A rendszerváltás óta példátlan államosítás a színházakban
Amíg az ország Karácsony Gergely és az állam egyezkedésére, meg a Katonára és az Örkényre figyelt, az összes vidéki színház fenntartója részben az állam lett.
Amíg az ország Karácsony Gergely és az állam egyezkedésére, meg a Katonára és az Örkényre figyelt, az összes vidéki színház fenntartója részben az állam lett.
A felügyelőbizottságok tagjai közül hármat a miniszter nevezhet ki. Ilyen bizottság vizsgálódik épp a Vígszínházban.
De a Fidesz szerint nem igaz, hogy a kormány elvenné a színházakat a fővárostól, ők csak áldozatkészen eleget tesznek Karácsony segítségkérésének.
Minden szakmai egyeztetés nélkül, a koronavírus-intézkedések mellett jelent meg egy törvénymódosítás, amely az eddigi ígéreteknél is jobban kedvezne Kásleréknek.
Igazgatói utasításra csak a raktárból rendezhetik be a színpadot, és öltöztethetik a szereplőket a kultúrtörvény miatt.
A miniszter a Szabad-Tér Színház vezetésének ügyéről azt mondta, hogy a főváros javaslata a megosztott vezetésről szerencsétlen, kapkodó.
A DK tagadja, hogy Gyurcsányék miatt alakult ki konfliktus a koalíción belül. A kormány közölte: ha a DK jelöltje igazgató lesz, a színházak egy fillért se kapnak.
A főpolgármester szeretné, ha az előterjesztésében szereplő hét intézmény vezetőit a közgyűlés nevezhetné ki.
Leültek egymással vitatkozni a Fidesz, az MSZP és az LMP kultúrpolitikusai a színházi törvényről meg az irodalomról, de nem azok mentek egymásnak, akikre számítani lehetett.
Legalábbis ezt hangsúlyozzák egy közleményben, mondván, elutasítják a „mi színházunk – ti színházatok” rendszert.
A kormány végre tiszta helyzetet teremtett - mondta a kultúrtaóról, amelyet Fidesz-alapító politikusoknak és sportszerárusoknak utaltak ki.
Nem akart politikai térbe lépni, egyébként meg nem is hívták. Szerinte a szakmai szolidaritásnak nem kell mindig nyilvánosnak lennie.
A kultúráért felelős államtitkár a Magyar Nemzetnek adott hosszú interjút, amiben az ellenzéket hibáztatja az új kultúrtörvény miatt kialakult helyzetért.
Szerinte az új kultúrtörvénnyel a kormány hübriszt követett el, ami bukáshoz vezet - azt viszont még nem tudni, hogy mikor.
A főpolgármester-helyettes szerint a kormány a tüntetés hatására eljátszotta, hogy meghátrál, de most mégis le akar számolni a független színházakkal.
Eddig szerepelt a törvényben, hogy a színházak működésre is kérhettek állami támogatást, de ez most hiányzik a rendeletből. Egy másikban viszont még mindig ott van.
Gy. Németh Erzsébet meglepőnek tartja, hogy a Vígszínház vezetője nem ment el a színházi tüntetésre. Máté Gábor igazgató marad, Dörner szerinte ámokfutást rendez.
A törvények ellen több civil és ismert közszereplő is felszólalt, a köztársasági elnök viszont átengedte.
A Katona József Színház színésze pöcegödörszerű politikát és félnótás országgyűlési seggnyalókat emleget.
Ráadásul gyorsnak kell lenni, mert hamarosan el kell fogadni a fővárosi költségvetést.
Megnéztük, mi várhat a főváros színházaira az új kultúrtörvény alapján. Semmi jó: a mostani teljes szabadság megőrzése akár 7 milliárd forintjába is kerülhetne Karácsony Gergelyéknek.
A Magyar Hang reagáltatott több ismert embert a kultúrtörvényre. Mucsi szomorúnak tartja a helyzetet, többen a taóval vontak párhuzamot.
A színész nyílt levelet írt a Facebookon Gulyás Gergelynek, aki a csütörtöki kormányinfón hozta újra elő a Gothár-ügyet.
A főpolgármester szerint elképzelhető, hogy lesznek teljesen önkormányzati fenntartású színházak is.
Sokat szelídült az eredeti tervhez képest az elfogadott kultúrtörvény, de a főváros csak akkor tudja megvédeni a színházait, ha ennek megfizeti az árát.
Még gyorsan áterőltetik a színházakat vegzáló javaslatot, és további 12 törvénymódosítást. A bírói fizetések miatt rendkívüli ülés jöhet.
Késő estére tették a kultúrtörvény vitáját. A komplett ellenzékkel szemben mindössze 2-3 kormánypárti politikus vitatkozott.
Az államtitkár szinte szóról szóra ugyanazt gondolja, mint Vidnyánszky Attila.
A színész-rendező szerint fideszes kultúrdzsihád zajlik, de most végre eljött a beszarás ideje.
Till Attila, Mácsai Pál és Karácsony Gergely is tüntetett a színházak függetlensége miatt. A kormány eközben egy zaklatási üggyel indokolja, hogy átszabná a kultúrtámogatást.
A rendező felszólalása a Fidesz kultúraátalakítási tervei ellen tartott tüntetésen.
A kultúráért felelős államtitkár cáfolta azt is, hogy ő nevezné ki a jövőben a színházigazgatókat, ahogy a forrásokat sem veszik el a független művészektől.
Több ezren tüntettek a szabad színházakért és a független kultúráért a fővárosban. "Olyasvalami készülődik a magyar kultúra ellen, amivel szemben minden tiszta lelkiismerettel rendelkező magyar embernek fel kell lépnie" - mondta Jordán Tamás. Pintér Béla azt üzente a kormánypártiaknak: "eddig is hozzánk jártatok, ha sírni vagy nevetni akartatok." Azt is mondta, ha egy színház nem kormánykritikus, akkor kurva unalmas.
Röviden összefoglaltuk, miért tiltakozik a színházi szakma és egy petíció több tízezer aláírója.
Megmarad a Nemzeti Kulturális Alap, aminek Rétvári Bence szerint a forrásai sem csökkennek. A változás mögött a Magyar Művészeti Akadémia állhat.
Semjén Zsolt benyújtotta a módosító javaslatot, és kezdeményezte, hogy szerdán tartsanak zárószavazást.
A színész/rendező a nézőkben, illetve a művészek fiatal generációjában bízik.
A kormánypárti művészeket tömörítő Magyar Teátrumi Társaság szerint jobb helyzetbe kerülhet a magyar kultúra.
A Színházi Dolgozók Szakszervezete megerősítette, hogy az elnökük ellen folyik vizsgálat.
Pintér Béla szerint a Fidesz biztos halálra ítéli a független színházakat.
Egy állami kitüntetéssel is rendelkező, ismert színészről érkezett panasz. Áldozatát állítólag leszorította, fogdosta és a ruhája alá nyúlt.
A Katona József Színház társulata kiáll Máté Gábor mellett, és elutasítja a "zaklatószínház" vádat.
A Gothár-ügyre hivatkozott a Fidesz frakcióvezetője, és zaklatószínházakról beszélt. Karácsony Gergely a javaslatokat súlyos károkozásnak tartja..
A főpolgármester szerint az új kultúrtörvény tervezete merénylet az önkormányzati autonómia ellen.
A kormány a Művészeti Akadémiával, a független színházakkal és Karácsony Gergellyel is kiszúrna az új kultúrtörvény tervezete szerint.
Megújulás várható, de a részletek majd csak a kulturális törvényjavaslatból derülnek ki. A színházakat nem veszik el a fővárostól.
Létrehoznák a kultúrstratégiai tanácsot, és Kásler vétójogot kapna a színházigazgatói kinevezéseknél egy megszellőztetett tervezet szerint.