Jó reggelt kívánunk, ez itt az Index napi közvetítése a legfontosabb koronavírusos hírekről, de mielőtt belevágnánk a hétfői hírekbe, jöjjenek a vasárnapiak:
Kásler Miklós miniszter mai nyilatkozatát, melyben az orvosokra hárítja az ágyak felszabadításáról hozott utasításának szakmai-etikai következményeit, hippokratészi esküjük megszegésével is vádolva őket, a teljes orvostársadalom nevében visszautasítjuk
- reagált közleményben a Magyar Orvosi Kamara Kásler Miklós mai megszólalására. A miniszter ugyanis arról beszélt, hogy élete végéig köti a hippokratészi eskü, amelynek legfőbb törvénye, hogy a beteg érdeke az első. A járvány idején a miniszteri rendeleteket annak szellemében küldte ki, hogy minden beteget el kell látni, akinek ezt megköveteli az állapota.
Nyilvánvaló, hogy nem én bonyolítok le százmillió orvos-beteg találkozót, hanem az orvosok. Ők döntöttek tehát, saját felelősségük rajta, aki nem követte az utasításokat, nem volt összhangban saját hippokratészi esküjével
– jelentette ki a Kásler, aki szerint ha valaki úgy érzi, nem kapott megfelelő ellátást, forduljon a kórházi igazgatójához, a betegjogi képviselőhöz vagy akár az Emmihez. Kásler nemrég azt is állította, hogy nem hangzott el olyan miniszteri utasítás, hogy ágyakat kellene kiüríteni.
A MOK most közleményében azt írja, elvárják, hogy "döntéshozók, miniszterek, akik az egész nemzet szolgálatára kaptak felhatalmazást, mindenkor hitelesen vállalják fel döntéseik következményeit".
Hétfőn mindössze négy új fertőzöttet jelentettek le Budapesten. Megnéztük a megyéket is: kiderült, Tolnában májusban nem regisztráltak egyetlenegy új fertőzöttet sem.
A hétfői kormányülés fő témája a rendkívüli jogrend visszavonását célzó törvényjavaslat, amelyet kedden terjesztünk az Országgyűlés elé – közölte az igazságügyi miniszter a közösségi oldalán hétfő délután.
A személygépjárművekre márciusban mintegy 80 ezer, áprilisban csaknem 50 ezer esetben szabott ki pótdíjat díjfizetés nélküli úthasználat miatt a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt.
Ezer táblagéppel ismeri el a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) azon egészségügyi szakdolgozók pótolhatatlan munkáját, akik a koronavírus-járvány alatt az élvonalban végzik munkájukat.
Nyércek fertőztek meg két embert koronavírussal Hollandiában, állítja a holland kormány. Erről már korábban is felröppentek hírek , de a kormány és az egészségügyi hatóságok most erősítették meg azokat. Hozzátették azt is, hogy ez az első ismert eset, amikor nyérc fertőzött meg embert koronavírussal, írja a Reuters.
Két hollandiai nyércfarmot már április végén karantén alá helyeztek , miután kiderült, hogy az állatok koronavírussal fertőződtek meg. A nyércek légzési nehézségeket mutattak, ezért tesztelték őket koronavírusra. Akkor azt közölték, hogy az állatok valószínűleg egy olyan fertőzött embertől kaphatták el a koronavírust, aki a farmon dolgozott. A holland hatóságok áprilisban még úgy nyilatkoztak, hogy csekély a valószínűsége annak, hogy a fertőzést a nyércek továbbadhatnák az embereknek. A Reuters szerint a 155 nyércfarmból négyben mutatták ki a vírust, a négyből három esetben ember vitte be azt, a negyediknél még vizsgálódnak.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) átmenetileg felfüggesztette a hidroxi-klorokin mint lehetséges koronavírus elleni gyógyszer vizsgálatát, mivel az elmúlt időszakban több szakember és tanulmány is arra jutott, hogy veszélyes lehet az egészségre, írja a CNN.
Leguróbb múlt pénteken jelent meg egy
tanulmány
a világ legpatinásabb orvosi folyóiratában, a The Lancetben.
Az eredmények szerint a kutatók nem látják bizonyítottnak, hogy a klorokin vagy a hidroxi-klorokin bármilyen módon is segítené a covid-19-ben szenvedők túlélését és gyógyulását. Sőt, szívritmuszavart is okozhat.
A klorokint eredetileg malária ellen fejlesztették ki, és akkor robbant be a köztudatba, mint potenciálisan a koronavírus-betegség ellen is hatékony szer, amikor Donald Trump amerikai elnök csodaszernek kiáltotta ki. A hírek szerint
ő maga is szedi
, elvileg megelőzésképpen.
Dominic Cummings, Boris Johnson főtanácsadója sajtótájékoztatót tartott hétfő délután, miután kiderült, hogy megszegte a brit kijárási korlátozásokat. Cummings még márciusban sietősen távozott a miniszterelnöki hivatalból, amikor megtudta, hogy Boris Johnsont megfertőzte a koronavírus. Ezek után a kijárási korlátozásokat megszegve ötszáz kilométert utazott Durnhambe, a szüleihez. Mindezt úgy, hogy Cummings és a felesége ekkor már koronavírus tüneteit mutatta. Azt mondta, arra gondolt, hogy mi lesz a gyerekével, ha vele és a felségével történik valami.
61 886 ember jelentkezett a nyolc hétig tartó állami programozóképzésre, írja közleményében az Innovációs és Technológiai Minisztérium. A kurzus május 25-én, tehát hétfőn indult.
Amióta világossá vált, hogy a járvány súlyos gazdasági károkat fog okozni Magyarországon is, és rengeteg ember állása válik bizonytalanná, a magyar kormány az összes csatornán azt sulykolja, hogy minden embernek, aki munka nélkül marad, új munkát találnak.
Ezek közül valóban a képzés lehet a legvonzóbb lehetőség, mert két másik opció a közmunkaprogram vagy a hadsereg. A Fidesz egyik fő alapelve ugyanis, hogy nem adnak segélyt. A karrierváltó informatikusképzések egyébként már bőven a járvány előtt is népszerűek voltak.
DÁNIA HÉTFŐN FELOLDOTTA HATÁRZÁRÁT AZOK ELŐTT A PÁROK ELŐTT, AKIK IGAZOLJÁK LEVELEKKEL, FOTÓKKAL, HOGY LEGALÁBB FÉL ÉVE EGYÜTT VOLTAK, MIELŐTT A KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY MIATTI HATÁRFORGALMI KORLÁTOZÁSOK ELSZAKÍTOTTÁK ŐKET EGYMÁSTÓL.
A könnyítés viszont csak részleges: csak a többi skandináv országra és Németországra vonatkozik.
A dán rendőrség szerint a párok üzenetváltásokkal, fényképekkel bizonyíthatják kapcsolatukat, de ha ilyeneket nem tudnak felmutatni, akkor személyes információkat kell mondaniuk a társukról. A hatóság pedig ezek alapján dönti el, hogy engedélyezi-e a beutazást.
Hétfőre újra csökkent az aktív fertőzöttek száma Magyarországon, 1554 emberre. Az eloszlásukat viszont korrigálták a hivatalos kormányzati tájékoztató oldalon:
Hétfő reggelre újabb 15 magyarnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 3756-ra nőtt az országban beazonosított fertőzöttek száma, meghalt újabb 5 idős krónikus beteg.
Az aktív fertőzöttek 42 százaléka, az elhunytak 60 százaléka, a gyógyultak 49 százaléka budapesti.
Zágráb a járvány enyhülésével fokozatosan feloldotta a korlátozásokat, és újraindította a gazdaságot, két hete pedig a határait is újranyitotta: beléphetnek mindazok a külföldi állampolgárok, akik üzleti vagy más gazdasági érdekeltség miatt, valamint halaszthatatlan személyes okból utaznak az országba.
A TURISTÁKNAK A BEUTAZÁSHOZ A SZÁLLÁSFOGLALÁSRÓL KELL IGAZOLÁST FELMUTATNIUK A HATÁRON, AHOL FELVESZIK AZ ADATAIKAT IS.
Május 27-ig elkészül az a mobiltelefonos alkalmazás, amely elősegíti a beutazások felgyorsítását. Az alkalmazás használata önkéntes alapon történik.
Az érkezési és hazaviteli idő meghosszabbítását, az évvégi búcsúztatók lefújását, valamint az igazolatlan hiányzások igazoltnak számítását javasolja a szervezet az újranyitó óvodáknak.
Újabb könnyítés jön a szlovák-magyar határon, miután a szlovák kormány csütörtöktől lehetővé tette, hogy állampolgárai a karanténba vonulás kötelezettsége nélkül utazhassanak a szomszédos országokba - így Magyarországra is - legfeljebb egy napra - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Facebook-oldalán csütörtökön.
A határokon bevezetett korlátozó intézkedések könnyítéséről is egyeztetett videókonferencián a külügyminiszter.
Egyre több felé bukkannak fel patkányok a nagyvárosokban, figyelmeztet az amerikai járványügyi hatóság. A CDC szerint a rágcsálók ráadásul már a nappali órákban is láthatóak.
A jelenség oka, hogy a kijárási korlátozások miatt csökken az eldobált, vagy kikukázható ételmaradék, szemét mennyisége, az állatok éhesebbek, miközben a forgalom kevésbé zavarja őket. Chicagóból jelentették, hogy ott éjszakai állatok százezrei jelentek meg a városban fényes nappal is.Előbújtak a patkányok Amerikában a kijárási korlátozások miatt
Kijött az első negyedéves német GDP-adat, ami 2,3 százalékos visszaesést jelez. Ez technikai recessziót jelent, mivel már 2019 utolsó negyedévében is szerény mértékű visszaesés volt a németeknél.
Svédországból áprilisi munkanélküliségi adat érkezett, ezen nem látszik, hogy sokat segítene rajtuk a lazább járványkezelés, 7,1 százalékról 8,2 százalékra nőtt a munkanélküliek aránya egy hónap leforgása alatt.
Japán hétfőn feloldhatja a vészhelyzetet, és újra indíthatja a gazdaságát. A kormány tanácsadó testülete szerint a vírusveszély olyan szintre csökkent az országban, hogy már nincs szükség a korlátozások fenntartására Tokióban és az ország egyéb, még kontroll alatt tartott részén.
Eközben a tízezrek rekedtek karanténban a Fülöp-szigeteken. Egy hét határidőt adott Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök hétfőn az ország hatóságainak, hogy intézkedjenek annak a mintegy 24 ezer, külföldről hazatért Fülöp-szigetekinek az ügyében, akik azóta is karanténban vesztegelnek a koronavírus-járvány miatt.
A GKI konjunktúraindexe az áprilisi 29 pontos esése után 5 ponttal, mínusz 28 pontra emelkedett, ami még mindig átható pesszimizmust tükröz, ugyanakkor a részindexek többsége májusban egyharmadát ledolgozta áprilisi drámai zuhanásának. Ez vélhetően a kormányzat által bejelentett járványügyi lazításnak köszönhető.
A tízezret közelíti a vizsgaszervezési tevékenység május 11-i újraindulása óta országszerte valamilyen kategóriában közlekedési vizsgát tevők száma – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) hétfőn az MTI-vel.
Vidéken május 11-én, Budapesten és Pest megyében május 18-án indultak újra a március közepén felfüggesztett közlekedési vizsgák, vizsgálatok és utánképzések. Az újraindulás valamennyi helyszínen fennakadások nélkül zajlott, a résztvevők fegyelmezetten követték a biztonsági előírásokat - írják.
Felfüggesztett fogházbüntetést indítványozott az ügyészség egy férfi ellen, aki üdítőspalackkal dobott meg egy koronavírusos esethez induló mentőautót.
Bár "értékalapon nyitott a Külügyminisztériummal való együttműködésre", közben alapjaiban önálló külpolitikát kezdett el építeni a főváros új vezetése. A kormány keleti nyitásával szemben nyugatra figyelnek, de védőfelszereléseket ugyanúgy Kínától kértek. Január óta Korányi Dávid vezeti a városdiplomáciai csoportot, korábban Bajnai Gordon miniszterelnök külpolitikai tanácsadója volt, az elmúlt években pedig az ENSZ-ben, az Európai Parlamentben és az Atlantic Council-nál dolgozott. Őt kérdeztük arról, hogy a főváros miként tud profitálni a diplomáciai kapcsolatokból a járvány alatt, és mi a helyzet az EU-lobbival.
Kelet-Európában és a Balkánon javulni látszik a járványhelyzet.
KÉT ÉS FÉL HÓNAPOS SZÜNET UTÁN HÉTFŐN CSEHORSZÁGBAN ÚJRA MEGNYÍLTAK AZ ÁLTALÁNOS ISKOLÁK ALSÓ TAGOZATAI, A VENDÉGLŐK, A SZÁLLODÁK, A STRANDOK, A MÚZEUMOK ÉS ÚJRA LÁTOGATHATÓK A KÓRHÁZAK ÉS AZ IDŐSOTTHONOK.
Hétfő délelőttől ismét a 14 napos karanténkötelezettség nélkül léphetnek be Magyarországra a szerb és magyar állampolgárok, jelentették be egy röszkei sajtótájékoztatón. A Pannon RTV cikke szerint erre azért van lehetőség, mert a járványhelyzet javult, mindkét ország sikeres volt a járvány elleni küzdelemben – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Szerbia már pénteken megnyitotta határait.
Március 11-én szerda este még lejátszották a Bajnokok Ligájában a Liverpool-Atletico Madrid meccset, amin a címvédő angolok a hosszabbításban 3-2-re kikaptak és kiestek. A Sunday Times nyomozása szerint a meccs nemcsak segített a koronavírus-járvány terjedésében a városban, hanem 41 áldozatnál kimutatható a közvetlen kapcsolat a meccs és a halálos fertőzés között.
Cikkünket ide kattintva olvashatja.
Kedden benyújtja a jövő évi költségvetést a kormány – tudatta Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebook-oldalán.
Varga néhány részletet is elárult a tervezetről, kiderült például, hogy szerepelni fog a büdzsében egy
KÖZEL 3 EZER MILLIÁRD FORINTOS ÚGYNEVEZETT EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁSI ÉS JÁRVÁNYÜGYI VÉDEKEZÉSI ALAP.
A járványhelyzet miatt ugyan kevesebb filmmel, de a tervezett rendben megtartják a szeptemberre halasztott velencei filmfesztivált, írja az MTI az olaszországi Veneto tartomány kormányzójának nyilatkozata alapján.
A világjárvány miatt a májusi cannes-i filmfesztivált már le kellett fújni. Olaszországban viszont június 3-tól már az utazási korlátozások megszüntetését tervezik, és az európai uniós állampolgárok anélkül léphetnek majd be az országba, hogy karanténba kellene vonulniuk.
A szlovák konditerem-tulajdonosok útblokádokat állítanak fel Szlovákiában, mert hiába az enyhítések, továbbra sem nyithatnak ki, számolt be a Parameter.sk. Igor Matovič kormányfő is a konditermek mielőbbi megnyitása mellett érvelt, miután állítása szerint a szakemberek véleménye is megoszlott az ügyben. Felvetette, hogy amennyiben a termek zárva maradnak, konditerem-élénkítési programot indít, amelynek lényege, hogy a 40 felettiek kondibérletét az állam állja majd.
A brit kormány visszafordult róla, Európa többi része el sem indult azon az úton, amelyet Svédország járt be a Covid-19-járvány kezelésében. Kiragadott adatokkal kudarcnak és sikertörténetnek is be lehet állítani a svéd modellt, de valójában csak hosszabb távon derül ki, hogy megérte-e a lehető legkevesebb korlátozással nekimenni a járványnak. A svédek mindenesetre nem vesztették el bizalmukat a kormányban, még akkor sem, amikor a járványügyi felelős elismerte: nem számítottak ennyi halottra az idősek körében sem.
Újabb 15 magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (Covid-19), ezzel 3756 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma – számolt be a koronavirus.gov.hu. A hivatalos tájékoztatás szerint meghalt 5 idős krónikus beteg.
491 főre emelkedett az elhunytak száma, 1711-en pedig már gyógyultan távoztak a kórházból. Az aktív fertőzöttek száma 1554 főre csökkent. Az aktív fertőzöttek 42 százaléka, az elhunytak 60 százaléka, a gyógyultak 49 százaléka budapesti.