Az NBC televíziós társaság vasárnap este kénytelen volt hivatalos „equal time” (egyenlő időkeretre vonatkozó) bejelentést tenni az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottságnál (FCC), miután Kamala Harris demokrata elnökjelölt szombat este felbukkant a népszerű Saturday Night Live műsorban. A show-ban való másfél perces szereplése azonban komoly vitát robbantott ki.
Az 1934 óta érvényben lévő szabályozás szerint a televíziós társaságoknak azonos műsoridőt kell biztosítaniuk minden versengő politikai jelölt számára.
Brendan Carr, az FCC vezető republikánus biztosa élesen bírálta az NBC döntését, szerinte a csatorna tudatosan próbálta megkerülni a szabályokat azzal, hogy a választások előtti utolsó SNL-adásban szerepeltette Harrist.
Ez minden jel szerint azt mutatja, hogy az NBC és az SNL vezetősége egyértelműen állást kívánt foglalni egy jelölt mellett a választások előtt
– nyilatkozta Carr a Fox News Digitalnak.
A Trump-kampány vezető tanácsadója, Jason Miller közölte:
az SNL meg sem kereste Donald Trumpot szereplési lehetőséggel.
A kampányszóvivő Steven Cheung szerint Harris szereplése „a kétségbeesés jele, ahogy kampánya a jelentéktelenségbe süllyed”.
Az NBC bejelentése alapján a többi jelöltnek most lehetősége nyílik hasonló műsoridőt igényelni a csatornától, bár a szoros határidők miatt ez különösen nehéz feladat elé állítja őket. A szabály alól egyébként kivételt képeznek a híradók, dokumentumfilmek és politikai viták.
Tim Walz, a demokraták alelnökjelöltje vasárnap Georgia államban kampányolt.
A minnesotai kormányzó Atlanta körzetében a választókhoz szólva azt mondta, hogy két nappal a választás előtt „elég optimista”, de arra számít, hogy a verseny nagyon éles lesz − írja a BBC.
Körzetenként egy-két szavazaton múlhat a győzelmünk
– mondta.
A verseny valóban rendkívül szoros. A felmérések a hét ingadozó államban a hibahatáron belül vannak.
Miközben Michiganben kampányolt, Kamala Harrist arról kérdezték, hogy milyen záróbeszédet mondana a michigani arab-amerikai szavazóknak − akik közül sokan megdöbbentek a Biden-kormányzat gázai háborúval kapcsolatos hozzáállása miatt − írta meg a The Washington Post.
Világosan kifejtettem, hogy szörnyű, hogy ennyi ártatlan palesztin hal meg. Be kell fejeznünk a háborút, és ki kell szabadítanunk a túszokat. Az Egyesült Államok elnökeként mindent meg fogok tenni, ami tőlem telik, hogy ezt a célt elérjük
− mondta az alelnök vasárnap.
Donald Trump gyűlésein gyakran előfordulnak orvosi vészhelyzetek. Nem ritka, hogy a támogatók az arénák előtt vagy a közönség soraiban összeesnek − írja a The New Yorker.
Úgy tűnik, hogy a legtöbb egészségügyi probléma a Trump színpadra lépése előtti órákban történik, de ha valaki Trump beszéde közben esik össze, akkor a volt elnök általában szünetet tart, amíg a mentősök ellátják a gyűlésen részt vevő személyt, és a tömeg néha spontán elkezdi énekelni a himnuszt, hogy kitöltse a csendet.
Október közepén Pennsylvaniában két ember fél óra után elájult, és Trump a színpadon járkált, amíg az orvosok magukhoz térítették őket.
Szeretne még valaki elájulni? Kérem, emelje fel a kezét!
− viccelődött, és felkészült a kérdések és válaszok folytatására.
Üdvözöljük olvasóinkat az amerikai elnökválasztásról szóló percről percre tudósításunkban!
Az előző nap legfontosabb történései az alábbiak voltak:
Az eseményeket percről percre követjük a választás végéig. Tartsanak velünk ma is!