Orbán Viktor hivatali idejének egy perce alatt hány milliót keres Simicska, hány magyar hagyja el az országot, vagy hogy különböző területekről mennyit vonnak el, akkor nézze meg, hogy számoltak a Kormányváltók:
Percről percre a választási kampány hírei, a választási eredmények az Indexen. Minket olvasson, ha mindent tudni akar arról, milyen lesz az új parlament.
Schiffer András: "A politikai kultúra azt kívánja, hogy gratuláljunk Orbán Viktornak és a Fidesz-KDNP szövetségnek, és Mesterházy Attilának, hogy ilyen körülmények ellenére ilyen eredményeket ért el, azt gondolom,hogy a következő parlamentben továbbra is korrekt viszonyt fogunk ápolni. Az viszont figyelmeztetés, hogy a Jobbik ilyen eredményt tudott elérni, ez azt mutatja, hogy ebben az országban százezrek, milliók elkeseredettek, éppen ezért, számunkra akár öten, akár hatan leszünk, az lesz a kihívás, hogy bemutassuk ezeknek a százezreknek, hogy van más választás, mint a szélsőjobboldal és a Jobbik".
A most is fideszes képviselő Simonka 45,87 százalékkal nyerte a békési negyedik körzetet, csak a második helyért volt nagy a küzdelem. A Kormányváltó Varga Zoltán (23,22) még egy százalékkal sem verte a jobbikos Jámbor Nándort (22,66).
89,77 százalékos feldolgozottság mellett a szabolcsi hatos számú választókerületben Simon Miklós fideszes a befutó, 47,66 százalékon áll. Kiss Sándor jobbikos képviselő 27,94 százalékot kapott, a baloldali Helmeczy László József 19,57 százalékon áll.
A Fidesz-jelölt Simon 1998 óta képviselő, első négy évében FKGP-, azóta Fidesz-színekben, háromszor nyert nyírbátori egyéni mandátumot, 2006-ban listán került a parlamentbe.
- mondta Schiffer András. Lesz képviselete az ökoplitikának a parlamentben. Az elmúlt egy évben a semmiből hozták vissza ezt a pártot.
Hamarosan érkeznek a kormányváltók politikusai.
A miniszterelnöknek a protokoll miatt, a szocialisták elnökének amiatt, hogy "nehezített körülmények" között is helyt állt.
Dr. Kovács József Dezső 2010 után újra egyéniben szerzett mandátumot, 47,13 százalékot kapott, simán verte az újságíróból képviselő jelöltté váló Bod Tamást. A körzetben indult a Haza Nem Eladó mozgalmat indító Kásler Árpád is, 5,82%-kal zárt.
Úgy tűnik, átmentünk a tű fokán, az ökopolitikának továbbra is van parlamenti képviselete. Egy évvel ezelőtt senki nem gondolta volna, hogy ez sikerül – mondta Schiffer, aki köszönetet mond Fabricius Gábornak és Gimes Gergelynek a kampányért, valamint a parlamenti frakció megmaradt tagjainak.
Gyurcsány Ferenc Molnár Csaba és az újságírók szoros gyűrűjében megérkezett az MSZP székházába, várhatóan nem sokára elkezdődik a közös sajtótájékoztatójuk.
óriási az ováció, igazából senki nem gondol már a pár órával ezelőtti "hét százalékkal lennénk elégedettek" nyilatkozatokra.
A békési kettes választókörzetben Dankó Béla 48,2 százalékkal vezet 96,93%-os feldolgozottságnál. A jobbikos Samu Tamás Gergő is erősebb (26,01%) volt a Kormányváltás-jelöltnél, de a körzet igazi vesztese a SZAVA színeiben induló Csanyi Lajos Edward, akinek eddig még egyetlen érvényes szavazatot sem találtak.
A szabolcsi ötös választókörzetben 92,78 százalékos feldolgozottság mellett Kovács Sándor fideszes jelölt 50,75 százalékot kapott, Halmi József baloldali jelölt csak 18,31 százalékot. A jobbikos Apáti István a szavazatok 27,12 százalékát kapta.
Ez a körzetet egyébként nagyjából a korábbi mátészalkai és baktalórántházi körzet alkotja, a jelöltek közül csak a jobbikosnak van parlamenti tapasztalata. Négy éve mindkét körzetben első fordulós mandátumot szerzett a Fidesz.
Ez már 1990 óta hagyomány a városban. Most a fideszes Vantara Gyula győzött, aki 2010-ben már az első fordulóban bejutott a parlamentbe. A szavazatok 41,16 százalékát kapta 96%-os feldolgozottságnál. Második helyre a város 2010-es polgármesterjelöltje, az MSZP-s Miklós Attila futott be a szavazatok 27,46 százalékával.
Ötszáz szavazattal marad el a fideszes Horváth László Dezsőtől Gyöngyösön, a feldolgozottság 96,7 százalék, nem valószínű, hogy megnyeri Heves megyében a kettes választókerületet.
A Nemzeti Választási Iroda a hagyományoktól eltérően nem tart sajtótájékoztatót a választás előzetes eredményeiről, erre hétfőn lehet számítani. Délután pedig várhatóan a Nemzeti Választási Bizottság tart ülést, amelyen a beérkezett jogorvoslati kérelmeket bírálják el.
Az Esztergomot és Dorog vidékét magába foglaló kettes választókörzetet sokan szorosnak várták a fideszes Meggyes Tamás zűrös ügyei miatt. Az Összefogás-Kormányváltás oda is küldte indulni Vadai Ágnest. Teljesen hiába, a fideszes Völner Pál utcahosszal nyert, egy percig sem volt kérdéses a győzelme.
Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy senkire nem fog rosszat mondani a baloldali összefogás szövetségeseiről, sem Mesterházyról, sem Bajnairól, sem Fodorról, annak ellenére sem, hogy riválisok lesznek az európai parlamenti választáson.
Gyurcsány: "A DK engesztelhetetlen ellenzéke lesz Orbán Viktornak, nem adjuk fel, akkor sem, ha most könnyebb lenne kegyeit keresni azoknak, akik jóérzésű hazafiak, de talán kevésbé látják jól, hogy merre van Magyarország jövője... Amikor az ember veszít, akkor sok politikus bűnbakot keres, ilyenek vagyunk emberek. Azt szeretném mondani, hogy okuk van elemezni és mérlegelni, egyet ne kérjenek tőlem, ne kérjék, hogy bántsam Mesterházyt, Bajnait vagy Fodort."
Gyurcsány: "A kormányváltók sokasága egy hazáját szerető társaság, de egy másik országban hisz. Orbán szegényeket megvető undora, az nem felemel, hanem letaszít. Elfogadom a választók akaratát, de nem fogadom el legitimnek a magam nevében, egy másik világot képzelek el, és ezért fogunk tenni. Ha ma nem sikerült, akkor holnaptól megint megpróbáljuk. Ha holnaptól sem, akkor majd holnaputántól... Aki feladja, az meghal, politikai, történelmi értelemben".
Azt Pócs János osztogatta nemkampányilag karácsony után több jászsági településen. A jászapáti képviselő, nem valószínű, hogy ezért, de újra nyert. A JNSZ megyei kettes körzetből jutott egyéni mandátumhoz. 43,2 százalékot kapott. Az MSZP-s Szekeres Imre nagyon kikapott, alig 20 százalékig jutott, még a jobbikos Budai Lóránt is eléggé elverte, tíz százalékkal előzte.
Megérkezett az MSZP-székházba Bajnai Gordon és Szigetvári Viktor két fekete autóban, testőrökkel. Még Gyurcsányra várnak, aki éppen beszédet mond ezekben a pillanatokban. Éjfélre mondják a baloldali ellenzék nagy közös sajtótájékoztatóját.
Gyurcsány Ferenc: "Hiszünk egy országban, aminek az alapeszménye a szabadság, ahol nem mondják meg, hogyan legyél művész, tévészerkesztőknek nem mondják meg, hogy kiszolgálják a hatalmon lévők igényét. Hiszünk egy országban, ahol nem a hatalom szabad, hanem a nép, és értem, hogy ez a küzdelmünk ma este vereséget szenvedett, a kormányváltók ellenzékben maradnak.... Orbán Magyarországa nem az én országom".
89,83 százalékos feldolgozottság mellett a szabolcsi négyes választókörzetben is a fideszes jelölt a befutó, Tilki Attila 53,23 százalékot szerzett, amivel magabiztosan veri a többi indulót. A jobbikos Adorján Bélának 26,24 százaléka van, a baloldali Baka Istvánnak pedig 15,94 százaléka. A fideszes Tilki már 2010-ben is győzött, és 2006 óta Fehérgyarmat polgármestere.
A Jókai utcába vitte két fekete autó.
Nagyon úgy tűnik, hogy ez az Együtt búcsúja a kormányváltó összefogástól. „A korszakváltók összefogása elbukott, köszönjük meg az együttműködést” – mondja.
Egy hangosan telefonáló nő éppen azt ecseteli a székház bejáratánál álldogálva, hogy az MSZP nem foglalkozik az emberekkel, ez van, nem. Lehet, bármit csinálni, ennyit tudott a pártvezetés, le kellene lépniük, le van szarva minden. Majd gratulálnak és kész. A viszontlátásra, fejezte be lemondóan.
Az MSZP-székház előtt Gyurcsány Ferenc fogadóbizottsága Budai Bernadettből áll, aki meggypiros selyem kosztümben van fekete nadrággal.
Kilencvenszázalékos feldolgozottság környékén 9-9 fideszes, illetve baloldali választókerülete lesz Budapestnek.
Fidesz | Baloldal |
Rogán Antal (1.vk.) | Oláh Lajos (5.vk.) |
Simicskó István (2.vk.) | Hiszékeny Dezső (7.vk.) |
Fónagy János (3.vk.) | Tóth Csaba János (8.vk.) |
Varga MIhály (4.vk.) | Burány Sándor (9.vk.) |
Vas Imre (6.vk.) | Kiss László (10.vk.) |
László Tamás (12.vk.) | Kiss Péter (11.vk.) |
Szatmáry Kristóf (13.vk.) | Kunhalmi Ágnes (15.vk.) |
Dunai Mónika (14.vk.) | Hiller István (16.vk.) |
Szabolcs Attila (18.vk.) | Szabó Szabolcs (17.vk.) |
Bajnai Gordon után Jávor Benedek beszél az Együtt-PM eredményváróján. „Sok olyan kompromisszumot meg kellett kötnünk, amiről nem gondoltuk, hogy egészen helyes. De össze kellett fognunk azokkal, akiknek volt megfelelő társadalmi támogatottságuk” – ez az egyik kulcsmondat.
Arról is beszél, hogy szerinte az viszont helyes volt, hogy első számú célnak tették meg a kormány leváltását. Viszont látni kell, hogy „ez az együttműködés nem tud Magyarország számára megfelelő lelkesítő ajánlatot tenni.”
Az utolsó mondatot óriási taps kíséri.