Oké, lesz még kismillió izgalmas párharc, de most önkényesen ezt választjuk, elvégre
Már Paul Ryan is gratulált a demokratáknak, miután biztosan eldőlt, hogy övék lesz a képviselőház, ugyanakkor megjegyezte, az épp hatalmon lévő pártnak mindig nehéz dolga van az első félidős választáson.
A kemény részt azonban Donald Trump politikájának tartogatta: "Nincs szükség választásra ahhoz, hogy belássuk, megosztott nemzet lettünk, és megosztottuk Washingtont is. Azon kell dolgoznunk ennek a kormánynak és ennek az országnak a tagjaként, hogy újra közös nevezőt találjunk ennek a képviselőháznak a sikereire alapozva" - mondta.
Az éjszaka érkeztek olyan hírek, hogy Donald Trump ki van akadva Ryanre, mert nem értett egyet a migrációs politikájával, de főleg azért, mert a vártnál gyengébb eredményeket ért el.
Ryan már korábban jelezte, hogy nem indul újra.
Az egyik legnagyobb figyelem a délkeleti Georgia állam kormányzói posztjáért folyó versenyre összpontosul. Egyfelől azért, mert az állam jelenlegi kormányzója, a republikánus Brian Kemp a szavazói regisztrációs szabályok módosításával próbálta meg bebiztosítani győzelmét, és a választást megelőző húzásai nagy felháborodást keltettek. Ellenfele, Stacey Abrams ráadásul történelmi tettre készült, megválasztása esetén ő lett volna az Egyesült Államok első fekete női kormányzója (a több mint 10 milliós államban a feketék aránya 30 százalék felett van).
Csakhogy a feltételes mód nem véletlen, ugyanis 99 százalékos feldolgozottságnál Kemp kevesebb, mint 100 ezer szavazattal, néhány százalékponttal vezet Abrams előtt, azonban ha nem éri el az 50 százalékos szavazatarányt, akkor az állam törvényei értelmében második fordulóra kerül sor. Kemp szerint "a számok a mi oldalunkon állnak", Abrams viszont gyújtó hangú beszédben jelentette be, addig nem ismeri el vereségét, amíg "minden egyes szavazatot meg nem számoltak".
A demokraták közben hivatalosan is elérték a képviselőházi többséghez szükséges 218 képviselői helyet, a republikánusoknak most 198 van. Még 19 körzetben nem dőlt el az eredmény, azokon múlik, hogy mekkora többségük lesz pontosan a demokratáknak.
115, az amerikai félidős választásokba összehangoltan beavatkozni próbáló Facebook- és Instagram-oldalt tett elérhetetlenné mark Zuckerberg birodalma hétfőn. A Facebook azóta tett újabb bejelentése szerint az oldalak a jelek szerint orosz kötődésűek,. Ugyanaz a moszkvai hátterű Internet Research Agency (IRA) állhat mögöttük, mint Trump megválasztásakor.
A CNN előrejelzése szerint Jacky Rosen demokrata képviselő nyeri a szenátori választást Nevadában, ahol így kiüti a hivatalban lévő republikánus Dean Hellert. Ezzel a republikánusok által elhódított négy állam mellé a demokraták is megszereztek egyet.
Arizona sem dőlt még el, de ott várhatóan nem is lesz még szerdán meg a végeredmény.
Bár San Diego és New York között csaknem 4000 kilométeres a távolság, a kaliforniai Duncan Huntert és a New York-i Chris Collinst mégis sokminden összeköti:
Duncan Hunter ellen évek óta zajlik nyomozás, augusztusban azonban az FBI egy összesen 250 ezer dollárt (majdnem 70 millió forintot) kitevő, 60 kifogásolható tételből álló listával kopogtatott be hozzá. Hunter ugyanis kampányköltségként számolt el a Grincs színházi előadására vett jegyeit, veteránoknak szánt ajándékként a vásárolt golflabdákat és 5000 dollárt költött az adófizetők pénzéből költött gyorséttermi kajára.
Collins nem a közpénzekkel élt vissza, őt 13 rendbeli csalással vádolják a hatóságok, köztük bennfentes kereskedéssel és számos befektető szándékos megtévesztésével.
Az 1906-ban meghalt Susan B. Anthony elképesztő munkát fejtett ki annak érdekében, hogy a nők is elnyerjék a választójogot. Évtizedeken keresztül évi 75-100 előadást tartott, és elévülhetetlen érdemeket szerzett a nemzetközi szüfrazsett-mozgalom támogatásában is. Már nem érhette meg, hogy a Kongresszus 1920. augusztus 26-án a XIX. alkotmánykiegészítéssel alaptörvényben rögzítette azt, hogy "senkitől nem lehet neme alapján megtagadni a választás jogát".
Susan B. Anthony rochesteri temetőben található sírja mára afféle politikai zarándokhellyé vált, és a női jelöltek soha nem látott előretörését hozó 2018-as félidős választás során tucatjával ragasztották fel a nők a "Szavaztam" feliratú matricákat a sírkövére.
Bill Nelson demokrata szenátor is elismerte vereségét Floridában, egy százalékon belül kapott ki az eddigi kormányzó Rick Scottól. Ezzel négy demokrata szenátori széket is megszereztek már a republikánusok.
"Nektek köszönhetően hatalmas sikert arattunk. Nektek köszönhetően holnap új időszak kezdődik Amerikában. Jegyezzétek meg, hogy milyen érzés. Jegyezzétek meg, hogy milyen érzés képesnek lenni a győzelemre" - mondta a demokraták leendő kongresszusi házelnöke a demokratáknak tartott győzelmi beszédében.
Pelosi ezt követően a kampányban visszatérő témákról mondott pár szót: említette az infrastrukturális projekteket, a gyógyszerárak csökkentését és az egészségügyi reformot, és megemlítette, hogy mostantól Trump hatalmát komolyabb fékek és ellensúlyok korlátozzák, mire a közönség ovációban tört ki. (Guardian)
Nancy Pelosi, a Képviselőház demokrata frakcióvezetője - és leendő házelnök - még a választási eredmények beérkezése előtt szögezte le a CBS-nek adott interjújában, hogy "a választók békét akarnak", és csakis akkor indítják meg a Donald Trump elmozdítására irányuló - a demokraták egy jelentős kisebbsége által követelt - eljárást (az impeachment-et), ha azt a Mueller-vizsgálat megállapításai indokolttá teszik, és a republikánus frakció is támogatja. A Trump elleni impeachment esélyeit és kockázatait latolgatva egyébként korábban is arra tippeltem, hogy a demokrata pártvezetés számára az a leglogikusabb út, hogy a 2020-as elnökválasztásig tartózkodik az igen megosztó (és szenátusi abszolút többségében eleve elvetélt) eljárástól, inkább azt igyekszik biztosítani - például a Képviselőházban indított vizsgálatok segítségével -, hogy Trump támogatottsága tartósan alacsonyan maradjon.
Mississippiben speciális szabályok alapján 50 százalék plusz egy szavazatot kellett volna szerezni a győzelemhez. Miután egyik jelölt sem ért el ennyit, november 27-én második fordulót tartanak az esélyesebb republikánus Cindy Hyde-Smith és a demokrata Mike Espy között.
Beszédet ugyan nem mond az elnök, de Twitteren szűkszavúan kommentálta a republikánusok szempontjából a legnagyobb jóindulattal is csak felemásnak mondható eredményt.
Egyelőre, a CNN szerint.
Szoros volt, de Ron Desantis nyerte a floridai kormányzóválasztást. A demokrata Andrew Gillum elismerte a vereségét.
A szenátusi küzdelemben még nem hirdettek győztest, de ott is Rick Scott eddigi republikánus kormányzó vezet Bill Nelson eddigi demokrata szenátor ellen.
A demokrata Deb Haaland az, aki Új-Mexikóban nyert.
Most már csak az a kérdés, hogy mekkora többségük lesz. A többséghez 23 plusz képviselőre volt szükségük, a CNN szerint végül 35-45 képviselő között is végezhetnek.
A demokraták színeiben J.B. Pritzker kiütötte Bruce Rauner republikánus kormányzót Illinois-ban. Pritzker a Hyatt hotellánc milliárdos örököse, és arról is nevezetessé vált, hogy több mint 170 millió dollárt égetett el a saját pénzéből a kampányban. Az egyébként szintén multimilliomos Rauner is több tízmillió dollárt fordított a kampányára.
A demokrata Jared Polis nyerte a coloradói kormányzóválasztást.
A demokrata színekben indult Colin Allred a texasi harminckettes körzetben nyert Pete Sessionsszel szemben, ami eddig a republikánusoké volt.
A korábbi amerikaifutball-védő a Baylor egyetemről került be a Tennesse Titans keretébe, és bár nem lett meghatározó játékos, de négy évet lehúzott a ligában. A futballkarrier után jogi diplomát szerzett, majd 2017 áprilisában jelentette be, hogy indulni fog a félidős választáson.
Várhatóan egy másik egykori NFL-játékos, Anthony Gonzalez is bekerül majd a képviselőházba, ő az ohiói 16-os körzetben fog nyerni az előrejelzések szerint.
A CNN szerint Kevin Cramer legyőzi majd Heidi Heitkamp demokrata szenátort Észak-Dakotában, ezzel újabb államot szereztek meg a demokratáktól a republikánusok. Ez volt a legkevésbé tartható állam a demokratáknak, 2012-ben csak 1 százalékkal nyerte meg Heitkamp.
Ha a képviselőházban többségbe kerülnek a demokraták, a szenátust viszont megtartják a republikánusok, akkor ahhoz hasonló helyzet áll elő, mint Obama első ciklusának közepén. Ebben az esetben a szenátus nagyon fontos fegyvertény maradhat a republikánusok kezében, de a demokraták olyan politikai döntéseket is hatékonyabban blokkolhatnak, amik a teljes republikánus többség mellett fel sem merülhettek. (Fox News, CNN)
A Politico és a FiveThirtyEight is neki adta a győzelmet, vagyis marad a texasi szenátor, de a demokrata Beto O'Rourke a vártnál is jobban megszorongatta.
Arizonában nagyon szoros a visszavonuló Jeff Flake republikánus szenátor székéért folyó küzdelem. 50 százalékos feldolgozottságnál a demokrata Kyrsten Sinema 49,4 százalékkal vezet a 48,4 százalékon álló Martha McSally előtt.
A Fox News mellett már a FiveThirtyEight is azt jósolja, hogy 89 százalék a valószínűsége annak, hogy a demokraták viszik a képviselőházat.
A CNN szerint is úgy fest, hogy ők lesznek többségben.
Ilhan Omar Minesottát vitte el, képviselő lesz a Kongresszusban. (Vox)
Ebben az esetben a demokraták olyan politikai döntéseket is hatékonyabban blokkolhatnak, amik a teljes republikánus többség mellett fel sem merülhettek. Az is elég valószínű, hogy számos vizsgálóbizottság felállításával is megkeseríthetnék Trump dolgát, többek között a családja pénzügyei is újra előkerülhetnének, az elnöknek pedig több belpolitikai csatározásra kellhet számítania.