végéig. Mindenesetre Rubio a Miamiban tervezett szuperkedd utáni beszédében is látványosan ütni akarja majd Trumpot, ahogy tette az elmúlt napokban is.
Hatches closed at 4:43pm ET. #YearInSpace crew will undock & depart @Space_Station around 8:05pm ET. pic.twitter.com/4sD5bsxTyZ
— NASA (@NASA) March 1, 2016
Aligha van híresebb dal Alabama nevével, mint az Alabama song. Egyébként nem is Jim Morrison írta, hanem a 20-as években a német Elisabeth Hauptmann – Kelet-Berlinben halt meg 1973-ban – és zenéjét a nácik elől emigrált Kurt Weill szerezte. Igaz, a zenét a Doors megváltoztatta, és a szöveget egy-egy szóval módosította. Íme:
Magyar idő szerint
Izgalmas lesz, lesz miért fennmaradni!
Jelenleg így állnak a republikánus jelöltek delegáltakban (a jelöltség elnyeréséhez 1237 delegált kell): Trump 82, Cruz 17, Rubio 16, Kasich 6, Carson 4. A szuperkedden Trump-tarolásra lehet számítani, a kérdés tehát csak az, mekkora kármentésre futja Cruznak és Rubiónak - a továbbiak mind ettől függnek. Joshua T. Putnam, a University of Georgia-n tanító politikatudós a New York Times-nak nyilatkozva így saccolt:
A FiveThirtyEight szerint pedig Trump már 225 delegálttal is úton lehetne a jelöltség felé, miközben Cruznak 302, Rubiónak pedig 203 delegáltra lenne szüksége a szuperkeddről. Azonban azt is hozzáteszik, hogy ha 250 delegált alatt végez, azt Trump már csalódásként élheti meg, ha viszont 300 felett szerez, akkor nagy győzelmet arat.
Ez a kis srác úgy döntött, hogy ha már leszavazott, akkor elkezdheti a jól megérdemelt alvást.
Több államban olyan nyílt előválasztásokat tartanak, hogy bárki beregisztrálhatott. Itt például Texasban szavazott egy demokrata Trump ellen, az nem derült ki, hogy ez mit jelent, vajon Cruz mellett szavazott-e.
Democratic Texan friend says she voted in the Republican prinary "to stop Trump" #SuperTuesday
— Gary O'Donoghue (@BlindGazza) 2016. március 1.
Massachusetts-ben egyébként elég izgalmasnak ígérkezik a demokrata előválasztás is, mert fej fej mellett állt Clinton és Sanders, de a Boston Globe arra sürgetett a héten, hogy demokraták is szavazzanak át John Kasich ohiói kormányzóra, akinek ebben az egy államban van esélye egy második helyre.
Alabama másfélszer akkora, mint Magyarország, de csak feleannyian lakják. Legnagyobb városa, Birmingham, akkora, mint Debrecen. Ez persze csúnyán félrevezető adat, de jól hangzik. Több értelme van elővárosokkal vizsgálni, Birmingham-Hoover már 1,1 milliós, Huntsville 440, Mobile 415 ezres. Debrecen nem férne bele az első hatba.
Alabamában a szuperkedden a republikánusok és a demokraták is előválasztást tartanak.
A New York Times arról cikkezik, hogy Clinton támogatói már most arra készülnek, hogyan nyomják le Trumpot novemberben. A cikk szerint Clinton olyan hirdetéseket tervezget, amelyek Trumpot nőgyűlölőnek és a munkásosztály ellenségének állítják be, olyasvalakinek, aki az országot, sőt, az egész világot is veszélybe sodorhatja. Semmiképpen nem akarnak abba a hibába esni, amit a republikánus oldalon az előválasztások előtt elkövettek, hogy nem tekintették Trumpot komoly ellenfélnek.
A republikánusoknál az előzetes felmérések szerint eléggé lefutottnak tűnik a meccs a legtöbb államban. A Nate Silver-féle FiveThirtyEight számításai szerint