Fekete László, a világ legerősebb embere is szerepel a Mi Hazánk Mozgalom listáján, a sportemberrel a párt eredményváróján beszélgettünk.
Mi késztette arra, hogy a sport világából „átugorjon” a politika világába?
Az, hogy én a sportban is betegesen képviseltem a tisztaságot és a becsületet. És szeretném, ha a parlamentben is jelen lenne ez a szellemiség.
És ezt a Mi Hazánk Mozgalom képviselné?
Is. A Mi Hazánknak minél nagyobb százalékban ott kell lennie az országgyűlésben, mert amit mi szeretnénk, az a legtökéletesebb a magyar embereknek.
Reménykedik abban, hogy ön is képviselő lesz?
Ez nem elsődleges. Nem elsődleges cél, hogy én bejussak, az a lényeg, hogy a Mi Hazánk Mozgalom bejusson, és ott majd ciklusról ciklusra megerősödve képviselje ezt az eszmeiséget. Aztán majd lehet, hogy később utánuk megyek... Nincs választókörzetem, listás jelölt vagyok. Nagy munka volt járni az országot, lakossági fórumról lakossági fórumra. Volt teendő!
Ki tudta használni a népszerűségét?
Így van, és ahová mentem, ott nagyon nagy szeretettel és tisztelettel fogadtak az emberek. Ez jóleső érzés volt. Látszott, hogy az emberek tisztelik azt, amit elértem, és ahogyan elértem, mert a világon egyedül teljesítménynövelő szerek nélkül lettem kilencszeres világbajnok, és tizennyolc éve nem tudják megdönteni a világrekordomat kőgolyóemelésben. Ez magáért beszél, és az emberektől nagyon nagy szeretetet és tiszteletet kapok, bármerre is járok az országban.
Tegnap este óta elérhetetlen a Mi Hazánk Mozgalom honlapja – derült ki a párt szerkesztőségünknek elküldött közleményéből. A párt szerint a mihazank.hu egy összehangolt, egyre fokozódó terheléses kibertámadás alatt áll.
Korábban az Index is beszámolt arról, hogy a Facebook törölte a Mi Hazánk oldalát a közösségi felületről. Dúró Dóra, a párt elnökhelyettese keddi online sajtótájékoztatóján elmondta: a Facebook lépésével újabb bizonyítékot szolgáltat arra, hogy tudatosan beavatkozik az országgyűlési választás eredményébe.
A részvételi adatok megyénkénti lebontásából az látszik, hogy Békés megyében voltak a legaktívabbak a szavazók, ott reggel 9-ig a jogosultak 11,27 százaléka adta le voksát.
Csongrád-Csanád megyében a részvételi arány 11,13 százalék volt, viszont a 4-es számú választókerületében, ahol Márki-Zay Péter és Lázár János csap össze, kiugróan magas, 13,29 százalékos a részvétel, Márki-Zay is csak sorban állás után adhatta le a voksát.
A 9 órás adatokról ebben a cikkünkben olvashat részleteket.
Az Index fotósa vasárnap reggel korán kelt, hogy odaérjen Hódmezővásárhelyre, és megörökítse többek között Lázár János szavazását.
A fideszes országgyűlési képviselő pár nappal ezelőtt megerősítette, hogy ha nem nyeri meg egyéni körzetét, ahol éppen Márky-Zay az ellenfele, akkor visszavonul a politikától.
Dobrev Klára és Gyurcsány Ferenc legkisebb gyermekük, Marci segítségével dobta be az urnába a borítékokat.
A DK elnöke a következő szöveggel, némi humorral kommentálta a családi szavazást:
Sokan mondták, hogy Magyarországon csak akkor lesz kormányváltás, ha majd áprilisban havazik. Akkor hát eljött a nap:)
Az igazságügyi miniszter gyermekei és férje, Magyar Péter társaságában adta le szavazatát a budapesti Hegyvidéki Mesevár Óvodában kialakított szavazókörben.
A vasárnapi országgyűlési választás első óráiban már több rendkívüli eseményről is beszámolt a Nemzeti Választási Iroda (NVI). Békéscsabán a 7-es számú szavazókörben az egyik szavazatszámláló bizottsági tag ájult el, Kiskunfélegyházán pedig egy választópolgár esett össze a szavazófülkében. Mindkettejüket a mentők látták el.
A vasárnap reggeli órákban az egyik zuglói szavazókörben a világítás nem működött, ezért vasárnap reggel át kellett költöztetni a szavazókört – számolt be az NVI.
Délelőtt tíz órakor adja le szavazatát az Egységben Magyarországért ellenzéki szövetség miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter.
A hódmezővásárhelyi polgármester közösségi oldalán feltett videójában arra kérte hallgatóságát, hogy szavazatukkal az ellenzék listáját és egyéni jelöltjeit támogassák.
Bizakodó vagyok – mondta Orbán Viktor miniszterelnök, miután leadta szavazatát, majd hozzátette:
Ez egy furcsa választás, például április 3-án esik a hó. Ráadásul a háború és a béke kérdése is részévé vált a kampánynak. A mi álláspontunk világos, mi a béke és a biztonság garantálásának oldalán vagyunk. Az ellenfeleinket veszélyesnek látjuk, ezért arra kértünk mindenkit, hogy szavazzanak a békére és a biztonságra.
Egy esetleges kétharmadról is kérdezték a miniszterelnököt. Orbán Viktor úgy fogalmazott:
16 évet voltunk ellenzékben és 16 évet kormányon, és most azt reméljük, hogy végre átbillenünk pozitívba.
A kormányfő egy, az esélyek egyenlőségét firtató kérdésre úgy válaszolt:
Ez egy tisztességes és fair választás, mindenkinek volt esélye, hogy meggyőzze a magyar választókat.
Az a választó, aki még nem adta fel postán a levélszavazatát, a szavazás végéig leadhatja valamelyik külképviseleten vagy az egyéni választókerületi székhelyek választási irodájában. A magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok levélben szavazhatnak, ha kérték felvételüket a névjegyzékbe, ezt 456 ezren tették meg.
A szavazó szabadon dönthetett arról, milyen úton juttatja vissza voksát a Nemzeti Választási Irodához: a válaszborítékot feladhatta postán, ebben az esetben a levélnek a szavazás befejezéséig meg kell érkeznie az NVI-hez. A válaszborítékot fel lehetett adni a külképviseletek címére is úgy, hogy a szavazás végéig megérkezzen – derül ki az MTI összeállításából.
Azok, akik ezt nem tették meg, még a szavazás napján is leadhatják levélszavazatukat. A válaszboríték leadható a külképviseleteken a külképviseleti szavazás időtartama alatt is, valamint Magyarországon a 97 egyéni választókerületi székhelyen 6 és 19 óra között.
Az NVI-hez vasárnap reggelig 225 ezer levélszavazat érkezett vissza, ebből 34 ezret közvetlenül az NVI-hez juttattak el, 190 ezret pedig a külképviseleteken adtak le.
Szél Bernadett független országgyűlési képviselő, a Pest megyei 2. sz. országgyűlési egyéni választókerület közös ellenzéki jelöltje vasárnap délelőtti Facebook-posztjában arról ír, hogy Solymáron
most bukott le egy láncszavaztatási kísérlet.
A képviselő elmondása szerint feljelentést fog tenni, és választási kifogást nyújt be.
Előre, nem hátra, nem jobbra, nem balra, csak felfelé – térbeli metaforák határozták meg a 2022-es országgyűlési választások kampányát. De mi ennek a jelentősége? Egyáltalán honnan ered a jobb- és baloldali jelző a közéletben? Agitpop blogunkban ennek jártunk utána.
A mai napot szenteljék annak, hogy egy új ország jöjjön létre. Menjenek el választani, menjenek el szavazni – fogalmazott a Facebookra feltöltött videójában Gyurcsány Ferenc.
Korán kelt a volt miniszterelnök, aki a szavazóhelyiségek nyitásakor tett közzé egy felvételt, amelyen úgy fogalmazott:
Tudom jól, hogy sokaknak ez egy nehéz dilemma. De azt hiszem, 12 év után, 12 ilyen év után akkor segítenek a hazának, ha a dilemma után úgy döntenek, hogy kormányváltást akarnak.
A miniszterelnök miután szavazásra buzdított hivatalos Facebook-oldalán és a havat is ellapátolta a ház elől, Budán, a Zugligeti Általános Iskolában adta le szavazatát felesége, Lévai Anikó társaságában. A nagy pillanatot az Index fotósa örökítette meg a helyszínen.
A Nemzeti Választási Iroda legfrissebb adatai szerint reggel 7 óráig a szavazásra jogosultak 1,82 százaléka adata le szavazatát. Ez azt jelenti, hogy eddig 139 667 ember járult az urnákhoz az országgyűlési választás, valamint a vele egyszerre tartott népszavazás első órájában.
A szavazókörök zárásáig, azaz este 7 óráig csaknem 7,7 millió választópolgárt várnak az urnákhoz.
Négy évvel ezelőtt reggel 7 órakor 2,24 százalékos volt a részvételi arány, míg 2014-ben 1,64 százalékos. 2010-ben az első óra adatai 1,61 százalékos részvételről tanúskodtak.
Az éjjel esett havat már ellapátolta a miniszterelnök, így nincs akadálya annak, hogy választani menjen.
Orbán Viktor közzétett egy fényképet, amelyen seprűvel a kezében áll az eltakarított kocsibejáró mellett a miniszterelnöki rezidenciánál. A kép felirata szerint „A hó sem lehet akadály!"
Söpörjük le őket!
– írta még a képhez a kormányfő.
A szavazatszámláló bizottságoknak vissza kell utasítaniuk, vagyis nem engedik szavazni azt a választópolgárt:
Ha valaki később visszatér és magával hozza az érvényes igazolványát, akkor természetesen szavazhat.
Személyes tapasztalatok szerint is alaposan ellenőriznek mindent a szavazókörökben. Voksukat korán reggel leadó kollégáink is jelezték, minden személyes adatot többen is átnéztek a szavazatszámlálók közül, mielőtt megkapták volna a szavazólapokat.
A választási kampányt meghatározta az orosz–ukrán háború, valamint az egymásnak való üzengetés. A háttérben azért megszülettek a valós programok is, a Fidesz–KDNP és az Egységben Magyarországért ellenzéki összefogás is megtette a maga vállalásait. De melyik pártszövetség mit ígért egy esetleges választási győzelem esetén? Ezt ebben a cikkünkben foglaltuk össze.
Azoknak a külföldről érkező nemzetközi szervezeteknek a megfigyelői, akiket a Nemzeti Választási Iroda (NVI) nyilvántartásba vett, jelen lehetnek például a választási szervek munkájánál, illetve betekinthetnek a választási bizottságok irataiba, továbbá kérdéseket tehetnek fel a választási szervek tagjainak, és figyelmeztethetik őket, ha bármiféle rendellenességet, problémát tapasztalnak.
Az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje vasárnap reggeli Facebook-bejegyzésében arra buzdított, hogy szavazzunk ma egy jobb világra és egy boldog Magyarországra, ahol nem a megosztás, a szembeállítás, hanem egymás tisztelete és megbecsülése a természetes.
Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap reggel rövid Facebook-posztban buzdított szavazásra:
A kommunisták mind szavaznak! Legyünk ott mi is!
A választási eljárásról szóló új törvény már 2013-ban eltörölte a kampánycsend intézményét, ugyanakkor a törvény előírja, hogy a szavazókörnek helyet adó épület bejáratától számított 150 méteres sugarú területen belül, közterületen nem lehet semmilyen kampánytevékenységet folytatni.
A szavazatszámláló bizottság tagjai sem viselhetnek olyan öltözéket vagy kiegészítőt, például kitűzőt, jelöltre vagy pártra utaló ruhadarabot, amely valamelyik jelöltre, listára vagy jelölőszervezetre utalhat.
Sem a szavazóhelyiségben, sem az előterében nem lehet olyan tárgy (jelkép, jelvény, dekoráció), amely a választópolgárokat befolyásolná döntésükben. A szavazás napján a televíziókban és a rádiókban sem szabad már politikai, választási reklámot közzétenni.
Azok a választópolgárok, akik nem a lakóhelyükön szavaznak – összesen mintegy 158 ezren –, zöld borítékot kapnak a szavazatszámláló bizottságtól, ebbe kell belehelyezniük a kitöltött szavazólapjaikat.
Fontos, hogy a borítékot – mivel az utazni fog a választópolgár lakóhelye szerinti választókerületbe – lezárják.
A szavazatszámláló bizottság az átjelentkezett választópolgár esetében a névjegyzék alapján megállapítja, melyik egyéni választókerület szavazólapját kaphatja meg a párt- vagy nemzetiségi lista mellett. A bizottságnak zöld borítékot kell adnia az átjelentkezett választópolgárnak (fehéret a szavazókör területén lakcímmel rendelkező választók kapnak).
Ha a szavazatszámláló bizottság tévedésből egy másik választókerület borítékját adja a választópolgárnak, akkor az a szavazat gyakorlatilag elvész.
A zöld borítékokat hétfőn a Nemzeti Választási Irodába viszik, ahol szétválogatják a 106 egyéni választókerület szerint. A voksok ezután kerülnek el a cél-választókerület kijelölt szavazatszámláló bizottságához.
A jogszabály nem tiltja, hogy a választópolgár a szavazófülkében lefényképezze a szavazólapját.
A szavazat érvényességét az sem érinti, ha a szavazólapra bármilyen megjegyzést írtak, feltéve, ha a szavazólap minden egyéb feltételnek megfelel.
Ugyanakkor a ceruzával leadott szavazat érvénytelen, csak a tollal kitöltött a jó.
Szavazni csak a szavazóhelyiségben lehet, de a szavazófülke használatára nem lehet kötelezni a választópolgárt. A szavazólapok kitöltésének ideje alatt csak egyetlen választó tartózkodhat a szavazófülkében.
Míg négy évvel ezelőtt 32 ezren vettek részt a választási bizottságok munkájában, addig idén mintegy 40 ezren dolgoznak a választásokon – derült ki a Nemzeti Választási Iroda tájékoztatójából. Melyik párt(szövetség) hány embert delegál? Alábbi cikkünkből kiderül.
A választási kampány retorikáját erősen meghatározta az orosz–ukrán háború. A kormányoldal szerint a választások tétje, hogy háború vagy béke lesz az országban, míg az ellenzék szerint Orbán Viktor Vlagyimir Putyin kottájából játszik. Összegyűjtöttük a kormányoldal és az ellenzék legfontosabb üzeneteit a háború kitörése óta.
Legutóbb március 15-én váltott piros-fehér-zöldre a Google logója, és a keresőoldal most ismét különleges grafikával jelentkezett. Az országgyűlési választás alkalmából egy nemzeti színű urnával egészítette ki a logót:
A Google a főoldalról irányít át a hivatalos információkhoz, az Index által összeállított tudnivalókat pedig itt találja.
Nincs általános maszkviselési kötelezettség Magyarországon a koronavírus-járvány miatt, ezért a szavazatszámláló bizottság tagjainak és a választóknak sem kötelező maszkot viselniük a szavazókörben. A karanténban lévőket felkereső szszb-tagoknak azonban javasolják a maszkviselést és a távolságtartást.
A választópolgár a szavazás során használhatja saját tollát, de a szavazatszámláló bizottság gondoskodik a szavazófülkékben elhelyezett tollak rendszeres fertőtlenítéséről.
Aki saját érdekében úgy ítéli meg, az hordhat maszkot a szavazóhelyiségben, de az azonosítás idejére le kell vennie.
A karanténban lévőket felkereső, mozgóurnás szszb-tagoknak a Nemzeti Választási Iroda (NVI) javasolja a maszkviselést, a gumikesztyű használatát és a távolságtartás betartását.
Valamennyi szavazókör rendben megnyílt az országgyűlési választáson és a vele egy napon rendezett népszavazáson, rendkívüli eseményről egyelőre nem érkezett jelentés: a 106 egyéni választókerület mind a 10 243 szavazóköre megkezdte a munkáját, az első választópolgárok mindenhol leadhatták a szavazatukat – szerepel a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnap reggeli közleményében.
Fontos szabály, hogy nem érvényes a szavazólap, amit a szavazatszámláló bizottság nem pecsétel le a választópolgár jelenlétében. A szavazólapot tilos előre lebélyegezni: csak a választópolgár jelenlétében pecsételheti le a bizottság egyik tagja.
A bizottság egyik tagja a két országgyűlési szavazólapot és a kék szegélyű népszavazási szavazólapot a hivatalos bélyegzővel lepecsételi a lap bal felső sarkában, és egy borítékkal együtt átadja a választópolgárnak.
A szavazatok ellenőrzésekor a szavazatszámláló bizottság nem veheti figyelembe azokat a szavazólapokat, amelyeken nem szerepel pecsét. Ezek nem jelennek meg a jegyzőkönyvben érvénytelen szavazatokként, egyszerűen úgy tekintenek rájuk, mint amelyeket nem dobtak be az urnába, hanem hazavittek a választók.
A választás összes többi fontos szabályát ebben a cikkünkben gyűjtöttük össze.