Fekete László, a világ legerősebb embere is szerepel a Mi Hazánk Mozgalom listáján, a sportemberrel a párt eredményváróján beszélgettünk.
Mi késztette arra, hogy a sport világából „átugorjon” a politika világába?
Az, hogy én a sportban is betegesen képviseltem a tisztaságot és a becsületet. És szeretném, ha a parlamentben is jelen lenne ez a szellemiség.
És ezt a Mi Hazánk Mozgalom képviselné?
Is. A Mi Hazánknak minél nagyobb százalékban ott kell lennie az országgyűlésben, mert amit mi szeretnénk, az a legtökéletesebb a magyar embereknek.
Reménykedik abban, hogy ön is képviselő lesz?
Ez nem elsődleges. Nem elsődleges cél, hogy én bejussak, az a lényeg, hogy a Mi Hazánk Mozgalom bejusson, és ott majd ciklusról ciklusra megerősödve képviselje ezt az eszmeiséget. Aztán majd lehet, hogy később utánuk megyek... Nincs választókörzetem, listás jelölt vagyok. Nagy munka volt járni az országot, lakossági fórumról lakossági fórumra. Volt teendő!
Ki tudta használni a népszerűségét?
Így van, és ahová mentem, ott nagyon nagy szeretettel és tisztelettel fogadtak az emberek. Ez jóleső érzés volt. Látszott, hogy az emberek tisztelik azt, amit elértem, és ahogyan elértem, mert a világon egyedül teljesítménynövelő szerek nélkül lettem kilencszeres világbajnok, és tizennyolc éve nem tudják megdönteni a világrekordomat kőgolyóemelésben. Ez magáért beszél, és az emberektől nagyon nagy szeretetet és tiszteletet kapok, bármerre is járok az országban.
A 18:30-as adatok alapján a jogosultak 67,80 százaléka adta le szavazatát, ez 5 216 424 főt jelent. 2018-ban 18:30-kor 68,13 százalékot, 2014-ben 60,08 százalékot mutatott a részvétel.
Nyolcvanhat külképviseleten már befejeződött a szavazás – közölte a Nemzeti Választási Iroda este.
Az NVI szerint 86 országban fejeződött be a voksolás, ezekben 15 548 választópolgár regisztrált a szavazásra. Az országgyűlési képviselők választásán 8303 választópolgár adta le a szavazatát (53,4 százalék), a népszavazáson pedig 8196-an szavaztak (52,7 százalék) ezeken a külképviseleteken.
Bezárták az urnákat, 19 órakor hivatalosan is véget értek a 2022-es országgyűlési választások, valamint a vele egy időben tartott népszavazás is. Az eredményekre még várni kell.
Ebben a cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat. Maradjanak velünk!
Düsseldorfban élő olvasónk küldött fotót a délutáni napsütésben sorbanálló, szavazásra váró magyarokról.
Az Index az Egységben Magyarországért ellenzéki összefogás eredményváróján is jelen van, ezt a rendezvényt a Városligeti Műjégpályán tartják. Helyszíni riporterünk, Havadi-Nagy Zsálya elsőként Hadházy Ákos független országgyűlési képviselőt, Budapest 8-as számú egyéni választókerületének ellenzéki jelöltjét kérdezte a választási csalásokról.
A politikus elmondta: a levélszavazatok ügye és a szokásos trükközések, mint például a buszoztatás vagy a lefizetés eltörpül amellett, hogy milyen körülmények között kellett az ellenzéki összefogásnak kampányolnia.
„A magyar ellenzék öt percet kapott a közmédiában az elmúlt négy évben, nyilván ezzel már eleve nem lehet tiszta a választás. Szintén beszédes, hogy tíz kormánypárti plakátra jut egy ellenzéki, ami már önmagában is visszaélés. Ezzel együtt azt a döntést hoztuk, hogy részt veszünk a választáson, hiszen így is van lehetőség arra, hogy legyőzzük a kormányt” – mondta Hadházy Ákos.
Az Egységben Magyarországért hatpárti ellenzéki szövetség 19 462 főt delegált a szavazatszámláló bizottságokba, a Fidesz–KDNP 17 672-t. A Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak 2144, a Mi Hazánk Mozgalomnak 888, a Normális Élet Pártjának 42, a Megoldás Mozgalomnak 4 delegáltja van.
A Fidesznek 2018-ban ennél kevesebb, 15 784 delegáltja volt, a második legtöbb számlálóval akkor a Jobbik rendelkezett, ami 7834 főt jelentett.
Szavaztak az Ausztriában élő magyarok is, sokan mentek el a bécsi magyar nagykövetségre.
Több rendőr is megjelent a Magyar Kétfarkú Kutya Párt eredményvárójának helyszínén, ahol, nagyon úgy fest, „le kell bontani a kutyát”. Ugyanis a felfújható kétfarkú kutya nagyon rossz helyen, túl közel volt egy szavazókörhöz. Az Indexnek az MKKP pártigazgatója is megerősítette, hogy ez a helyzet, a kutyát este 7 után fújhatják vissza.
Az Index helyszíni tudósítója szerint egyébként nem zárta el a járdát, senkit nem zavart a felfújt kutya a Dohány utca és a Síp utca sarkán, de a szabály, az szabály, a kutyának 7-ig mennie kell.
A Fidesz–KDNP 2014 óta a Bálnában tartja választási eredményváró rendezvényét. A hagyománnyal ezúttal sem szakítottak, a Duna-parti helyszínen már az Index tudósítója is jelen van.
Domszky László legfrissebb élő bejelentkezésében elmondta: egyelőre csak újságírók vannak az épületben, a politikusok és más vendégek csak később érkeznek, de Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár már szintén a helyszínen van. 19 órakor vagy ő, vagy Semjén Zsolt, vagy Gulyás Gergely fog sajtótájékoztatót tartani. Az Indexen folyamatosan követjük a választási eseményeket, erről szóló cikkeinket itt találja.
Budapesten 17 óráig a jogosultak 66,82 százaléka (856 416 választó) járult az urnákhoz. Ezt azt jelenti, hogy a fővárosban magasabb a részvétel, mint az országos 62,92 százalék.
Budapesten belül a 3-as számú választókerületben a legmagasabb a részvétel, 72,24 százalék, itt csap össze Fürjes Balázs és Hajnal Miklós.
A részvételi adatok megoszlása a budapesti egyéni választókerületekben a következő volt:
17 óráig a szavazásra jogosultak 62,92 százaléka adta le voksát. A megyei bontást Vas megye vezeti 67,09 százalékos részvétellel, az utolsó helyen Borsod-Abaúj-Zemplén megye áll 57,51 százalékkal.
A részvételi adatok megoszlása megyénként a következő volt:
Kovács Gergely szerint a szavazás a demokrácia legnagyobb sikere. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt elnöke az után beszélt, hogy leadta voksát vasárnap délután Budapesten.
Kovács Gergely azt mondta: fontos, hogy mindenki elmenjen szavazni, aki a Magyar Kétfarkú Kutya Pártra (MKKP) szavaz,
a többieknek annyira nem fontos szerintem, hogy elmenjenek.
Közölte: végeztek egy „reprezentatív egyfős közvélemény-kutatást”, ahol az MKKP száz százalékon áll, úgyhogy nyugodtan várják az esti eredményeket.
„Alaposan átvizsgáltuk a közvélemény-kutatásokat, és teljesen egyértelmű az eredmény, hogy vagy bejutunk a parlamentbe, vagy nem” – jelentette ki a párt elnöke.
Kovács Gergely megjegyezte: egyébként a választás legnagyobb tétje az, hogy „megtámadja-e a ganümédészi galaktokolonialista párt a Földet”.
„Amennyiben nyerünk, akkor nem fogják” – tette hozzá.
A névjegyzék aláírását követően és a szavazólapok átvétele után erősen elkezdett vérezni egy választópolgár jobb keze Győr-Moson-Sopron megye 4. számú országgyűlési egyéni választókerületében.
A Nemzeti Választási iroda honlapján szereplő információk alapján a választópolgár már eleve a kórházból érkezett a szavazóhelyiségbe, egészségügyi ellátásra azért volt szüksége, mert megharapta egy kutya. Mivel vérző keze miatt szavazni nem tudott, ismét elment a kórházba, ahol a kezét újból lekezelték, majd a szavazáshoz is visszatérhetett.
Az összevérzett helyiséget kitakarították, lefertőtlenítették.
Tolna megye 2. számú országgyűlési egyéni választókerületében a szavazatszámláló bizottság tagja jelezte, hogy rosszul érezi magát, szédült, verejtékezett, sápadt – olvasható a Nemzeti Választási Iroda rendkívüli eseményeket gyűjtő listáján.
A szavazást felfüggesztették, és értesítették a mentőket. A szavazatszámlálót tesztelték, és az eredmény Covid-pozitív lett, így az érintett a mentősökkel együtt elhagyta a szavazóhelyiséget. A szavazóhelységben teljes fertőtlenítés, szellőztetés történt, majd a szavazást 13 óra 20-kor folytatták.
17 óráig a választásra jogosultak 62,92 százaléka adta le szavazatát, eddig összesen 4 840 928 fő voksolt. Négy évvel ezelőtt 63,21 százalék volt a 17 órás részvételi adat, míg 2014-ben jóval alacsonyabb, 54,42 százalék.
Kecskemétről jelentkezett be Márki-Zay Péter a Facebook-oldalán, az ellenzéki miniszterelnök-jelölt azt mondta, „kiváló híreik” vannak, úgy látják, hogy a négy évvel ezelőtti magas részvételi arányokat sikerül elérni.
Még egy icipici van, tessék belehúzni. Budapest is, úgy látszik, kezd éledezni, ami nagyon jó, ott sincs lemaradás. Azt látjuk, hogy a Fidesznek a szavazói, legalábbis azoknak egy része esetleg, talán, hátha nem megy el, mert látunk ilyen tendenciát is
– fogalmazott Márki-Zay Péter. Hangsúlyozta: aki még nem ment el szavazni, menjen el, és akiket csak ismer, szintén vigye magával.
A meccset a második félidőben lehet megnyerni, és bizony higgyék el nekem, 2026 sokkal messzebb van, mint a szavazófülke
– jelentette ki az ellenzéki miniszterelnök-jelölt.
Egy másik videón Karácsony Gergely jelentkezett be Márki-Zay Péter közösségi oldalán, a főpolgármester arról számolt be, hogy éppen a békásmegyeri piacra megy Szabó Tímeához és Tordai Bencéhez, hogy még ott az utolsó körben mozgósítsák a budapestieket.
A részvétel itt is elmarad a négy évvel ezelőttitől, úgyhogy még egy kicsit fel kell tornáznunk
– mondta Karácsony Gergely.
A kormányfő Facebook-oldalára felkerült egy videó, amelyen ő is telefonon keresi meg a választókat, hogy menjenek el szavazni.
Csókolom, azért hívom Önt, mert a mai napon választások lesznek. És szeretném Önt emlékeztetni arra, hogy nagyon fontos lenne, hogy Ön is elmenjen. És számíthatunk-e az Ön szavazatára?
– tette fel a kérdést Orbán Viktor. Az is megkérdezte a felhívott választótól:
Van-e valami, amit a lelkemre akar kötni esetleg?
A Tiszta szavazás program önkéntes civil megfigyelőjétől érkezett egy videó, amin a Borsod megye 6. választókerületi Ongán beszélgetnek helyiek arról, hogy 10 ezer forintot fizetnek a szavazatokért – derül ki a Tiszta szavazás civil kezdeményezés Facebook-oldalára feltett videóból.
A videó a művelődési ház közelében lévő kisboltnál készült, a helyiek bevett gyakorlatként beszéltek a szavazatvásárlásról.
A videón azt hallani, hogy 10 ezer forintot adnak egy szavazatért. A pénzt akkor kapja meg a választó, ha telefonos fotóval bizonyítja, hogy az elvárt helyre húzta az ikszet.
A Tiszta szavazás koalíciót alkotó Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogászai kifogást adtak be a választási bizottsághoz a választás rendjéről szóló törvény megsértéséről.
Lukács László György, az Egységben Magyarországért Jász-Nagykun-Szolnok megye 3-as számú egyéni választókerületének országgyűlési képviselőjelöltje az ellenzéki eredményvárón arra hívta fel a figyelmünket, hogy Karcagon – az ő megfogalmazása szerint – valaki rátámadt az egyik szavazóköri delegáltra.
Kisbusszal hordják szavazni a választópolgárokat, ami nem jogellenes, de egy sárga kisbuszból folyamatosan jegyzetelik, hogy ki jött választani
– vázolta a történteket az Indexnek a politikus, hozzátéve: ezt egy szavazóköri delegált észlelte, videót is készített, amikor a sárga kisbuszból kiszállt férfi azzal fenyegette, hogy kirúgja a kezéből a telefont. A képviselőjelölt úgy tudja, hogy a delegált feljelentést tett.
Sorban állás közben összeesett egy idős férfi Nagykanizsán az egyik szavazókörben; a katasztrófavédelem munkatársai és a mentők a helyszínen újraélesztették, később pedig kórházba szállították – közölte a Nemzeti Választási Iroda a honlapján.
A szavazóhelyiségben tartózkodott egy orvos is, aki azonnal megtette a szükséges lépéseket. Az eset miatt 10 óra 50 perctől 11 óra 45 percig felfüggesztették a helyiségben a szavazást, a választópolgárok kint várakoztak.
A mentők intézkedésének befejezéséig a bizottság tagjai a szavazóhelyiségben voltak, és mivel az urnák és a szavazással kapcsolatos minden irat a voksolás újraindulásáig a szemük előtt volt, azokat nem kellett zárolni.
A választási eljárásról szóló törvénybe ütközik, ha a szavazókat busszal szállítják a szavazóhelyiséghez. A szabályozás a 9 fős vagy annál nagyobb járművek esetében tiltja a szállítást, illetve tiltja a szállítás szervezését, a többszöri fordulást – figyelmeztet közleményben a Tiszta szavazás program.
Őrszemük a kora délelőtti órákban készített felvételt többek közt a Baranya megyei Helesfán, a videón látható kisbusz legalább kétszer fordult, és 9, illetve 10 főt szállított a szavazókör közelébe. A Tiszta szavazás választási kifogást fog tenni.
A Mi Hazánk szintén közleményben számolt be hasonló csalásról, szerintük a buszos szállítás különösen Északkelet-Magyarországra jellemző.
„Országszerte tömegesen, szervezetten szállítják a cigányokat szavazni, ezért a Mi Hazánk Mozgalom kifogást nyújt be több választási bizottsághoz, és feljelentést tesz választás rendje elleni bűncselekmény miatt” – írta a párt.
Az önkormányzat, a tanyagondnoki szolgálat és a helyi választási bizottság sértette meg a választási eljárási törvényt Hortobágyon – az esetről a Tiszta szavazás civil kezdeményezés számolt be.
Tanyajárat néven menetrendszerű buszjáratot hirdetett meg a Hortobágyi Önkormányzat a választás napjára, hogy ezzel szállítson szavazókat a választás napján. A Hajdú-Bihar megyei 5. számú választókerületi választási bizottságnál tett kifogás után szombaton eltiltották ettől az önkormányzatot, de vasárnap reggel a Tiszta szavazás program helyi őrszemei mégis választók szállításáról tettek bejelentést.
Helyi beszámoló szerint öten szálltak ki a Hortobágyi Önkormányzat „Daróczi Ignác-terv” feliratú bordó kisbuszából vasárnap reggel a Hortobágy 1-es számú szavazókörnél. Szavazás után a busz felvette és elvitte az utasokat. Menetrend szerint a busznak negyed 10 körül kellett volna megérkeznie Hortobágy 2-es számú szavazóköréhez, de ez végül nem történt meg.
A választókerületi választási bizottság szombati határozatában kimondta, hogy a Hortobágyi Önkormányzat, a tanyagondnoki szolgálat és a helyi választási bizottság megsértette a választási eljárási törvényt. Felszólításukra az önkormányzat levette honlapjáról a buszjáratról szóló felhívást.
A fővárosban az országos átlagnál (52,75 százalék) többen szavaztak délután 15 óráig: a budapestiek 56,44 százaléka leadta voksát. Továbbra is a 3. számú választókerület (Hegyvidék központtal) a legaktívabb.
Budapest 1. számú országos egyéni választókerület: 55,67 százalék (32 533 fő)
Budapest 2. OEVK: 59,47 százalék (41 219)
Budapest 3. OEVK: 61,03 százalék (38 283)
Budapest 4. OEVK: 59,88 százalék (42 122)
Budapest 5. OEVK: 51,71 százalék (30 817)
Budapest 6. OEVK: 50,01 százalék (36 530)
Budapest 7. OEVK: 54,65 százalék (44 041)
Budapest 8. OEVK: 53,13 százalék (40 686)
Budapest 9. OEVK: 54,36 százalék (40 319)
Budapest 10. OEVK: 59,46 százalék (42 248)
Budapest 11. OEVK: 54,87 százalék (41 126)
Budapest 12. OEVK: 56,41 százalék (40 401)
Budapest 13. OEVK: 60,53 százalék (41 416)
Budapest 14. OEVK: 59,70 százalék (43 984)
Budapest 15. OEVK: 55,86 százalék (43 533)
Budapest 16. OEVK: 54,90 százalék (37 895)
Budapest 17. OEVK: 57,21 százalék (42 664)
Budapest 18. OEVK: 57,70 százalék (43 637)
Olvasónk küldött képet Berlinből, ahol kora délután még meglehetősen hosszú sorokban várakoztak a kinti magyarok, hogy leadhassák voksukat. Mint írta:
Vélhetően nem könnyítette a berlini szavazást, hogy éppen ma tartották a félmaratont is a német fővárosban, és az útvonal egy része pont a követség épülete előtti útszakaszra lett kijelölve. Én kora reggel szavaztam, de többektől hallottam, hogy a szurkolókon és a futókon sem volt egyszerű átjutni.
„Azokon a településeken jelentősen nőnie kellene a részvételnek, ahol az ellenzéki többség a jellemzőbb, ahhoz, hogy kiélezett küzdelem legyen a végére” – jelezte Facebook-oldalán a Választási földrajz. Kiemelték: így sem valószínű a kormánypárti kétharmad, de egy 110 és 120 mandátum közötti Fidesz-győzelem annál inkább.
A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint 15 óráig a választásra jogosultak több mint fele leadta voksát. Egészen pontosan 52,75 százaléka a választásra jogosult lakosságnak, ami 4 058 746 főt jelent.
Négy évvel ezelőtt ilyenkor 53,64 százalék volt a részvételi arány, tehát egyre inkább közelítenek az adatok a 2018-asokhoz. 2014-ben 45,02 százalék volt az arány, 2010-ben pedig 46,78 százalék.
Megyénkénti bontásban az alábbiak szerint alakult a részvétel 13 óráig:
Bács-Kiskun megye: 39,54 százalék (160 460 fő)
Baranya megye: 37,19 százalék (109 536)
Békés megye: 40,55 százalék (109 935)
Borsod-Abaúj-Zemplén megye: 36,36 százalék (183 608)
Csongrád-Csanád megye: 40,82 százalék (130 929)
Fejér megye: 41,31 százalék (139 453)
Győr-Moson-Sopron megye: 40,59 százalék (145 617)
Hajdú-Bihar megye: 37,86 százalék (158 429)
Heves megye: 41,03 százalék (96 421)
Jász-Nagykun-Szolnok megye: 39,39 százalék (115 200)
Komárom-Esztergom megye: 39,37 százalék (94 893)
Nógrád megye: 38,03 százalék (57 717)
Pest megye: 42,20 százalék (436 471)
Somogy megye: 38,54 százalék (93 885)
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: 35,26 százalék (152 315)
Tolna megye: 38,8 százalék (67 688)
Vas megye: 40,16 százalék (80 821)
Veszprém megye: 40,33 százalék (111 703)
Zala megye: 39,42 százalék (85 672)
Csaknem 61 ezren szavaznának a fővárosban átjelentkezéssel, ez harminc százalékkal kevesebb, mint négy évvel ezelőtt. A XI. kerület erre kijelölt szavazókörében várják a legtöbb átjelentkezőt, 6137 ilyen voksolót.
A Gazdagrét-Csíkihegyek Általános Iskolában kialakított, 115. számú szavazókörnél például ekkora sort kell kivárniuk az átjelentkező szavazóknak:
Mint megírtuk, a 158 ezer átjelentkezett választó zöld borítékot kap, amelyet lezárva kell az urnába dobni. A borítékok hétfőn a Nemzeti Választási Irodába kerülnek, ahol azokat szétválogatják a 106 egyéni választókerület szerint. A voksok ezután jutnak el a cél-választókerület kijelölt szavazatszámláló bizottságához.