Nehéz felállni a fotelből, de utána annál jobb lesz
Itt a válasz, miért is erőlködünk, vagyis miért is nem erőlködünk.
Itt a válasz, miért is erőlködünk, vagyis miért is nem erőlködünk.
99 évet élt.
Kutatásai feltárták a nemek között fennálló szakadék fő okait.
Rejtett áremelésekkel vagy a minőség rejtett csökkentésével trükköznek a vállalatok.
Megvizsgáltuk az újabb uniós javaslatokat.
Pályázatonként öt évre akár 350 millió forint is lehet a támogatás értéke.
Karl Marx határozta meg hasonlóan a többletnyereséget, mint a magyar kormány az extraprofitot. De ettől még nem lesz marxista a különadó.
Több tudományág is úttörőjének tartja a kétszáz éve elhunyt kutatót.
A tanulmány eredményei a hazai gazdaság szempontjából kiemelt jelentőséggel bírnak.
A közgazdász 78 éves volt.
A közgazdász szerint egyelőre még nem látszanak a Matolcsy György által korszakváltásként emlegetett átalakulás jelei.
A tudósoknak az elméleti kutatásaikat sikerült a gyakorlatba helyezniük. Dollármilliókat spórolnak vele világszerte.
Paul R. Milgrom és Robert B. Wilson az idei díjazottak.
A választók nagy részét már hidegen hagyja, ha eladósodik az állam.
Mises volt a 20. század egyik legmeghatározóbb alakja a fasizmus és a szocializmus ellen vívott harcban.
Tizenöt magyar gazdasági szakember nyílt levélben fordult a kormányhoz. Szerintük társadalmi és gazdasági katasztrófa közeleg az országban.
Több külföldi diákot szeretnének, és megelőzni a prágai és varsói közgázt. A bécsi egyetem utolérése még nem reális a Corvinus elnöke szerint.
A hitetlenek a papoknak feleannyit adnának, mint a laikusoknak, hogy ne imádkozzanak értük.
Megütne valakit a kánikulában? Nincs egyedül: egy friss kutatás bizonyítja, hogy több az erőszakos bűncselekmény a nagy melegben, ami elég apokaliptikus képet fest a jövőről.
A bullshitközgáz él és virul. A Magyar Közgazdasági Társaság a női közgazdasági narratíváról szervezett beszélgetést. Repkedtek az asztrospirituális gondolatok, tombolt a vallásos nőgyűlölet.
A Tapasztalatok a jövő számára címet viselő könyv az idei szkopjei könyvfesztiválon jelenik meg.
Népbetegség a magyar cégek között, hogy úgy függnek egy-egy multitól, mint a Szarvasi-gyár függött az IKEA-tól? És ha igen, az baj egyáltalán?
Wall Street-i befektetők és baloldali aktivisták között is egyre népszerűbb egy közgazdasági nézet, ami szerint a kormányok valójában sosem fogynak ki a pénzből.
Százezres nagyságrendű tudományos cikket elemeztek, hogy ez kiderüljön.
Karl Marx az egyik legmegosztóbb ember a tudománytörténetben: megkerülhetetlen, és rengeteg máig érvényes állítása van, de sokan felelősnek tartják a véres kommunista diktatúrák létrejöttéért. Van még jelentősége a 21. században?
Egy újfajta kutatás szerint Magyarország a világ nyolcadik legpotensebb gazdasága, megelőzve Amerikát és Kínát. Ettől viszont még nem biztos, hogy eljön az aranykor.
A viselkedési közgazdaságtan alapító atyjával alig pár hete interjúztunk.
Ön szerint miből van több nálunk, gyilkosságból vagy öngyilkosságból? Meg kell ismernünk az emberek gyengeségeit, ha tudni akarjuk, hogy hol lehet manipulálni őket. Ezt pedig fel lehet használni jóra is és rosszra is. A viselkedési közgazdaságtan egyre inkább meghódítja a világot a közgazdászszakmán túl is, egyik legnagyobb alakjával, Richard Thalerrel interjúztunk.
A piac nem így működik.
Hogy lehet segélyekkel rábírni embereket, hogy dolgozzanak? Tényleg túl sok ember jár egyetemre? Ezekről beszélgettünk Richard Blundell professzorral.
A legtöbb önzetlennek tűnő cselekedetünknél elég jól azonosított hasznokért dolgozunk. Például bejön a csajoknak, divatos, és az agyunk is megjutalmaz érte. Ez persze még nem dráma, de az élet egy sereg területéhez fontos megérteni, hogy mit miért csinálunk valójában.
A brit Oliver Hart és a finn Beng Holmström kapta az elismerést, amiért munkájukkal hozzájárultak a szerződések megértéséhez és javításához.
Azt az emberek alakítják, ők azok, akik elkezdik a rossz piacok okozta problémákat megoldani, nem az államra várnak. A menekültek igényeit is figyelembe kell venni a tartósan jó elosztáshoz. Interjú Alvin Rothtal, a 2012-ben Nobel-díjat kapott közgazdásszal.
Egy friss tanulmány szerint Thomas Piketty világot felforgató elméletének az egyenlőtlenségekről és a tőkéről kevés köze van a valósághoz. De akkor ennek örülni kell?
Hogy lesznek nyugati bérek Magyarországon? Mi a baj a magyar cégvezetőkkel? Miért sikertelen a keleti nyitás? Békés Gábor, a CEU kutatója szerint ha urambátyám rendszerben dőlnek el a dolgok, nem nőhetnek nagyra a magyar cégek.
Kaptunk egy elég durva sallert a mesterséges intelligenciától, muszáj lenne átalakítanunk az országot.
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn! Az ész felmondja a szolgálatot az istentelen borzalmaktól, a világunk pedig hamarosan egy tekergő ocsmány, elfajzott örvénnyé válik, amit az ősi gonosz hatalom tart a markában a három titkon keresztül. Bogár László legelhallgatottabb, legbetiltottabb okkult közgazdasági estjén jártunk.
Boldogabbak a magas emberek? Idegesebbek a nagyszülők, ha együtt élnek az unokával? Angus Deaton, a friss közgazdasgi Nobel-díjas ezekre is válaszol.
Az idei közgazdasági Nobel-díjas, Angus Deaton ezt kutatta úgy, hogy díjat érdemelt érte.
Ön mennyi pénzért ölne meg egy kísérleti egeret?
A kisbefektetők sokszor azért vélnek látni tuti tippeket, mert ők becsülnek a legrosszabbul - mondja az épp hivatalosan is a világ legjobb közgazdászai közé került Kőszegi Botond. Piketty után őt választották a legjobb fiatal európai kutatónak, az MIT-nak és a Berkeley-nek jó volt, de itthon nem biztos, hogy hivatalosan egyetemi tanár lehet. Sokszor hallotta, hogy az árral szemben úszik, zavarják a logikamentes gazdasági viták, de jól érzi magát a bőrében.
Kőszegi Botondot gazdasági viselkedéssel kapcsolatos kutatásaiért díjazták.
A szakmai elit egy része fél nyíltan megcáfolni a hivatalos gazdaságpolitikai téziseket. A doktoranduszaink a másodvonalbeli osztrák szintet sem érik el. Az MNB alapítványok a KISZ-re emlékeztetnek. A kevés jó példa egyike pont a Defacto. Kiborultak a legjobb közgazdászaink.
Egy svájci tudós leitatott indiánoktól lopta el Ekeko isten szobrát. Bolívia a 2000 éves műkincstől várja az ország felemelkedését.