Egy galaxishalmaz távoli mosolya a mélyűrből
Egy tudományos ismeretterjesztő közösségi oldal, az UniverZoom Projekt adta hírül, hogy a Hubble űrteleszkóp által készített, zavarba ejtő felvételnek köszönhetően egy galaktikus mosolyt kaptunk valahonnan nagyon messziről, egészen pontosan 4,5 milliárd fényév távolságból. Ez a mosolygó űrarc az Ursa Major csillagképben található. Jól kivehető a vigyorformán a két sárgás-narancsos színű szem. Ez a valóságban az SDSSCGB 8842.3 és az SDSSCGB 8842.4 jelzésű galaxis, amelyeket egymástól mindössze 9 ívmásodperc választ el.
A NASA űrtávcsövének kamerájával elkészített kép korábban készült, még 2015. február 9-én, viszont csak most került a figyelem középpontjába, amikor is a NASA Hidden Treasures nevű képfeldogozó versenyének az egyik résztvevője, Judy Schmidt amatőr csillagász rábukkant. A Hubble rengeteg felvételt szokott készíteni, ezeket azonban képügyileg csupán néhány kutató figyeli, és ők sem szükségszerűen. Ők inkább érthetően az adatokra koncentrálnak, ám szerencsére ehhez az adatbázishoz a laikusabb érdeklődők is szinte bármikor hozzáférhetnek.
A Hubble űrtávcső így a csillagászok rendelkezésére bocsátotta azokat a kutatói eszközöket, amik segítségével megvizsgálhatják ezeket az óriási, igencsak messzi galaktikus struktúrákat, és lemodellezhetik a lencsehatásaikat. Ilyen módon pedig bepillanthatunk a Világmindenség történetének a múltjába, ráadásul távolabb, mint előtte bármikor.