Az egészségügyben robotoló dolgozók mellett most azokon is óriási a teher, akiknek köszönhetően az ország még működik. Patikusok, boltosok , szemétszállítók, pizzafutárok, szociális munkások, akik a határaikat feszegetik, hogy ne bénuljon meg teljesen az élet. De a bizonytalanság , a robotolás, és az az érzés, hogy soha nem lesz vége, az ő lelküket is kezdi felzabálni.
A nap legfontosabb történése, hogy keddtől, Áder János villámgyors aláírása után életbe lép az Országgyűlés által elfogadott koronavírus-törvény. Az ellenzék egységes nem szavazata ellenére a kormány határozatlan időre felhatalmazást kapott arra, hogy a veszélyhelyzet megszűnéséig a védekezés érdekében rendeletekkel irányíthassa az országot, egyes törvények alkalmazását felfüggessze, törvényi rendelkezésektől eltérjen, és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhasson.
Magyarország egyébként még nem lépett át a tömeges megbetegedések fázisába, de valahol már annak a küszöbén vagyunk. Hétfőn újabb két magyar halálos áldozata volt a koronavírusnak, és 39 új fertőzöttet is jelentettek, így összesen már 447 hazai megbetegedésről tudni.
Az amerikai és az orosz elnök hosszú telefonos beszélgetést folytatott a koronavírus-járványról és az olajpiaci helyzetről. A Fehér Ház közlése szerint Putyin és Trump egyetértett abban, hogy a G20-országokkal együttműködve erőteljes nemzetközi kampányt folytassanak a koronavírus elleni harcban. A két elnök által érintett témákban később Szergej Lavrov orosz és Mike Pompeo amerikai külügyminiszterek folytatták az egyeztetést.
A török elnök gyűjtést indított a rászorulók megsegítésére, ő maga héthavi fizetésével, több mint 28 millió forintnak megfelelő török lírával járult hozzá az összeghez. A többi politikus is adakozik. Közben az igazolt fertőzöttek száma meghaladta a 10 ezret az országban.
A franciáknak csak a kórházakban elhunytakról van statisztikájuk, de így is ijesztően sok halottjuk van. Egy nap alatt 418 új áldozatról számoltak be, az aktív és a súlyos esetek száma is jelentősen nőtt.
A szaúdiak élelmiszerhiányra készülnek, búzafelvásárlásba kezdenek. Mindeközben a király vállalta a helyi lakosok gyógyításainak költségét.
A német kancellár nyolc napja, március 22-én vonult házi karanténba, ez volt a harmadik koronavírus-teszt, amit elvégeztek rajta. Elővigyázatosságból egyelőre otthonról folytatja a munkát.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint egy rosszul felrakott maszk több kárt okoz, mint hasznot. Szerintük a globális hiány miatt is csak a koronavírussal fertőzötteknek, illetve az őket ápolóknak kéne maszkot hordaniuk.
Két hete próbálnak szülők egyszerre ének- és kémiatanárok lenni, két hete ismerkednek a digitális világgal olyan pedagógusok is, akiknek eddig a Kréta jelentette az internetet. Félpucér sasszés beégéstől szülők által kapott egyesig: biztató és elrettentő példák az oktatás nagy kényszerkísérletéből. A cikkünket itt lehet elolvasni.
"Vigyázat! A csalók most a Zoom nevű vállalati videókonferencia alkalmazásra hivatkozva próbálják meg átverni a távmunkában dolgozó felhasználókat" – figyelmeztet a Nemzeti Kibervédelmi Intézet.
Csődöt jelent a szlovák futballbajnokságban szereplő MSK Zilina. A tulajdonos a bevételek várható elmaradása miatt bércsökkentésről tárgyalt játékosaival, de azok nem mentek bele az alkuba. Erre a tulajdonos sokukat kirúgta, a nagy múltú klubot pedig felszámolás alá helyezi.
12 hónapnyi szabadságvesztésre ítélték azt a mansfieldi férfit, aki két szolgálatot teljesítő rendőrt köpött le, közben az állítva, hogy koronavírusos tüneteket produkál. Közben az NHS által közzétett legfrissebb adatok szerint az elmúlt 24 órában 180-nal nőtt a járvány halálos áldozatainak száma az Egyesült Királyságban.
A Barcelona is arra kényszerült, hogy a játékosain spóroljon meg több száz millió eurót. Lionel Messi Instagram-posztban jelentette be, hogy 70 százalékos csökkentést fogadtak el a csapattársaival, de azt elérték, hogy a klub alkalmazottjainak ne vágják meg a bérét.
De csúcsidőben több frekventált vonalon a szombatinál sűrűbben indulnak majd a jártok. Azért, hogy az utasok a BKV-n megfelelő távolságot tarthassanak egymástól, egyes vonalakon a megszokottnál nagyobb befogadóképességű csuklós járművek közlekednek majd.
A BKK azt is összeszedte, hogy más európai nagyvárosokban hogyan csökkentették a közösségi közlekedésben a járatokat.
Egy brit tanulmány arra jutott, hogy az időben meghozott kormányzati intézkedések jelentősen csökkenthették már most az koronavírus áldozatainak számát. A kutatók 59 ezerre teszik számukat, és azt javasolják, hosszabbítsák meg azokat a korlátozásokat, amelyek minimalizálják az érintkezést az emberek között.
Az ukrán parlament rendkívüli ülésen váltotta le posztjáról Illja Jemec egészségügyi és Ihor Umanszkij pénzügyminisztereket. Mindkét miniszter kevesebb mint egy hónapig volt a posztján, március 4-én léptek hivatalba az új miniszterelnök, Denisz Smihal kabinetjének tagjaiként. Minden képviselő maszkot és kesztyűt viselt.
2021. július 16. és augusztus 1. között Fukuoka rendezte volna a vizes világbajnokságot, de ekkor a tokiói olimpiát fogják majd rendezni. Az atlétikától kezdve, egy sor más sportág versenynaptárát kell még teljesen átalakítani az elhalasztott olimpia miatt.
Szlovéniában is kötelezővé teszik a maszk használatát, de sállal is megelégszenek, a lényeg, hogy az orr és a száj takarva legyen. Romániában hétfőn megközelítette a kétezret a regisztrált koronavírusos fertőzöttek száma, az operatív törzs ezért a korábban felvázolt ún. negyedik forgatókönyv alkalmazására készül, amikor már csak a súlyos eseteket szállítják kórházba, az enyhe tüneteket mutató betegeket pedig otthonukban kezelik. Romániában hétfő kora délutánig 1952-re nőtt az igazolt fertőzések száma. A 24 óra alatt regisztrált új fertőzöttek száma 192 volt, ami elmarad az előző napi 300 feletti rekordtól, de nagyságrendileg megegyezik a korábbi három nap átlagával.
Radikálisan át lesz alakítva az idei. A miniszterelnök szerint minden idők legnagyobb gazdasági csomagját kell elindítani.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője és Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter arra kérte az ellenzéket, hogy a koronavírus-járvány leküzdésének ügyében fogjanak össze a kormánypártokkal.
A hétvégén a koronavírus-fertőzés tüneteit észlelte magán, ezért házi karanténba vonult Dominic Cummings, Boris Johnson főtanácsadója. A hírt a brit kormány is megerősítette. Cummings, aki nemcsak a brexitkatasztrófa fő felelőse, hanem feltehetően a nyájimmunitás szószólója is, amihez a brit kormány hetekig tartotta magát a korlátozó intézkedések előtt, azután kezdte el érezni magán a tüneteket, hogy a brit miniszterelnökről, Boris Johnsonról pénteken kiderült, megfertőződött a vírussal. Cummings a hír után nem sokkal futva távozott a Downing Streetről.
Mercader többféle betegséggel küzdött, korábban rákja is volt, február óta pedig egészségi állapotra hivatkozva szabadságon volt. A CBS veterán újságírója több mint 30 éve dolgozott a szakmában, sokáig hírújságíróként: az 1990-es és 2000-es évek között a CBS több nagyobb hírét is ő hozta le, például Diana hercegnő halálát vagy 911-et.
A március 30-i, hétfői plenáris ülésén a parlament 138 igen, 53 nem szavazattal, nulla tartózkodás mellett elfogadta a koronavírus-törvényt. Az ellenzéki pártok több módosító javaslatot is benyújtottak, amit a zárószavazás előtt egytől egyig mind leszavazott a Fidesz–KDNP-s többség.
A kormány ahhoz kapott most felhatalmazást határozatlan időre, hogy a veszélyhelyzet megszűnéséig a védekezés érdekében rendeletekkel irányíthassa az országot, egyes törvények alkalmazását felfüggessze, törvényi rendelkezésektől eltérjen, és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhasson.
Nyílt levélben fordul Orbán Viktorhoz és több miniszterhez a Pedagógus Szakszervezet (PSZ), a Civil Közoktatási Platform (CKP) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és több mint 20 másik szakmai szervezet.
A járványhelyzet miatt azt kérik a döntéshozóktól, hogy függesszék fel az új NAT szeptemberi bevezetését és a a szakképzésben zajló jelentős átalakításokat, azaz egyelőre tegyék félre veszélyhelyzethez nem szorosan kapcsolódó vitás ügyeket. Ehelyett szerintük inkább két aktuális problémára:
Az amerikai egészségügyi rendszer teljesen más alapokon működik, mint a magyar - mindenki (vagy a munkáltatója) maga gondoskodik a egészségbiztosításáról, és ha nincs neki, vagy magas az önrésze, egy lábtörés is komoly anyagi terhet jelenthet. Horrortörténetben nincs hiány, egészen az olyan esetekig, amikor egy kismama a magzatvíz elfolyása után nem mentőt, hanem Übert hívott, mert a mentő 3000 dollárért vitte volna be a kórházba.
Jogosan merült fel sokakban a kérdés, hogy mi lesz, ha kórházba kerülnek a koronavírus miatt, teszem azt, intenzívre, ahol a napi ellátási alapdíj annyi, mint itthon egy multicég felsővezetőjének havi fizetése. A két legnagyobb amerikai biztosító bejelentette, hogy elengedik a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatos költségeket azoknak, akiknek a biztosítása nem fedezi a kezelést, illetve akiknek azzal kapcsolatban önrészt kellene fizetniük.
Nyomozni kezdett az amerikai Igazságügyminisztérium.
Több milliárd ember kerüli most egymás társaságát, hogy távol tartsa magát a koronavírus-fertőzés veszélyétől, és ennek fényében igencsak elvetemültnek tűnhet az a felvetés, hogy orvosok szándékosan megfertőzzenek egészséges önkénteseket a koronavírussal. Ezt nem puszta hóbortból tennék, hanem a tudomány szolgálatában, hogy ezzel is előremozdítsák egy lehetséges oltóanyag tesztelését.
Normális esetben a humán klinikai vizsgálatoknak három fő szakaszuk van a bevezetést megelőzően, és a harmadik fázisban nézik meg a készítmény alkalmazhatóságát, hatásosságát, és hogy van-e bármilyen mellékhatása. Egy ilyen vizsgálatban általában ezrek vagy akár tízezrek is részt vesznek, egyesek az oltóanyagot kapják, mások placebót, a kutatók pedig napi szinten nyomon követik az állapotuk változását.
Az izraeli miniszterelnök, Benjámin Netanjahu a legközelebbi tanácsadóival együtt karanténba került, írja a Háárec. Netanjahu egyik tanácsadójának hétfőn lett pozitív a koronavírustesztje, ezt követően került karanténba az izraeli miniszterelnök. A miniszteri hivatal tájékoztatása szerint a karantén a kormányfő esetében óvintézkedés, amit a biztonság kedvéért már a járványügyi vizsgálatok befejezése előtt alkalmaznak.
Hét nap házi karantén után elhagyhatja a skóciai Balmoral kastélyt II. Erzsébet fia, a 71 éves Károly herceg, írja a BBC. A brit trónörökösről március 25-én derült ki, hogy pozitív lett a koronavírustesztje, tünetei enyhék voltak. Feleségét, Kamilla cornwalli hercegnét is tesztelték, az övé negatív eredményt hozott, de férjéhez hasonlóan ő is a skóciai kastélyban tartózkodott. A palota tájékoztatása szerint a herceg jó egészségnek örvend, és betartja a kormány korlátozó intézkedéseit.