Hogy, hogy nem, a város történetében először vasárnap, az önkormányzati választás napján fordult elő Miskolcon, hogy csak az új, Skoda típusú villamosok hajtottak ki a remízből, a régiek pedig bent maradtak.
A 31 vadiúj villamost a város igényei szerit építették, kürölbelül 19 milliárd forint EU-s támogatásból. Vasárnap ezek közül 10 állt forgalomba. A miskolci villamosközlekedés fejlesztésére összesen 40 milliárdot költ a város.
Alacsony részvétel mellett rendben zajlottak az önkormányzati és a nemzetiségi választások. Tarlós István megőrizte helyét Budapesten, Szegeden negyedik ciklusát kezdheti meg a szocialista Botka László, és Miskolcot is megtartott a fideszes Kriza Ákos. Az ellenzéknek Budapesten 5 polgármestere lett, és 5 kerületben szerzett többséget. A Jobbik 13 polgármestert ad az országban, köztük Ózdon, Tapolcán és Tiszavasváriban.
Legutóbb még 52-vel vezetett a jobbikos Janiczak Dávid, de 97,3 százalékos feldolgozottságnál már csak 30 szavazat az előnye a fideszes Fürjes Pál előtt.
De ez azt jelenti, hogy a tervezett 11 utáni időpontnál hamarabb értékelik a helyzetet, mert a vártnál gyorsabban érkeznek az eredmények. Addig be kell érni Gulyás Gergely frakcióvezető-helyettessel, aki már tartott tájékoztatót,
és a kardigános Szájer Józseffel, akit egy fotóra csíptünk el.
Verseghi-Nagy Miklós lett simán a polgármester és a képviselő-testületben is kényelmes Fidesz-többség lesz a következő években.
22:20-kor tart sajtótájékoztatót az MSZP elnöke, és értékeli a helyzetet - mondta az imént az egyik szocialista sajtós.
Schiffer András, az LMP társelnöke a Hír TV-nek azt mondta: a 2010-esnél jobb eredményeket remélt, és úgy tűnik, ez be is igazolódik, hiszen minden kerületben lesznek LMP-s képviselők, és a tarnabodi győzelemmel legalább egy LMP-s polgármester is lesz. Szerinte főpolgármester-jelöltjük, Csárdi Antal is derekasan helytállt Tarlós ellen. (68,83 százalékos feldolgozottságnál Csárdi a 4. helyen áll a szavazatok 5,53 százalékával.)
Csaknem száz százalékos a feldolgozottság a Józsefvárosban is, Kocsis Máté a Fidesz polgármestere folytathatja, ő a szavazatok 57,51 százalékát kapta. A szocialista Komássy Zsolt Ákos 13,87 százalékot kapott, a harmadik az Együtt-PM jelöltje lett. Erőss Gábor János 7,73 százalékon végzett. A jobbikos jelölt 6,65, az LMP-s 6,7 százalékot kapott.
Devecseren Ferenczi Gábor, a Jobbik jelöltje nyert Toldi Tamás, a Fidesz-KDNP jelöltjével szemben, Veszprém megyében tehát két jobbikos település van. A másik Tapolca, de ott 50 százaléknál valamivel magasabb feldolgozottságnál szoros az állás.
Rengeteg baloldali jelölt indult névleg függetlenként, közülük pár szavazattal vezet Szigetváron Vass Péter, Máté Antal Nyírbátorban. Szintén előnyben van Tittmann János Dorogon, Fehér László István Celldömölkön és Sóvágó László Imre Hajdúszoboszlón. A hivatalosan is baloldali színekben indulók közül Hiesz György van az élen Gyöngyösön (a jobbikos Kévés Tamást megelőzve), Oroszlányon Lazók Zoltán, Szentesen Szirbik Imre, Ajkán a szocialista Schwartz Béla, Tiszaújvárosban Bráz György és Kazincbarcikán Szitka Péter. (saját összesítés, még frissül)
Szita Károly Kaposvár régi-új polgármestere az m1-nek úgy nyilatkozott, hogy a kaposváriak nagyon erős közösséget alkottak a mostani választáson is, a saját munkájukra, a saját jövőjükre szavaztak. "Hiszünk egymásban, ez az ereje a városnak". Arra a felvetésre, hogy kuriózumnak számít, hogy a 6. ciklusát kezdheti meg, azt felelte, hogy nagy alázattal készülök az újabb 5 évre. A legfontosabb célnak azt nevezte, hogy napról napra erősebb legyen a város, és mindenki dolgozhasson, aki a saját és családja boldogulása érdekében szeretne.
Az előbb hirtelen beállított a Horn Gyula-terembe Horváth Csaba, aki ugye elvileg az MSZP főpolgármester-jelöltje lett volna, de helyette lett Falus Ferenc, aki helyett Bokros Lajos lett. Horváth először is gratulált a győzelemhez Tarlós Istvánnak, illetve Láng Zsoltnak (Horváth a II. kerületben indult, itt győzte le Láng), majd a helyzetet értékelve rögtön beszólt az Együtt-PM vezetőjének:
Szigetvári Viktornak el kell gondolkodnia, hogy az általa javasolt stratégia a koordinált indulásról megbukott.
Horváth szerint egyértelmű kudarc, hogy a tavasszal látott budapesti baloldali többséget sikerült kisebbségre változtatni, és nem sikerült megállítani a Fidesz előretörését.
G. Fodor Gábor, a Századvég stratégiai igazgatója szerint a vasárnapi önkormányzati választások eredménye után nem az MSZP feloszlását fogják a párt vezetői bejelenteni, és várhatóan törekedni fognak a személyi kontinuitásra is. A politikai elemző a Hír TV-nek arra reagált, hogy korábban Budai Bernadett, a párt szóvivője a televíziónak azt mondta, este bejelentésre készülnek. G. Fodor Gábor szerint az MSZP-nek nem október 12-e, hanem október 13-a a tét, ezt megpróbálják a lehető legkevesebb „arcvesztéssel” túlélni. Azért sem várható a vezetők leváltása, mert nincs kinek a mostani vezetők helyére lépni. G. Fodor szerint elhúzódó agóniára kell számítani az MSZP megújulásával kapcsolatban.
Sokáig kerestem, hogy mitől tekinthető a DK saját arculattal bíró pártnak, mi különbözteti meg mondjuk az MSZP-től? A vécébe érve döbbentem rá: a vécékben nem jellemző, hogy a szokásos eszközök mellé kézkrémet is bekészítenek. De hogy hat különböző krémmel kedveskedjenek a párttársaknak, az egyszerre megdöbbentő és jelzésértékű.
Van aloe verás, selymes, klasszikus, panthenolos és glicerines. Itt kéz nem marad kérgesen. A kézkrémskála mellett egy hintőpor kapott még helyet, ennek funkciójába nem merek belegondolni.
Én a selymeset próbáltam ki, még várom a hatást.
A 2006-ban még fideszesként induló Gromon István Pilisvörösváron erősen vezet 50 százalékos feldolgozottságnál. A Fidesz most Fresz Pétert indította ellene, úgy tűnik hiába, még a képviselő-testületben is meglehet a Vörösvárért Közéleti Egyesület többsége is.
Vörösvár kemény vidék, ott aki nem tud ungarisch sprecholni, hollári hollári hó, azt elképzelhető, hogy ki fogják hózentrógerolni, hollári hollári hó.
Molnár Gyula, a XI. kerület volt szocialista polgármestere kacskaringós utat járt be 2010 óta. Több büntetőfeljelentést tettek ellene, felmentették, elítélték, majd egy hatályon kívül helyezett ítélettel jogerősen minden vád alól felmentették. Most 41 százalékot kapott. 74 százalékos feldolgozottság mellett Hoffmann Tamás eddigi fideszes polgármester csak 5 százalékkal vezet előtte.
A jelenlegi polgármester, a fideszes Székyné Dr. Sztrémi Melinda 3190 szavazattal vezet, a baloldali összefogás által támogatott Dóra Ottó nincs sokkal lemaradva, 3028 szavazatot kapott eddig. A feldolgozottság 68 százalék.
Nemcsak, hogy simán behúzta a polgármesteri posztot, de az MSZP-DK-Együtt-PM a húsz egyéni választókerületből 17-et behúzott. Simán többségben lesz a testületben a baloldal. A Fidesz csak hármat nyert. Kompenzációs listáról még hat mandátumot szerzett hozzá. Innen az LMP és a Jobbik egy-egy helyet kap.
Majdnem 100 százalékon vagyunk már Győrben, a MOB elnöke 60,92 százalékon áll, az MSZP-Együtt közös jelöltje, Szabó Sándor Józsefné még a 14 százalékot sem éri el.
A XVII. kerületben magabiztosan nyert a fideszes jelölt, Riz Levente Konrád 64,8 százalékot szerzett. Gy. Németh Erzsébet a DK színeiben indult, a szavazatok 19,69 százalékát kapta. A harmadik a jobbikos Nótin Tamás lett, ő mindössze 6,22 százalékot szerzett. Alig többet, mint Fachet Gergő, az Itthon párt jelöltje, aki 6,03 százalékon végzett. A LMP-s Pap László 3,27 százalékot kapott.
Nyíracsádon a fideszes polgármester, Nagy János mindössze egyetlen szavazattal vezet a független Szórádi Sándor előtt, de a feldolgozottság még csak 33 százalék.
Nem tudták megszorongatni a várost elképesztően régóta vezető Vezér Mihályt Százhalombattán, pedig a Fidesz és az MSZP is indított ellene jelöltet. Teljes feldolgozottság mellett az összes helyi szavazat majdnem 70 százaléka ment Vezérre.
A Kettős Mérce külön eredményváró bulit rendezett. Lesz-e polgármestere a DK-nak? Szegeden kívül jut még bármi az MSZP-nek? Izgalom az Aurórán.
Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) elhúzott kissé a baloldali Ipkovich Györgytől, 72 százalékon a feldolgozottság, az eddigi polgármester már 2 százalékkal, mintegy 400 szavazattal vezet.
Fodor Tamás József négy éve 14 százalékos külünbséggel nyert a független Walter Dezső Péter előtt, most alig 2 százalék az előnye 95 százalékos feldolgozottságnál. Veszíteni már nem fog, de nagyon elfogyott az előnye.
A szocialista Gajda Péter vezet 44,83 százalékos feldolgozottság mellett 60,37 százalékkal a XIX. kerületben. Dódity Gabriella Etelkának a Fidesz-KDNP jelöltjének 32,08 százaléka van. A jobbikos Lázár Tamás az eddig összeszámolt szavazatok 4,97 százalékát kapta.
Még mindig tart a jobbikos Janiczak előnye Ózdon, de csak 52-vel vezet a fideszes Fürjes előtt, a feldolgozottság pedig 94,6 százalék.
Kuti Gábor és Kuti József is függetlenként indult a vasi településen, előbbi vezet, de csak 9 szavazattal, ami picivel több mint 3 százalékpontos előnyt jelent neki. Kettejük közül egyébként ő a fiatalabb.
ahol brutális fingszag terjeng. Bokros azt nyilatkozta, hogy csak akkor tart sajtótájékoztatót, ha értékelhető eredmény lesz. Falusnak egyébként itt nem volt gondja a biztonsági őrrel.
A hajdú-bihari Hencidán Szémán Lászlót választották polgármesternek, a hevesi Recsken pedig Nagy Sándort.
Nagy változás már nem lesz, tekintve, hogy 98 százalékon áll a feldolgozottság. A fideszes dr. Kovács László a szavazatok 47,61 százalékát kapta, a baloldali Nagy László 30 százalékot, a jobbikos Vass Zoltán 10,61 százalékot.
Habár a kerületeknél még csak 30-40 százalék a feldolgozottság, az MSZP-s és DK-s politikusok már többet tudnak, mivel a pártokhoz előbb futnak be az adatok. A következőket súgták meg nekünk, hogy 60-70 százalékos feldolgozottságnál úgy néz ki, hogy öt kerületben lehet baloldali polgármester.