Az LMP vasárnap 24 pontból álló javaslatcsomagot mutatott be a menekülthelyzet javításáért, amelyek egyebek mellett lehetővé tennék, hogy válsághelyzet esetén nyomkövető berendezéssel figyeljék meg azon menedékkérőket (az első verzióban menekültek szerepeltek), akiknek egy hónap alatt nem sikerült lefolytatni a menekültügyi eljárását, írja az MTI.
Schiffer András, a párt társelnöke és frakcióvezetője vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette, javaslataik közül 15 vonatkozik a probléma belföldi kezelésére, egy részük a rendőrség, valamint a menekültügyi intézményrendszer kapacitásainak növelését célozza, míg a továbbiak a jelenleginél szélesebb tájékoztatási kötelezettséget írnak elő az államnak, valamint lehetővé teszik a menedékkérők hatékonyabb nyomon követését.
A párt vezetője azt mondta: az LMP javaslatainak a kormány lépéseivel szemben nem a káosz további növelése a céljuk, hanem olyan nemzeti minimum kialakítására törekednek, amely valóban segíthet megoldani a menekültügyi válsághelyzetet.
Javaslataikat hétfőn a parlament elé terjesztik. Az MTI rövidhírében ennyi szerepelt, nagyon várjuk a bővebb kifejtést, főleg a nyomkövetős rész miatt.
Időközben a Fidesz kiadott egy közleményt a biztonság kedvéért, amleyben azt írják, hogy „az LMP-nek nincs önálló bevándorláspolitikája, és egyértelműen a baloldal bevándorláspárti politikája mellé állt". Őrület!
Hétfőtől minden railjet vonat a teljes útvonalon közlekedik, az utasoknak már nem kell másik szerelvényre átszállniuk – közölte a MÁV hétfő reggel. A Budapest−Győr−Hegyeshalom vonalon menetrend szerint közlekednek a belföldi és a nemzetközi járatok, de a hétfő délelőtti, EC345 számú Avala nemzetközi gyorsvonat Bécs helyett Hegyeshalomból indul Budapestre (és tovább Belgrád felé).
A Keleti pályaudvar lényegében teljesen üres, alig vannak menekültek és rendőrök a pályaudvarnál, ami a korábbi napok felfordulásához képest nagy különbség. Annyiban változott a magyar hatósági gyakorlat az elmúlt órákhoz képest, hogy már a peronon ellenőrzik a jegyeket, míg korábban többen felszálltak anélkül, hogy megnézték volna az úti okmányaikat.
A rendőrség honlapján olvasható összesítés szerint pénteken 2181, szombaton 1002, vasárnap 2203 ember lépte át illegálisan a déli határt. 38 gyanúsított ellen embercsempészés, öt esetben pedig közokirat-hamisítás miatt indult büntetőeljárás.
Az ötezer menekült közül 518 gyermeket tartóztattak föl, a legtöbben szír állampolgárnak vallották magukat, írta az MTI. A korábbi hetekben átlagosan 3-4 ezren jöttek át a zöld határon.
A röszkei menekülttábornál nagyjából ötszáz menekült éjszakázott. A táborban akinek nem jutott sátor, a földön, pokrócokba és hálózsákokba bugyolálva vészelte át az egyébként nagyon hideg éjszakát, írta az MTI.
A legtöbben pokrócokat, hálózsákokat kérnek az önkéntesektől, ezek mellett orvosi segítséget, mert sok a lázas kisgyerek az utóbbi időszak hidege miatt, a sátrakból is egyre gyakrabban hallani köhögést.
Az általuk indított négy autóhoz útközben még kettő csatlakozott, az egyik osztrák rendszámú. Polifoamokat, takarókat, bébiételt vittek a menekülteknek. Kb. kétszáz ember van a táboron kívül, egy részük már alszik, van, aki kisgyerekkel. Páran sátrakat állítottak, több tábortüzet is gyújtottak, köréjük gyűlnek. A rendőrök folyamatosan szállítják az embereket a menekülttáborba, most is áll bent egy busz, ami már megtelt. A busznál még kb. száz ember várakozik.
Interneten szervezett osztrák konvoj jött a menekültekért a Keleti pályaudvarhoz. Főként kisgyermekes családokat ültettek autóikba és vitték el őket Ausztriába.
Számunkra a szolidaritás azt jelenti, hogy megvédjük a határainkat - hangsúlyozta Szijjártó Péter külügyminiszter a Der Standard című osztrák lap hétfői számában megjelenő interjújában, amelyben kitért arra is, hogy Magyarország számára a határok védelme a legkiemeltebb feladatok közé tartozik, arja az MTI.
A tárcavezető szerint az osztrák kancellár kritikája nem egészen érthető, hiszen egyrészről figyelmeztette Magyarországot, hogy regisztrálja és ne engedje át a menekülteket Ausztriába, másrészről a magyar-szerb határon álló kerítés építését bírálta. El kell dönteni, hogy mit akarunk: védeni a határokat, vagy mindenkit átengedni? - tette fel a kérdést a tárcavezető.
Szijjártó szerint a kerítés azzal a céllal épült, hogy a migránsokat a törvényes határátkelőkhöz irányítsa. Tájékoztatása szerint jelenleg azon dolgoznak, hogy a magyar-szerb határon létesüljön három tranzitzóna, ahol az emberek benyújthatják menedékkérelmüket, amelyet gyorsan és egyenként bírálnak majd el. Aki megkapja a menekültstátust, az beutazhat Magyarországra, akinek azonban elutasítják a kérelmét, annak el kell hagynia a tranzitzónát Szerbia irányába.
Szijjártó kifejtette: a magyar-szerb határon lévő kerítés megépítésére azért volt szükség, hogy az unió külső határait megvédjék. Kitért arra is, hogy kiemelt fontosságú az illegális határátlépések megakadályozása.
A tárcavezető elmondta: korábban a menekültek együttműködőek voltak, azonban a vitatható németországi bejelentést, miszerint a szíriai menedékkérők esetében Németország felfüggeszti a dublini rendeletet, meghívásként értékelték, és már kevésbé kooperatívak.
"Amit most átélünk" az egy migrációs válság, a modern kor népvándorlása - jelentette ki a tárcavezető.
Idén 167 ezer illegális bevándorló érkezett Magyarországra, 99 százalékuk Szerbián át érkezik és mintegy 150 ezer ember nyújtott be menedékkérelmet az országban - mondta a tárcavezető és rámutatott: azonban az a gond, hogy csaknem mindegyikük elhagyta az országot még azelőtt, hogy az eljárás megkezdődött volna. Becslése szerint átlagosan a kérelmet benyújtók kilenc százaléka kap menekültstátust Magyarországon.
Osztrák segítőktől hallottuk, hogy lezárták az osztrák határt, de kiderült, hogy csak az 1-es úton lévő kishatár-átkelőt zárták le, az autópályán továbbra is akadálytalanul át lehet jutni.
Polifoamot, tisztálkodószereket, bébiételeket, takarókat visznek a táboron kívül rekedt menekülteknek.
Már a határ osztrák oldalán, egy benzinkútnál futottam bele szerb embercsempészekbe , akikel beszélgetve kiderült, hogy olcsón és rosszul dolgozom. Ők éppen egy nőt és kislányát vitték Berlinbe. Azt nem tudtam meg, ezért mennyit kérnek, de mikor azt mondtam, hogy én 200-at kértem egy irakitól, és 150-et egy másiktól, mert az sánta volt, röhögtek, hogy sokkal többet is kérhettem volna, akár 400 eurót is egy Budapest-Ausztria útért.
Azt is elmondták, hogy hülyeség leparkolni Magyarországon és átgyalogolni, ők vagy levetetik a kendőt a nőkkel, és rájuk adnak egy parókát, vagy a csomagtartóba bújtatják az utasaikat. Magyar rendszámos kocsit úgysem állítanak meg, mondják, szóval most ők is épp egy magyar rendszámot akarnak keríteni a kocsijukra.
Legyen vége a háborúnak, és akkor nem akarunk Európába menni, mondja ez a 13 éves fiú, aki a jelek szerint jó eséllyel pályázik az EU bármelyik országának vezetői tisztségére. < /p>
Mint a helyiektől megtudtuk, Ausztriában nem számít embercsempészetnek az, ha valaki a saját autóját használva migránsokat visz az ország egyik pontjáról a másikra. Legalábbis amíg ezért cserébe nem kér pénzt, a rendőrök nem mondhatnak semmit.
Érezhető a feszültség Röszkénél, ahol a szántóföldön éjszakázik nagyjából 700 ember, mert a helyszínről tudósítók szerint igen lassan, vagy egyáltalán nem halad a táborba szállításuk. A tömegben sok gyerek is van.
Röske Hungary nighttime cornfield.Tangible tension among some 700 migrants, many children, spending night in open. pic.twitter.com/REhUkEpRae
— Michaela Kuefner (@MKuefner) September 6, 2015
Sok az élelmiszer és meleg ruha a határ osztrák oldalán. Utóbbi jól is jön, mert érzésre 15, a hőmérő szerint 19 fok van.
Az Osztrák Vöröskereszt munkatársai között tolmács és orvos is van. 1000 menekültet várnak. Jelenleg kb 20 menekült várakozik itt.
A pápa, aki maga is olasz bevándorlók unokájaként született Argentínában, egyértelmű utalással bírálta a hazánk, így az EU határainál épülő falat.
"Falakat építeni, korlátozni, megállítani azokat, akik egy békés helyet keresnek, erőszakos dolog. Visszalökni az embertelen körülmények közül egy jobb jövő reményében menekülőket, erőszakos dolog" - írta egy albániai vallási találkozónak címzett levelében.
Magyarország xenofób válasza címmel írt cikket a magyar menekülthelyzetről Eleni Tsakopoulos Kounalakis volt budapesti amerikai nagykövet.
Az osztrák rendőrök veszik fel az irakiak adatait, méghozzá Google Fordító segítségével. Az én személyimet és sajtóigazolványomat is beszkennelték. Csak annyit kérdeztek, én vezettem-e az autót, de mikor mondtam, hogy nem, annyiban is hagyták a dolgot. Az irakiak mondták, hogy ők Svédországba mennének, az osztrák rendőrök ezt is rögzítették. Ibrahimnak van egy kisebb vágás a lábán, a Vöröskereszt munkatársai épp azt látták el, mikor elbúcsúztunk.
Egy facebookos bejegyzés szerint nagy szükség lenne a segítségre a déli határnál, emberek az úton ülve várják a buszt, amivel a hatóságok a táborba viszik őket.
Roszkenel eleg katasztrofalis a helyzet!A tabor mellett Roszke fele vezeto uton a sineknel ideiglenes check point-ot...
Posted by Diana Groó on 2015. szeptember 6.
The writing on the wall ... Message of thanks at #Budapest Keleti station. pic.twitter.com/FXQRuRBL5R
— Gavin Lee (@GavinLeeBBC) September 6, 2015
Átléptük a határt az 1-es úton, gyaloglunk épp Ausztria felé. Elment ugyan egy rendőr mellettünk, de nem zavarta, hogy ott vagyunk.
Az M1-en arról beszélt a Röszkéről bejelentkező riporter, hogy folyamatosan viszik el a Röszkére érkező menekülteket, főleg a kisgyerekes családokat teszik fel a hatóságok a buszokra. A német DW tévécsatorna munkatársa nem teljesen ugyanezt látja a helyszínen, szerinte nagyon kevés a takaró és nagyon sok a gyerek.
Night falls as some 300 forced to stay in open field near Roeszke, #Hungary. Not enough blankets. Many children. pic.twitter.com/7zS0H3fg4v
— Michaela Kuefner (@MKuefner) September 6, 2015
Innentől gyalog kelnek át a határon a menekültek.
Lánczi Tamás, a Századvég Alapítvány vezető elemzője szerint
a baloldali pártok lehetőséget, potenciális szavazókat látnak az illegális bevándorlókban.
Az M1-en azt mondta, hogy Európába újonnan érkezők, a harmadik világból érkezők inkább a baloldali, és nem a jobboldali, inkább hagyományos, nemzetpolitikai ideológiájú pártokra szavaznak. Ennek nyomán a baloldali pártok a mostani bevándorlókra is úgy tekintenek, mint "szavazóbázisuk utántöltésére".
Tényleg.
Vasárnap délután és este folyamatosan érkeztek a menekültek Röszkére a Horgos-Szeged vasútvonal mentén - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója. A rendőrök a határnál a Dugonyi útra irányítják az embereket. Az itt működő gyűjtőponton vasárnap késő este több száz határsértő várt arra, hogy buszokkal az előző éjszaka megnyitott idegenrendészeti előállítóhelyre szállítsák.
A várakozók az egyre hidegebb idő miatt több helyütt tüzet gyújtottak. A menekültek alapvetően nyugodtan várakoztak, akkor alakult ki csak feszültség, amikor buszok érkeztek, amelyekre minél előbb fel akartak szállni. Akadtak olyanok, akik nehezményezték, hogy a rendőrök a járművekre az egy-egy nemzethez tartozókat - az összetűzések elkerülése miatt - külön ültetik fel.
Az olasz és a cseh katolikus egyház is kész megnyitni a templomokat a menekültcsaládoknak. A magyar egyház vezetői még nem reagáltak.
Győrnél vagyunk, a menekültek alszanak, körülöttünk főleg osztrák kocsik vannak az úton. Közben beszélgetünk, szlovák segítőink szerint a szlovák és a magyar kormány között nincs nagy különbség: a szlovákoknál lett volna egy menekülttábor a határhoz közel, de népszavazással megakadályozták a dolgot.
Út közben elmentünk két rendőrautó mellett is, de nem történt semmi.
Angolul is elkészítettük videónkat a pénteki napról, amikor 1500 menekült indult el gyalog a Keletiből Ausztriába, majd végül a kormány buszai vették fel őket és vitték el Hegyeshalomig. Kivételesen a youtube-ra is felraktuk, hogy minél több emigrált magyar honfitársunk tudja megmutatni kinti barátainak.
Németország segíteni kíván abban, hogy Magyarországon is hozzanak létre menedékkérőket regisztráló uniós központokat, úgynevezett hot spotokat, ahol a menedékkérők "emberhez méltó" körülmények között kapnak elhelyezést és kivárhatják menedékjogi kérelmük elbírálását - mondta Peter Altmaier német kancelláriaminiszter a ZDF országos közszolgálati televíziónak.
A kancelláriaminiszter a Magyarországról indult menedékkérők beengedéséről, a szombatra virradóra hozott döntésről elmondta: szükséghelyzet volt és lépni kellett, mert "a magyar kormány elveszítette az ellenőrzést" a helyzet felett "egy olyan pillanatban, amikor ezrek indultak útnak vonatsíneken, autópályákon".
Angela Merkel kancellár azonban Orbán Viktor miniszterelnök számára "nagyon világossá tette, hogy be kell tartani az európai szabályokat", így a "dublini rendeletet is, amely kimondja, hogy az eljárásokat ott kell lefolytatni, ahol a menekültek megérkeztek" az Európai Unió területére, "ebben az esetben Magyarországon". "Magyarország erre ígéretet is tett, és ezt a következő napokban és hetekben lépésről lépésre végre akarjuk hajtani" - mondta Peter Altmaier. (MTI)
Szeretnénk összerakni egy válogatást a feliratokból, de nem voltunk ott minden nap, hogy minden meg is legyen. Ha küldenének nekünk képet Instagramon, tageljenek be rajta minket (@index.hu), vagy használják a #keletigraffiti hashtaget.
Köszi!
De jöhetnek a képek emailben is (kep@mail.index.hu) vagy a Facebookon.