Erre a kérdésre akartuk megtudni a választ, úgyhogy elnéztünk Nickelsdorfhoz, a határ túloldalára. Először egy csapat osztrák katonára bukkantunk, akik az éjjel kellős közepén a fémvázat állították össze egy épülő sátorhoz. Szerda éjjel 3-4 ezer menekült érkezett a határra, csütörtökről péntekre virradóra pedig 4-5 ezret vártak, egy ekkora tömeg normális ellátásához pedig, nincs mese, tábort kell építeni a határon. Jelenleg a menekültek ugyanis egy hatalmas hangárban és egy kietlen parkoló betonján tengetik azokat az óráikat, amíg az őket Bécsbe szállító buszokat várják. Ki egy lépcső aljában, ki egy fémkordonra hajtva a fejét, ki pedig a parkoló betonján hajtotta álomra a fejét:
A helyszín a Keletiben megszokotthoz annyiban hasonlít, hogy itt is földön alszanak az emberek, de leginkább tényleg csak ennyiben. Itt ugyanis a kezdetektől jelen van a Vöröskereszt vagy éppen működik az orvosi ellátás, sőt orvosi sátort is felhúztak, és látszik, hogy az állam tényleg próbál minden segítséget megadni ezeknek az embereknek, például az alufóliára emlékeztető anyagból készült, a hőt remekül megtartó takarók osztogatásával (sokan egyéként még mindig flipflopban járnak, mintha június lenne, és rengeteg a beteg kisgyerek). A helyszín azonban sokkal kevésbé otthonos - vagy szűk, kinek hogy tetszik - hiszen egy hatalmas, határmenti parkolót alakítottak át a menekültek fogadására, és az óriási területen zsúfoltság sincs. Van viszont annál több szemét, amit Magyarországon az önkéntesek, illetve a menekülek saját maguk után összeszednek - itt szeméthalmok között, vagy egyenesen azokon alszanak a szírek, afgánok és társaik.
A hangárban hosszú sorban állnak a menekültek, hogy ételhez jussanak, de talán a kimerültség miatt is feszültségnek nincs sok nyoma. Az biztos, hogy az osztrák állam egy ekkora tömeg átmeneti befogadására még mindig nem tudott felkészülni. Egy osztrák rendőr arról beszélt viccelődve: ez a rengeteg ember talán Orbán bosszúja miatt özönlött most egyszerre ide, amiért Faymann kancellár a hétvégén nem volt neki hajlandó felvenni a telefont.
Ez a hermetikusan lezárt kapu hangja, mivel betolták a vagont a két kerítésrész közé, és lekapcsolták a mozdonyt, számolt be róla helyszíni tudósítónk.
Az im közleményt adott ki az OS-en keresztül, ami szerint „szemben azzal a téves értelmezéssel, amely szerint Ausztria Legfelsőbb Közigazgatási Bírósága általános értékítéletet mondott volna a magyarországi menekültügyi rendszerről és ellátásról, az osztrák fórum csupán egy alsóbb fokon, egyedi ügyben meghozott döntést helyezett hatályon kívül eljárási okokra hivatkozva. Az osztrák Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság szerint az afgán anya és gyermekei ügyében vizsgálni kellett volna az egyedi körülményeket, tekintettel a család sajátos helyzetére és az utóbbi időben Magyarországra nehezedő példátlan migrációs nyomásra.
Az ügy hátteréhez tartozik az is, hogy az afgán család korábban már Magyarországon is benyújtott menekült státus iránti kérelmet, azonban annak elbírálása előtt elhagyta az országot.”
Korábban mi sem írtunk mást: egy osztrák bíróság döntött egy menekült afgán nő és gyermekei ügyében. A határozat szerint egyiküket sem lehet visszaküldeni Magyarországra.
Kerítésépítők egymás közt beszélgetnek:
– Az meg milyen madár ott?
– Hát bevándorló madár!
(Nevetés.)
Most, hogy végre majdnem a helyére húzták a röszkei vasúti határt elzáró Mad-Max vonatot, dúdolgassuk egy kicsit ezt a dalt. Csak úgy kínunkban.
A szöveg, amelyről az EU-s belügyminiszterek éppen vitatkoznak a Brüsszelben, azzal indít, hogy az EU költségvetéséből és a tagállami büdzsékből is több pénzt fognak arra fordítani, hogy a menekülni kényszerülők az iraki, jordániai, libanoni és törökországi menekülttáborokban maradjanak. A szöveg ígéretet tesz arra, hogy az EU az eddiginél nagyobb támogatást nyújt a terepen dolgozó ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR).
Norvégia fölajánlotta, hogy nemzetközi donorkonferenciát szervez az otthonukat elhagyni kényszerülő szíriaiak megsegítésére. Korábban három ilyen konferenciát is tartottak már, Katarban.
a sínre, és oda fogják passzintani a vonatot.
Közben a menekülteket egyből irányítják át a röszke-horgosi határra.
A vagont egy mozdony tolja a helyére, 150-200 újságíró lélegzetvisszafojtva figyeli, bepasszol-e a két kerítés közé a vagon.
De húsz méterre a határtól megállt.
Este hétre ígértek sajtótájékoztatót az EU Tanácsában, Brüsszelben, ahol a belügyminiszterek vitatkoznak éppen arról, hogy milyen elemekkel bővítsék az EU közös bevándorlási politikáját. A programmal egyelőre csúsznak, és nagy a titkolózás az ülés körül.
Az asztalukon fekvő szövegből az tűnik ki, hogy a hangsúlyt nem a menekültek befogadására fektetik a miniszterek, hanem arra, hogy a Szíriával szomszédos országokban tartsák őket. Kiemelt helyen szerepel a vázlatban a közös határok védelme is.
Az UNHCR helyszínen tartózkodó megfigyelője szerint lassú a beengedés Szerbia felől a régi röszkei határátkelőhelyen, egyszerre tíz embert engednek be, de még így is. Közben a kisgyerekek sírnak.
Roszke, #Hungary: Long waits at the official entry point. We can hear children crying, screams. 10 allowed at time, but process is very slow
— Babar Baloch (@BabarBloch) September 14, 2015
A parlament által elfogadott menekültügyi törvénycsomag egyszerre 10 törvényt is módosított, ezek fognak hatályba lépni kedd 0 órától. A módosítások között szerepel, hogy gyorsulnak a menekülteljárással kapcsolatos ügyintézések, és az, hogy a tiltott határátlépés bűncselekménnyé változik (eddig szabálysértés volt). A csomagban szerepel az a változtatás is, hogy a kormány bizonyos számű tiltott határátlépő esetén kihirdetheti a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet - erről a keddi kormányülésen dönt majd a kabinet. Erről itt írtunk bővebben.
A válsághelyzet kihirdetése speciális jogokat ad a rendőrségnek és lehetővé teszi a hadsereg bevetését is. Arról azonban, hogy a katonák pontosan milyen feladatokat láthatnak el, majd egy hét múlva szavaz a parlament. A jelen helyzethez képest addig azonban ez sok változást nem jelent, ugyanis most is ott állnak a fegyveres katonák a határon. A válsághelyzetben azonban például operatív törzs irányítja majd a feladatokat. Erről pedd itt írtunk bővebben.
Wir sind angekommen! #refugeeconvoy #carsOfHopeLE pic.twitter.com/w47Ozi8YOR
— Prisma [il-Leipzig] (@PrismaLE) September 14, 2015
A rendőrség tájékoztatása szerint húsz kilométeren torlódik a forgalom az M15-ös autóúton Rajka felé. Arra kérik a sofőröket, hogy aki Szlovákiába szeretne eljutni, már Komárom-Esztergom megyében lépje át a határt, aki pedig Ausztriába készül, válassza a jánossomorjai, vagy a soproni határátlépési pontokat. (MTI)
Így nézett ki a menekültek fő útvonala.
A közeljövőben több helyszínen akár 5400 férőhely is rendelkezésre állhat a külföldről kísérő nélkül érkező kiskorúak elhelyezésére, ahol - ahogyan most is - szakemberek is részt vesznek a gyerekek ellátásban - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) hétfőn az MTI-vel. Kapaszkodjanak meg, azt is írták, hogy
A magyar kormány minden, kísérő, illetve szülő nélkül érkező gyermekre nem bevándorlóként, hanem mindenekelőtt gyermekként tekint,
és gondoskodik biztonságos elhelyezésükről. (MTI)
46 kocsival már jó fél órája úton vannak, írják Twitteren az eddigi osztrák segélykonvojok szervezői. Reggel hétkor 15 kocsi indult el Lipcséből, a többiek Bécsnél csatlakoztak hozzájuk, ahonnan már egy jó fél órája elindultak. Az úticél Győr, innen veszik majd fel a menekülteket - vagy a közeli Vámosszabadiba vezető útron, ahogy legutóbb.
A kormány a keddi kormányülésen vitatja meg a helyzetet, és valószínűleg kihirdeti a válsághelyzetet, nyilatkozta Orbán Viktor a TV2 Tényeknek. Hajnalban azonban már életbe lépnek a szigorítások, és ezután bűncselekmény lesz az illegális határátlépés, aki ezt megteszi, azt letartóztatják.
Nem légmentesen zárjuk le a határt
- mondta Orbán, és emlékeztetett rá, hogy eddig sem lehetett volna a határátkelőkön kívül máshol átlépni a határt.
Mint mondta, a kapukon keresztül be lehet adni a menekültkérelmet, ennek az lesz a menete, hogy megkérdezik, hogy beadta-e Szerbiában, ami biztonságos ország, "ha nem adta be, akkor el fogjuk utasítani".
Orbán szerint eddig 30 milliárdot költöttek a menekültügyre, és még ennyit fognak. Újra megismételte, hogy uniós hot spot vagyis menekülttábor Magyarországon nem fog létrejönni.
Szerinte ezek az emberek nem az életüket mentik, hiszen nem felel meg nekik Szerbia, de Ausztriában sem állnak meg, mert nekik nem jó az osztrák életszínvonal, német életszínvonalon akarnak élni.
Szerinte ha minden menedékkérőt beenged Európa, akkor párhuzamos társadalmak jönnek életre, és a muzulmánokkal szemben a keresztény európaiak ezt az Európát el fogják veszíteni.
A teljes, 30 perces interjút ma 23:40-kor adja le a csatorna.
Nem várható, hogy a menekülthullám Horvátország felé veszi az irányt, miután Magyarország kedden szigorúbb intézkedéseket vezet be határán - mondta Zlatko Sokolar, a horvát határrendészeti igazgatóság vezetője hétfőn Zágrábban.Szerint voltak ugyan próbálkozások a migránsok útvonalának megváltoztatására, de "ezt sikerült megakadályozni." Horvátország húszezer rendőrt mozgósított a menekültprobléma kezelésére, ebből hatezer az államhatárokat felügyeli, harminc pedig naponta több száz menekült kimentésében segít a Földközi-tengeren. Horvátország jelenleg háromezer menedékkérőt tudna befogadni átmeneti szálláshelyeken. A problémát inkább azok jelentenék, akik nem akarnak az országban maradni, hanem tovább szeretnének menni más EU-tagállamokba. (MTI)
Úgy tűnik, még nincs sok változás, leszámítva azt, hogy a sín le van zárva. A menekülteket innen az egy kilométerrel odébb fekvő régi röszkei közúti határátkelőhöz terelik, ahol buszokra ültetik őket, és táborokba viszik. Hogy innen ugyanolyan könnyen eljuthatnak-e Ausztriába, mint eddig, az egyelőre nem világos.
Az eddig a földön ülő menekülteket a rendőrök felállították, és 6-8-as csoportokban a buszokhoz terelik.
A rendőrség lezárta azt a 20 méteres szakaszt, ahol egy vasúti kocsi fogja elállni a menekültek útját.
az itt olvashatja el, hogy szerinte hogyan épít rendőrállamot Orbán Viktor.
A síneken érkező menekülteket a rendőrök megkérik, hogy menjenek egy kilométerrel arrébb a régi röszke-horgosi határátkelőhöz. Itt hat-hét sorban hetven rendőr várja őket, a menekülteket leültetik. Jelenleg ezren ülhetnek a sorfallal szemben, de folyamatosan érkeznek újabb és újabb csoportok.
Nem megerősített információk szerint csak a szíreket és csak útlevéllel fogják beengedni a rendőrök.
A holland rendőrség szúrópróbaszerű ellenőrzéseket fog végezni a határon az Európai Unióba irányuló megnövekedett menekültáradat miatt - jelentette be hétfőn a holland igazságügyi minisztérium. Klaas Dijkhoff menekültügyekben illetékes államtitkár szóvivője útján jelentette be az intézkedést, amelynek végrehajtását várhatóan azonnal megkezdik. Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, a menekültek elhelyezésére kialakított holland befogadóközpontok még ebben a hónapban teljesen megtelnek. Múlt héten mintegy 3 ezer menedékkérő lépett az ország területére, vagyis kétszer annyi, mint az azt megelőző héten - közölte a menekültügyi hatóság.
A menekültek tagállamok közötti szétosztására vonatkozó - az Európai Bizottság által javasolt - kvótarendszer Hollandia számára 9 ezer menekült befogadását irányozza elő. (MTI)
Humvee dzsiptől a Mad Max-vagonon át a lovakig már minden elképzelhető és elképzelhetetlen jármű van itt.
Border is closed in #Röszke now. Refugees we joined marching from Serbia to Hungary were stopped by police. pic.twitter.com/q2tsVdKf4o
— Fluchthilfe & Du (@Fluchthilfeat) September 14, 2015
Hamarosan a helyére érkezik az a vagon, ami lezárja a sín menti illegális átjárót Szerbia és Magyarország között, már csak 1-2 kilométerre van. A menekülteket Röszke II-höz, a közeli hivatalos átjáróhoz terelik.
A határ mindkét oldalát rendőrsorfal zárja. Lovasrendőrök készenlétis pólóban vannak, de extra felszerelés senkinél nincs. A katonák a kerítés mellett hosszában sorakoztak fel. Pillanatnyilag sokkal több az újságíró, mint a rendőr. A túloldalon már el is kezdtek feltorlódni a menekültek, de itt többé nem engedik át őket. A kerítés utolsó, közvetlenül a sínig érő szakaszát most fejezik be.
A röszkei gyűjtőpontnál a korábbi napokhoz képest nagy a nyugalom, kevesebben vannak a menekültek, mivel nem torlódnak úgy fel. Ez annak köszönhető, hogy a rendőség egyből buszra rakja őket: nem engedi a menekülteket az önkéntesek sátraihoz meg a táborba, ahol korábban lepihentek, hanem beállítják őket egy sorba, és egyből buszra tesznek mindenkit. Amint úgy-ahogy megtelik egy busz, egyből indul is, 25-30 emberrel. 8-10 percenként megy egy busz a vasúthoz, és onnan viszik őket a táborokba. A mára várt húszezres tömeg itt még nem látszik.
Mivel a rendőrök már elállják az útjukat a megszokott átjárónál a sín mellett, a menekültek a kerítés túloldalán, az autópálya felé próbálnak kerülni. Az Index a helyszínen úgy értesült, hogy amikor a sínt a vagonnal végleg lezárják, a helyet műveleti területté fogják nyilvánítani.