A Rotterdam Ahoy Aréna a honlapján írt arról hétfőn, hogy egyelőre 88 beteget tudnak elhelyezni, de a kapacitásuk akár 680 fősre is nőhet. Az átalakított épület nemcsak koronavírusos betegek fogadására alkalmas, hanem olyan páciensekére is, akik a járvány miatt túltelített kórházakban nem jutnak ágyhoz.
A koronavírus-járvány miatt gyakorlatilag leállt a doppingellenőrzés az egész világon, de ez nem feltétlenül bátoríthatja a tiltott szerek használatára a sportolókat. Most még annyira sem érdemes doppingolni, mint máskor, és veszélyes is. A vírus és a tokiói olimpia elhalasztása a doppingellenes szervezeteket és a sportolókat is új helyzet elé állította.
Japán sajtóértesülések szerint a szervezőbizottság vezető testületének hétfői ülése után arról állapodott meg egymással a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, Tokió városa és a japán kormány, hogy július 23-án kezdődik és augusztus 8-ig tart majd 2021-ben az olimpia
A játékokra eredetileg idén július 24. és augusztus 9. között került volna sor, de a koronavírus-járvány miatt múlt kedden a jövő évre halasztották. Az elnevezése továbbra is Tokió 2020 lesz.
Az Egyesült Államokban van jelenleg a legtöbb, mintegy 142 793 igazolt fertőzött, ezt követi Olaszország a vasárnapi adatokkal (97 689), a harmadik helyen azonban már nem Kína, hanem Spanyolország van. A Worldometer.com adatai szerint a 46,6 milliós lakosú országban hétfőre 5085 fővel többnél mutatták már ki az új típusú koronavírus-fertőzést, így jelenleg 85 195 igazolt megbetegedés van az országban. Spanyolországban eddig 7340-en haltak meg a betegségben, vasárnapról hétfőre 537-en. Kínában ezzel szemben 81 470 igazolt fertőzöttről tudni, ott az új esetek száma is erősen visszaesett: mindössze 31 új megbetegedést regisztráltak vasárnapról hétfőre.
A 24.hu információi szerint egyetlen lakó sem hagyhatja el a szobáját április 6-ig az érdi Betegápoló Irgalmasrend Szent József Otthonban, a pénteken elrendelt karantén mintegy 90 főt érint. A lap úgy tudja, azért volt szükség az intézkedésre, mert az otthonban egy főnél igazoltan kimutatták a koronavírus-fertőzést. Megkeresték az intézmény vezetőjét, Kövér Máriát, aki csak annyit mondott, hogy a lakók és a munkatársak tesztelése folyamatban van. A polgármester, Csőzik László azonban megerősítette a 24.hu értesüléseit a karanténról. Azt mondta, a járási tisztifőorvos, Katona Ildikó a hivatalt is értesítette a karantén elrendeléséről.
Minden rosszban van valami jó. A koronaválságban például az, hogy aki most nyer, az nagyot nyer. Matolcsy György ilyesmikről írt a blogján.
A maszkviselés kérdése az elmúlt napokban központi téma lett a magyar közbeszédben, teljesen megosztotta nemcsak a társadalmat, de a szakembereket is. Ha valaki kilép az utcára, vagy azért kap rosszalló pillantásokat, mert nincs rajta maszk, vagy azért, mert maszkot hord, és így nem jut elég az egészségügyi dolgozóknak. Hogy kinek van igaza? Tulajdonképpen mindkét oldalnak. A maszkmegszégyenítés (amikor az is baj ha van maszk, és az is baj, ha nincs) új társadalmi jelenség, nemcsak nálunk, hanem szinte az egész világon.
Az összegyűlt hárommillió dollárból az egészségügyi dolgozókat szeretnék segíteni gyermekeik gondozásában, az idősebbek étkeztetését tervezik megoldani, és a rászorulókat segítenék abban, hogy ételhez jussanak és tudják fizetni számláikat.
Az euróövezetben 1985 óta mérik a gazdasági bizalmat, azóta nem volt akkora zuhanás, mint múlt hónapban. Magyarországon is jelentősen romlottak a gazdasági kilátások a járvány miatt.
A Liverpool már 30 éve nem nyert angol bajnoki címet, idén azonban minden korábbinál közelebb kerültek ahhoz, hogy megszakítsák ezt a sorozatot. Mindössze hat pontra voltak attól, hogy matematikailag is ők legyenek a bajnokok, ám ekkor a koronavírus-járvány miatt félbeszakadt a bajnokság, és senki sem tudja, hogy mikor folytatódhat a szezon. Az is elképzelhető, hogy az idén nem hirdetnek bajnokot, de a Manchester City játékosa, Ilkay Gündogan szerint ez nem lenne igazságos, és ő ekkor is a Liverpoolnak adná a bajnoki címet.
A kanadai Richard Pound szerint sem a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), sem Thomas Bach NOB-elnök nem hibázott, amikor március 24-éig kivártak a tokiói olimpia elhalasztásával.
Jogi személyként akár 20 ezer eurós (kb. 7,1 millió forint) büntetést is kiszabhatnak arra a galgóci esperesre, aki szombaton este szentáldozást tartott egy római katolikus templomban. Az épületben mintegy negyven ember gyűlt össze, és noha a felvételek szerint a pap szájmaszkot viselt, az érkezők nem tartották a kétméteres távolságot. A legnagyobb probléma azonban nem ez, hanem az, hogy tömeg gyűlt össze: Szlovákiában ugyanis tömegrendezvényeket, így szentmiséket is tilos tartani a fertőzés terjedésének veszélye miatt. A szlovák Közbeszerzési Hivatal elnöke is megfertőződött a betegséggel.
Donald Trump elnök vasárnapi bejelentése szerint újabb harminc napra meghosszabbítják a jelenleg érvényben lévő, laza karanténnak is nevezett social distancing, avagy társas érintkezés mellőzésére vonatkozó intézkedéseket, amiket itthon "maradj otthon" kampányként szoktunk emlegetni. Trump két héttel ezelőtt a mai napot tűzte ki arra, hogy a korlátozást feloldják, és a húsvét hétfőt (április 11.) nevezte meg a gazdaság újraindításának napjaként.
"Hogyan éljék túl lelkileg a dolgozók a krízishelyzetet?" címmel felhívást tett közzé vasárnap a Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum (PÉF). Az 1999-ben alakult nonprofit közhasznú szövetség arra szeretné felhívni a társadalom figyelmét, hogy a jelenlegi járványügyi veszélyhelyzetben a legnagyobb teher leginkább az egészségügyben és a szociális szférában dolgozókra nehezedik, és gyakran maguknak a segítőknek is segítségre lehet szükségük.
Szinte egyáltalán nem fogad új betegeket az észak-németországi Wolfsburg kórháza, számos kollégája ugyanis megfertőződött koronavírussal, közölte a kórház szóvivője. A CNN azt írja, hogy a Klinikum Wolfsburg kizárólag sürgősségi gyermekellátás és szülés céljából fogad betegeket, rajtuk kívül mindenkit átirínyítanak a környék egyéb kórházaiba. A látogatást is leszabályozták: egyedül a szüléseknél lehet jelen segítő, más esetben nem léphetnek be látogatók a kórházba. A betegeket most úgy szeretnék szétosztani a kórházban, hogy minden kórteremben mindössze egy beteg tartózkodjon.
Az énekes március 22-én jelentette be, hogy pozitív lett a koronavírustesztje, ráadásul a tünetek is jelentkeztek nála, láza van és köhög. A vírus miatt később komplikációk léptek fel, ekkor került kórházba.
Amíg a járvány miatt nem rendeznek valódi MotoGP-futamokat, addig néhány motorversenyző az e-sportban próbálja ki magát. Így tesznek a spanyol Märquez testvérek is. Az első online versenyt a hatszoros világbajnok Marc Márquez öccse, Álex nyerte meg.
A zenész 69 évesen halt meg New Yorkban vasárnap, miután elkapta a koronavírust. Alan Merrill a The Arrows zenekar tagja volt, ő írta az együttes I love Rock 'n Roll című, 1975-ös slágerét is.
A Kínában edzősködő Stephon Marbury az ottani kapcsolatait megmozgatva, jutányos áron szállíttatna N95-ös maszkokat a New York-i kórházak dolgozóinak, azonban nem olyan egyszerű ezt megszervezni.
Az RTL Klub bő egy hete lehozta: koronavírussal fertőződött meg egy szegedi orvos, aki korábban Ausztriában síelt, ám karantén helyett bement dolgozni, és operált is. A Szegedi Tudományegyetem rektora, Rovó László később közleményt adott ki a riportra reagálva, ebben azt írta, Dél-Tirolban járt, ami nem volt veszélyeztetett terület, emiatt nem vonult karanténba. A 24.hu egy kereséssel ráakadt a közlemény egy másik verziójára, amiben ennél pontosabb információ is található: ebben az áll, hogy Dél-Tirolban, Sölden mellett volt síelni.
Tovább zuhan a világpiaci olajár, így tovább zuhan a magyar benzin ára is.
A washingtoni George Washington Egyetem (GWU) kórháza kiadott egy videót, amiből kiderül, hogy miért is nagyon veszélyes az a fajta tüdőgyulladás, amit ez a vírus okoz.
Négy, erőszakos szexuális bűncselekményekért elítélt férfit helyeztek szabadlábra az amerikai büntetés-végrehajtási szervek, és közvetve New York állam kormányzójának utasítására. A szabadlábra helyezett elkövetők (további 46 társukkal egyetemben) a Monroe megyei seriff hivatalának fogdájában várták, hogy mi lesz a további sorsuk, ahová azért kerültek be, mert valamilyen módon megszegték feltételes szabadon bocsátásuk feltételeit.
Orbán bebetonozott hatalma címmel írt a Guardian cikket a hétfőn a magyar parlament elé kerülő koronavírus-törvényről. A cikk röviden szól arról, hogy a koronavírus miatt világszerte muszáj rendkívüli törvényi felhatalmazást adni az ország vezetőinek, majd megemlíti Angliát, ahol a múlt héten adtak új jogköröket a minisztereknek, és Franciaországot, ahol széles körű és drákóinak nevezett felhatalmazást kapott az ország vezetője, de azt kéthavonta, Angliában félévente muszáj meghosszabbítani.
A brit fapados légitársaság két hónap szünetre küldi a dolgozóit. Hogy utána mi lesz, nem tudja.
Textilszájmaszkok előállítására kérte fel az Innovációs és Technológiai Minisztérium a szükséges eszközökkel, szaktudással rendelkező szakképző intézményeit. A végzős vagy felnőttoktatásban részt vevő tanulók, ha a megfelelő gépek birtokában ezt otthoni körülmények között vállalni tudják, gyakorlatként maszkokat állíthatnak elő. A kezdeményezéshez gyakorlati oktatás keretén belül olyanok is csatlakozhatnak, akik a tömegközlekedés igénybevétele nélkül el tudnak jutni a tanműhelyekbe varrni, írja az MTI.
Hétfőtől a Szent János Kórházban is megnyitják az úgynevezett fertőző Covid osztályt, ahol a gyanús eseteket kezelik. „Olyan betegeket fogadnak majd itt, akik koronavírus-fertőzöttek, de mellette például kaptak egy agyvérzést vagy valamilyen baleset érte őket”, mondta az Indexnek Nyulasi Tibor, a kórház orvosigazgató-helyettese.
AZ OSZTÁLYT A BELGYÓGYÁSZATI OSZTÁLY TÖMBJÉBEN ALAKÍTOTTÁK KI, 55 FEKVŐHELYES ÉS 15 BETEGET TUDNAK MAJD ITT LÉLEGEZTETNI.
A fertőző osztályt nem felsőbb utasításra nyitják meg, hanem azért, hogy „a bizonytalan eseteket jobban el tudják izolálni a többi osztálytól, és gyakoroltatni lehessen az embereket, hogy az éles helyzetben már gördülékenyebb legyen az ellátás”, mondta Nyulasi. A kórházban alapesetben összesen 17 – 4 gyerek és 13 felnőtt – intenzív hely van, ez bővült most további 15 intenzív ággyal.
Ha a házelnök és a köztársasági elnök soron kívül aláírja, akkor hétfőn éjfélkor hatályba léphet a koronavírus-törvény, mondta Gulyás Gergely miniszter vasárnap este Bayer Zsolt műsorában.
„Most az a cél, hogy az Országgyűlés, ha az ellenzékre nem számíthatunk, akkor a kormánypártok képviselőinek a szavazataival fogadja el a korona-vírus törvényt a hétfői napon. Ezzel az a sajátos helyzet, ami néhány intézkedés lejárta miatt előállt, megszűnik.
Akkor a kormánynak a világos felhatalmazása megvan.
A koronavírus törvényt a múlt héten szavazták volna meg, ha összejön a parlamentben a házszabálytól való eltéréshez a négyötödös képviselői támogatás, viszont az ellenzéki pártok nem voltak hajlandóak a törvényt úgy támogatni, hogy abban nincs időkorlátja a kormányfő rendkívüli helyzetben hozott intézkedéseinek. Hatvan vagy kilencven napos határidőt szerettek volna, így a kormányfői intézkedések meghosszabbításáról kéthetenként újra kellett volna szavazni. Hogy ez milyen felhatalmazást ad Orbán Viktor miniszterelnöknek, arról vita bontakozott ki, amelynek az Index is helyet adott.
Két hét óta először csökkent az új fertőzöttek száma az előző naphoz képest. Sőt nemcsak a fertőzöttségben esett valamelyest a szám az előző naphoz képest, hanem vasárnap kevesebben is haltak meg a koronavírus miatt, mint szombaton.
Március 16-a óta exponenciálisan nőttek a fertőzöttség és a halálozási számok világszerte. Az elmúlt héten 43 ezerről 66 761-re nőtt a napi új fertőzöttség, de a szombati csúcsról vasárnap 58 819-re esett az új fertőzöttek száma.
Az egészségügyben robotoló dolgozók mellett most azokon is óriási a teher, akiknek köszönhetően az ország még működik. Patikusok, boltosok , szemétszállítók, pizzafutárok, szociális munkások, akik a határaikat feszegetik, hogy ne bénuljon meg teljesen az élet. De a bizonytalanság , a robotolás, és az az érzés, hogy soha nem lesz vége, az ő lelküket is kezdi felzabálni.